KEPU ei ole koskaan ymmärtänyt, että nk. transatlanttinen suhde on Suomelle elintärkeä. USA on yksi Suomen tärkeimmistä kauppakumppaneista
Kuvaavaa on, että viimeisin suomalainen valtiovierailu USA:n Valkoiseen taloon USA:n presidenttiä tapaamaan on vuoden 2002 joulukuulta. Silloin pääministeri Paavo Lipponen kävi virallisella vierailulla presidentti Bushia tapaamassa.
Vuoden 2003 kevätpääministeri Anneli Jäätteenmäki teki kaikkensa Suomen ja USA:n suhteiden turmelemiseksi.
Mannertenvälistä nahjusta Matti Vanhasta eivät kansainväliset asiat kiinnosta. Vanhanen ei sitä paitsi voikaan tehdä vierailuja ulkomaille, sillä hän ei heikolla kielitaidollaan pysty kommunikoimaan ulkomaalaisten kanssa.
Niinistöllä ja Lipposella on edelleen ylivertaiset henkilökohtaiset suhteet maailman merkittävimpiin valtioiden päämiehiin. Vanhanen ei ole koko virkakaudellaan päässyt tapaamaan yhtäkään merkittävää valtionpäämiestä.
KEPU tuhonnut Suomen USA-suhteet
5
185
Vastaukset
- sivistyneeseen maailmaan
Otsikossa tyly tosiasia
- rankki-yläkotka
YK-puhe ja Alpo Rusi -jahti painavat Halosen syntilistalla. Ei tule kutsua Washingtoniin. Ei tule USAsta vieraita eduskunnan synttäreille.
- niin sitten
rankki-yläkotka kirjoitti:
YK-puhe ja Alpo Rusi -jahti painavat Halosen syntilistalla. Ei tule kutsua Washingtoniin. Ei tule USAsta vieraita eduskunnan synttäreille.
sitä pahempi niille.
- sossuko vai mikä?
Ei tämän miehen lausunnot paljon häikäise. TÄSSÄ NÄKEE TODELLINEN AIVOPESTY SOSSU - VALITETTAVASTI.
- USA-kuvan
Esiintymällä amerikkaystävänä nimimerkki Känä tuhoaa lopullisesti suomalaisetn kuvan Amerikasta. Jos USA edustaa vähänkään sellaista järjettömyyttä jota nimimerkki Känä purkauksissaan tuo esiin, ei totisesti kannata ystäväksi pyrkiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011591
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581011Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61896
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11770Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t266766Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75717Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61712Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342711