Lukekaa

http://www.kolumbus.fi/rov.o.peltola/ut/utroom14.htm

Tämä pitkä kirjoitus on hyvä. Sopii meille kaikille, niin adventisteille kuin muillekin.
Olisiko tästä apua toistemme ymmärtämiseen ja rakastamiseen? Turhien riitojen ja väittelyiden sijasta. Lukekaa koko luku ja kommentoikaa.

Siunausta kaikille tähän alkaneeseen päivään!
5216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mutta liian yksipuolinen ja ei ota huomiaan raamatun moninaisuutta tässäkääna asiassa ja Paavalin toisenlaista suntautumista lihan tekoihin ja syntiin.
Hän oli kova ja julisti kovaakin evankeliumia, kun huomasi uskovissa vääränlaista vaellusta, vaikka oli rakkauden täyttämä ja kirjoitti että hän kyynelin kirjoitti ne moitteet ja häntä ei saa iloiseksi mikään muu kuin se, että se teki seurakunnan oikealla tavalla murheelliseksi ja sai aikaan parannuksen tekoa ja kiivautta puhtauteen ja synnin pahensuntaan ja sen hylkäämiseen.
Tämänlalinen opetus missä kaikki hväksytään rakkauden nimissä ja ei tuomita mitään, vaikka se on synti on Jumalalle kauhistus ja siitä raamattu varoitta monella tavalla.
Kun lukee raamattua niinkuin siinä on kirjoitettu, eikä yritäkään selitellä sitä, niin siinä on opetusta kaidasta tiestä ja varoituksia täynnä synnin hirvittävyydestä ja mihin se johtaa.
Paavali jopa sanoi ettei edes saisi olla missään tekemisissä synnissä vaeltavien kassa ja hän eroitti uskovaiset sellisistä ja opetti heitä vaeltamaan pyhää elämää ja tuomitsemaan synnin omassa elämssään, eikä suvaitsemaa sitä seurakunnissakaan, missään muodossa, ettei saatana pääsisi tekemään tuhojaa ja sais sijaa uskoviseten sydämissä.

Äänestä
  • lähteä hakemaan niitä vikoja toisesta?
    Muutoin saattaa käydä niin,että siinä on sokea sokeaa taluttamassa,tai peräti "näkevää!"
    Koska vain Kristus on meidän arvosteliamme!
    Hänen edessään joko seisomme,tai kaadumme!
    Luotetaan ENEMMÄN HÄNEEN,eikä toimita lähimäisillemme tuomareina,jooko?

    Äänestä

sen minä jätän teille!"
Kristuksen rakkaus ja lupaus korostui tästä viestistä!
Tässä olisi meille itsekullekin läksyä ja kun tämän olemme oppineet sisäistämään elämäämme,
sydämemme tila onkin huomattamasti muuttunut suopeammaksi ja rakastavammaksi
kaikkia lähimäisiämme kohtaan,
voimme luottaa ENEMMÄN KRISTUKSEEN ja luopua itskkydestämme,
pana oman viisautemme syrjään ja antaa Kristuksen tehdä meissä työtään!
Siunausta kaikille,jotka panette toivonne Kristukseen!

tv.Sirkka Iita.

Äänestä

Tarvitaan oppitunti harhaopin tunnistamiseen / ei siihen eksymiseen.

Äänestä
  • Jeesuksen antamasta esimerkistä. Eikä eksyneille kelpaa edes Paavalinkaan antamat suositukest.

    Apostolien kuoleman Jälkeen alkoi Kristikunnan
    poikkeaminen Linjoille joista Raamatussa ei ole
    edes pienintäkään vihjettä. Puhtaaseen seurakuntaan tuotiin Pakanallisia oppeja kristikunnan ja pakanuuden liiton tuloksena.
    Tämän liiton tulokse on meillä nähtävinä vielä
    meidänkin päivinämme. Se joka oli alkuseurakunnalle epä pyhää on nykykristityille
    mitä pyhintä asiaa.

    Jesajakin kertoo tästä jotenkin näin he ovat hyljänneet minun liittoni ja he ovat kelvottomiksi käyneet ja he ovat itsekukin
    poikenneet omille teilleen? Jesaja ennusti kaiken tämän jo monta vuosisataa aikaisemmin?
    Tämä kaikki on tapahtunut. Vääryyden saadessa
    voiton totuudesta. Maran ata

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tämä !!! kirjoitti:

http://www.kolumbus.fi/rov.o.peltola/ut/utroom14.htm

Tämä pitkä kirjoitus on hyvä. Sopii meille kaikille, niin adventisteille kuin muillekin.
Olisiko tästä apua toistemme ymmärtämiseen ja rakastamiseen? Turhien riitojen ja väittelyiden sijasta. Lukekaa koko luku ja kommentoikaa.

Siunausta kaikille tähän alkaneeseen päivään!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu