B&B USA 22.-26.5.06

Maanantai 22.5.06 #4812

Sekasorto puhkeaa Forrester Creationsin näytöshuoneessa! Brooke, Ridge, Eric ja Stephanie sivuuttavat toimittajat ja kiiruhtavat turvaan toimitusjohtajan toimistoon. Brooke on suunniltaan raivosta! Kuinka Stephanie saattoi tehdä sellaisen tempun lehdistön edessä suorassa tv-lähetyksessä? Stephanie ei näe asiassa ongelmaa. Hän yksinkertaisesti antoi Brookelle kaiken mitä tämä on aina halunnut. Brooke on tervetullut takaisin yhtiöön ja Forresterin perheeseen. Brooke sanoo ettei se ole yksinkertaista. Se vaikuttaa hänen lahjomiseltaan. Jos hän suostuu ehtoihin palata takaisin yhteen Ridgen kanssa, hän voi jälleen johtaa Forrester Creationsia. Jackie ja Stephen löytävät tiensä toimistoon ja kertovat asiasta omat mielipiteensä. Stephen anelee tytärtään ettei tämä allekirjoittaisi mitään papereita tai suostuisi mihinkään. Forresterien perhe yrittää manipuloida Brookea. Jackie syyttää Stephanieta että tämä yrittää ostaa Brooken rakkauden hänen pojaltaan. Nick ilmestyy paikalle ja käskee Brooken yksinkertaisesti vain kävellä pois. Forresterit ovat leikkineet Brooken tunteilla viimeisen kerran. Brooke myöntää tarvitsevansa hiukan tilaa. Hän lähtee pois Nickin kanssa.

Näytöshuoneen backstagella Bridget, Dante ja Felicia keskustelevat tapahtuneesta. Bridget ei voi uskoa että Stephanie teki sellaisen tempun juuri kun hänen äitinsä sai elämänsä takaisin raiteilleen. Brookella on tulevaisuus Nickin kanssa ja Stephanie vain sekoittaa tämän päätä. Bridget sanoo ettei päättänyt avioliittoaan jotta hänen äitinsä voisi olla Nickin kanssa ja silti roikkua Ridgen ympärillä. Felicia myöntää että Stephaniella on taka-ajatuksia. Dantesta se ei vaikuta niin suurelta asialta. Bridget on erimieltä. Vaikkakin hänellä ja Dantella oli "suunnitelmia", hänen täytyy puhua äidilleen. Dante tuntee saaneensa rukkaset ja menee studioonsa. Felicia seuraa. Hänellä ei ole ollut aavistustakaan siitä että Dante yhä työskentelee niin paljon taiteensa parissa. Dante selittää sen olevan intohimonsa. Felicia pohtii missä Danten intohimo Bridgetiä kohtaan on menossa. Hän huomasi siskopuolensa olevan kamalan huolissaan Nickistä. Dante tietää että Bridget tulee aina välittämään Nickistä. Felicia ehdottaa että Dante on "elänyt elämäänsä platonisena" liian pitkään. Dante etsii voimallista ihmistä. Felicia menee lähemmäksi Dantea ja muistuttaa intohimon yöstä jonka he jakoivat. Dante tunnustaa että se oli mahtavaa seksiä, mutta he eivät tule koskaan olemaan pari. Felicia ajattelee että he ovat pojalleen velkaa edes sen verran että he yrittävät. Dante katsoo Feliciaa silmiin ja he alkavat suudella.

Takaisin Forrester Creationsin TJ:n toimsitoon, jossa Stephanie istuu yksinään ja puhuu puhelimessa osakkeenhoitajalleen. Hän kertoo miehelle että Brooke saa 50% Forresterin osakkeista. Loput osakkeet erotellaan seuraavasti: Eric, Ridge ja hän itse saavat jokainen 10%. Thorne, Kristen ja Felicia, saavat jokainen 6%. Ja loput 2% Taylorille. Stephen saapuu takaisin ja varoittaa jälleen Stephanieta pysymään kaukana Brookesta. hän on ollut heikkoluonteinen menneisyydessä ja langennut Stephanien manipulointeihin. Mutta nyt hän näkee Stephanien suunnitelman. Jos se on parasta mitä Stephanie voi tehdä, sitten hänellä ei ole syytä huoleen. Stephanie johdattaa Stephenin ulos toimsitostaan ja sanoo tälle että tämän ei pidä aliarvioida häntä. Kun Stephanie on illalla lähtenyt, Stephen palaa takaisin tämän toimsitoon ja katsoo osakepapereita Stephanien pöydällä. Stephen ajattelee itsekseen ettei Stephanien pidä aliarvioida myöskään häntä.

Nick ja Brooke palaavat Brooken talolle. Nick ei voi uskoa Stephanien tehneen sellaisen tempun. Brooke tunnustaa olleensa sokea. Puolet yhtiöstä voisi olla hyvä pesämuna hänen lapsilleen. Nick ei voi uskoa että Brooke edes harkitsee tarjousta. Hän alkaa repiä sopimusta ja osakekirjaa. Brooke pysäyttää Nickin. Tämä on hänen unelmansa. Hän on auttanut rakentamaan Forrester Creationsia. Nyt hänellä on mahdollisuus saada takaisin mitä on menettänyt. Nick ei ymmärrä. Stephanie ei ole aiheuttanut mitään muuta kuin sydänsuruja Brookelle vuosien ajan. Stephanie leikkii varmasti mukavaa hetken ajan. Mutta mitä tapahtuu sitten kun Brooken sädekehä himmenee ja tästä tulee taas lutka. Brooke sanoo lopettavansa. Nick haluaa Brooken lopettavan nyt. Ihan vain kävelevän ulos Forresterin perheestä ja yhtiöstä. Nick tietää pyytävänsä Brookelta paljon. Ja tietää että pyytää sitä itseltään.
4746
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Studiossaan Forrester Creationsilla Dante vetäytyy pois suudelmastaan Felician kanssa. Dante sanoo Felicialle että suudelma oli virhe. Hän on sitoutunut Bridgetiin. Felicia muistuttaa Dantea että Bridget näyttää olevan paljon enemmän kiinnostunut Nickin ja äitinsä ongelmista kuin mistään sitoutumisesta Danteen. Dante syyttää itseään ettei ole tehnyt selväksi kuinka paljon tarvitsee Bridgetiä. Mutta nyt hänen täytyy tehdä muutamia korjauksia maalauksiinsa taidenäyttelyä varten ja hänen on aloitettava heti. Näytös on tulossa pian. Hän haluaisi maalata Bridgetin. Mutta koska Bridget ei ole paikalla, Felicia tarjoutuu malliksi. Dante epäröi. Se ei ole niin helppoa. Hänen täytyy tuntea mallinsa intiimisti vangitakseen näiden todellisen persoonan. Felicialla ei ole ongelmia olla intiimisti ja hän riisuutuu. Dante on vaikuttunut ja suostuu käyttämään Feliciaa mallinaan.

Hector pistäytyy Taylorin toimistossa, jossa Taylor valittaa Hectorille Stephanien televisioidusta lehdistötilaisuudesta. Hector on sympaattinen ja ehdottaa että Taylor unohtaisi koko Forresterin klaanin. Taylor on suunniltaan raivosta. Stephanie on tunnustanut olevansa hänen ystävänsä. Sitten tämä menee suoraan lähetykseen ja ilmoittaa että Brooke on oikea nainen Ridgelle. Taylor ei aio antaa kohdella itseään epäkunnioittavasti enää pidempään.

Samaanaikaan Stephen menee Nickin toimistoon Marone Industriesille. Hän on yrittänyt soittaa Brooken kännykkään ja kotiin, mutta Brooke ei vastaa. Nick infoaa Stepheniä että Brooke tarvitsee aikaa ajatella. Nick on järkyttynyt siitä ettei Brooke päättäväisesti kieltäytynyt Stephanien tarjouksesta, Stephen ei ole niin varma että Brooken olisi pitänyt kieltäytyä. Hän kertoo nuuskineensa Stephanien suunnitelmia Forrester Creationsin osakkeiden jakamisesta. Tietysti Brooke saa oletetusti 50%, mutta loput on jaettu pieniin osiin lopun perheen kanssa. Vain yhdellä prosentilla enemmän Brooke voisi hallita yhtiötä. Nickistä ei ole mahdollista että yksi Forresterin perheen jäsen antaisi äänensä muuta perhettä vastaan. Stephen huomauttaa että 2% osakkeista meni Taylorille. Ehkä he voisivat saada Taylorin antamaan äänensä Brookelle. Sitten Brooke voisi erottaa koko Forresterin suvun ja saada oman yhtiön! Nick ei usko niin tapahtuvan. Stephen ajattelee että saattaisi olla hyvä yrittää katsoa mitä mieltä Taylor on asiasta.

Bridget saapuu Stephanien toimistoon Forrester Creationsilla ja ilmaisee kuinka epäkiitollinen hän on Stephanielle siitä mitä tämä teki hänen äidilleen. Stephanie on pahoillaan siitä että Bridget on pois tolaltaan. Hän tarjoutui antamaan Brookelle 50% Forresterin osakkeista ja toimitusjohtajan tittelin. Hän ei voi sanoa rakastavansa Brookea, mutta tajusi, niin kornilta kuin se kuulostaakin, Brooken olevan Ridgen kohtalo. Bridget sanoo että päätti oman avioliittonsa Stephanien rohkaisusta jotta Nick ja Brooke voisivat olla yhdeää ja Ridge voisi olla vapaa Brookesta. Stephanie sanoo sen olleen Bridgetin päätös. Bridget tiesi että tämän ja Nickin kuollut vauva oli ainoa asia joka piti näitä yhdessä. Bridget on loukkaantunut Stephanien sanoista. Heidän keskustelunsa päättyy Taylorin puheluun. Taylor haukkuu Stephanieta kaksinaamaiseksi. Stephanie haluaa päättää keskustelun Bridgetin kanssa ja tarjoutuu soittamaan Taylorille takaisin. Taylor itkee ettei hänen vanhalla ystävällään ole enää edes aikaa puhua hänen kanssaan. Taylor sanoo olevansa toimistossaan ja katkaisee puhelun. Stephanie kääntyy ympäri ja näkee masentuneen Bridgetin kävelevän ulos ovesta.

Stephanie menee Taylorin toimistoon keskustelemaan asioista. Taylor sanoo ettei pidä siitä että Stephanie petti hänet. Stephanie sanoo että hän oli vilpitön tarjouksessaan Brookelle. Ja kyllä, hän uskoo nyt Brooken olevan Ridgen elämän tosirakkaus. Taylor karjuu että hänet on työnnetty syrjään. Tosi ystävä ei loukkaisi häntä kuten Stephanie teki. Naiset eivät tajua että Stephen on tullut katsomaan Tayloria. Stephen seisoo oven ulkopuolella ja kuulee joka sanan jonka Taylor sanoo.

Bridget menee Insomniaan juomaan kupillisen lattea. Hän on yllättynyt kun Nick ilmestyy sinne myös kahville. Nick liittyy Bridgetin seuraan ja pyytää tämän apua. Bridget tuntee äitinsä hyvin. Mitä Brooken tulisi Bridgetin mielestä tehdä? Bridget uskoo äitinsä rakastavan Nickiä paljon. Mutta Forrester Creationsin johtaminen on ollut Brooken unelma. Voi olla erityisen vaikeaa valita toinen toisen sijaan. Nick pohtii ääneen mahtaako hän saada koskaan Brookea vapautettua Forresterin perheen otteesta.

Äänestä
  • Insomniassa Bridget on hieman hämmästynyt Nickin pyytäessä häneltä neuvoja mitä tehdä Brooken vanhan vihollisen, Ridgen, kanssa. Bridget selittää kuinka kummallista se on hänen pian entiseltä aviomieheltään kysyä häneltä uudesta romanssistaan, hänen äidistään. Hän ei varmaan koskaan tulisi kysymään Nickiltä neuvoja Dantens uhteen. Nick kysyy Bridgetiltä miten asiat sujuvat Danten kanssa. Bridgeet kertoo nopeasti että Dante kosi häntä, mutta hän ei suostunut. Sitten hän ottaa taas puheeksi Nickin asian. Hän tosiaan tuntee äitinsä hyvin. Ja Brooke on sellainen ihminen joka näkee varjon hämärässäkin jokaisessa tapauksessa. Mikä saattaa surettaa Brookea yhtenä päivänä, ei ehkä vaivaa seuraavana päivänä. Mitä Brooke ajattelee haluavansa yhtenä päivänä, tämä ei ehkä haluakaan sitä seuraavana päivänä. Nick pelkää että Bridget kertoo hänelle että Brooke tulee aina olemaan rakastunut Ridgeen. Turhautuneena koko tilanteeseen, Bridget iskee naulankantaan. Hän todella uskoo äitinsä rakastavan Nickiä, mutta tämä haluaa myös työskennellä Forresterilla. Kaikki loukkaukset joita perhe on aiheuttanut menneisyydessä, unohtuvat nyt kun Brookella on mahdollisuus elää elämäänsä. Bridget maksaa kahvinsa ja on valmis lähtemään. Hän sanoo Nickille että oli täysin asiaankuulumatonta tulla tältä kysymään häneltä romanttisia neuvoja. Ja sitäpaitsi, meripoika, Bridget sanoo Nickille että tämä näkee asiat vain mustavalkoisena. Jos joku katkaisee tämän polun, Nick ei anna sitä ikinä anteeksi. Siinä tapauksessa Nick on kuin Stephanie.

    Samaan aikaan Taylor jatkaa saarnaansa Stephanieta vastaan. Stephanie tunnustaa ettei hoitanut asiaa parhalla mahdollisella tavalla. Mutta hän taistelee Ridgene lämän puolesta. Taylor ajattelee sen olevan hölynpölyä! Stephanie ilmoitti maailmalle suorassa tv-lähetyksessä että koko Ridgen avioliitto hänen kanssaan on ollut virhe. Stephanie yrittää rauhoitella Tayloria näyttämällä tälle uuden osakejaon. Taylor lukee paperia ja sanoo: "2%. Miten anteliasta...Ihan kuin olisin puutarhurisi enkä lastenlastesi äiti!"

    Stephanie yrittää selittää kuinka tärkeä Taylor hänelle on. Taylor sylkäisee että ajatteli heidän olleen kuin äiti ja tytär. Mutta nyt näyttää että Stephanie on käyttänyt häntä vain hyväkseen pitääkseen Ridgen kaukana Brookelta. He eivät ole edes ystäviä. Todellinen ystävä ei puukottaisi häntä selkään. Kyyneleet silmissään Stephanie yrittää jälleen pyytää anteeksi mutta epäonnistuu. Apeana Stephanie poistuu toimistosta eikä näe Stephenin piileskelevän varjoissa.

    Pian sen jälkeen kun Stephanie on mennyt hissiin, Stephen koputtaa Taylorin oveen. Stephen teeskentelee että on tullut hakemaan neuvoja kuinka auttaa Brookea. Hän ei halua nähdä Brookea loukattavan jälleen Forresterien perheen taholta. Mutta hän on liian lähellä tuota tilannetta. Taylor informoi vierailijaansa ettei nyt ole oikea aika hänen olla puolueeton Forresterien perheestä. Hän näyttää Stephenille vaivaiset 2%:aan! Stephen teeskentelee yllättynyttä. Hei, hän ajattelee ääneen, ehkä jos he voisivat työskennellä yhdessä, he voisivat näyttää Stephanielle ettei rahalla voi ostaa kaikkia vapaaksi.

    Forrester Creationsilla Dante muotoilee Felician kuvaa. Kun Felicia poseeraa syntymäasussaan, hän päättää että Danten pitäisi sisällyttää kuvaan myös hänen vatsassaan oleva arpi. Arpi todistaa hänen olevan elossa. Felicia tarvitsee tauon, käärii itsensä huopaan ja lähtee keittämään kahvia. Bridget saapuu studiolle juuri sillä hetkellä. Hän kertoo Dantelle että tulee tapaamasta Nickiä. Hän tajuaa miten Dante on rakentanut menneenä vuotena. Dante on huolehtinut hänestä, kokannut hänelle, neuvonut häntä ja rakastanut häntä silloin kun kaikki mitä hän on tehnyt on ollut Nickistä puhumista. Hän tietää nyt miltä se tuntuu. Bridget on kiitollinen että Dante on huolehtinut niin paljosta. Dante sanoo Bridgetille että on onnellinen saadessaan olla tämän ystävä. Bridget koskettaa Danten poskea ja sanoo että Dante on paljon enemmän kuin ystävä. Felicia, joka on kuullut joka sanan, valitsee juuri sen hetken tulla takaisin kääriytyneenä vain hupaan. Bridget on järkyttynyt.

    Stephanie palaa takaisin toimistoonsa Forrester Creationsilla ja löytää Nickin odottamasta häntä. Nick haluaa ostaa loput 50% yhtiöstä joita Stephanie ei tarjonnut Brookelle. Hän ajattelee sen olevan ehkä ainoa tapa pitää morsiammensa poissa Forresterin perheen pihdeistä. Stephanie arvostaa Nickin kiintymistä, mutta informoi että yhtiö ei ole myytävänä. Stephanie neuvoo Nickiä kääntymään ympäri ja juoksemaan kauas hänen perheestään ja Brookesta niin lujaa kuin pystyy. Brooken ja Ridgen kohtalo on olla yhdessä. On selvää että Nick rakastaa Brookea, mutta on hyödytöntä taistella väistämätöntä vastaan. Nick sanoo ettei Ridge enää koskaan saa Brookea. Stephanie ajattelee että on järjetöntä pohtia sellaista mitä ei koskaan tapahdu. Hän ei koskaan ajatellut hyväksyä Brookea perheeseen tai antaa tälle yhtiötä takaisin. Mutta mitä onkaan tapahtunut. Jos Nick haluaa taistella, tämä on pahuksen hyvä saamaan sellaisen aikaan. Ja Stephanie varoittaa ettei se tule olemaan kaunista.

    Äänestä

  • Rhanna kirjoitti:

    Insomniassa Bridget on hieman hämmästynyt Nickin pyytäessä häneltä neuvoja mitä tehdä Brooken vanhan vihollisen, Ridgen, kanssa. Bridget selittää kuinka kummallista se on hänen pian entiseltä aviomieheltään kysyä häneltä uudesta romanssistaan, hänen äidistään. Hän ei varmaan koskaan tulisi kysymään Nickiltä neuvoja Dantens uhteen. Nick kysyy Bridgetiltä miten asiat sujuvat Danten kanssa. Bridgeet kertoo nopeasti että Dante kosi häntä, mutta hän ei suostunut. Sitten hän ottaa taas puheeksi Nickin asian. Hän tosiaan tuntee äitinsä hyvin. Ja Brooke on sellainen ihminen joka näkee varjon hämärässäkin jokaisessa tapauksessa. Mikä saattaa surettaa Brookea yhtenä päivänä, ei ehkä vaivaa seuraavana päivänä. Mitä Brooke ajattelee haluavansa yhtenä päivänä, tämä ei ehkä haluakaan sitä seuraavana päivänä. Nick pelkää että Bridget kertoo hänelle että Brooke tulee aina olemaan rakastunut Ridgeen. Turhautuneena koko tilanteeseen, Bridget iskee naulankantaan. Hän todella uskoo äitinsä rakastavan Nickiä, mutta tämä haluaa myös työskennellä Forresterilla. Kaikki loukkaukset joita perhe on aiheuttanut menneisyydessä, unohtuvat nyt kun Brookella on mahdollisuus elää elämäänsä. Bridget maksaa kahvinsa ja on valmis lähtemään. Hän sanoo Nickille että oli täysin asiaankuulumatonta tulla tältä kysymään häneltä romanttisia neuvoja. Ja sitäpaitsi, meripoika, Bridget sanoo Nickille että tämä näkee asiat vain mustavalkoisena. Jos joku katkaisee tämän polun, Nick ei anna sitä ikinä anteeksi. Siinä tapauksessa Nick on kuin Stephanie.

    Samaan aikaan Taylor jatkaa saarnaansa Stephanieta vastaan. Stephanie tunnustaa ettei hoitanut asiaa parhalla mahdollisella tavalla. Mutta hän taistelee Ridgene lämän puolesta. Taylor ajattelee sen olevan hölynpölyä! Stephanie ilmoitti maailmalle suorassa tv-lähetyksessä että koko Ridgen avioliitto hänen kanssaan on ollut virhe. Stephanie yrittää rauhoitella Tayloria näyttämällä tälle uuden osakejaon. Taylor lukee paperia ja sanoo: "2%. Miten anteliasta...Ihan kuin olisin puutarhurisi enkä lastenlastesi äiti!"

    Stephanie yrittää selittää kuinka tärkeä Taylor hänelle on. Taylor sylkäisee että ajatteli heidän olleen kuin äiti ja tytär. Mutta nyt näyttää että Stephanie on käyttänyt häntä vain hyväkseen pitääkseen Ridgen kaukana Brookelta. He eivät ole edes ystäviä. Todellinen ystävä ei puukottaisi häntä selkään. Kyyneleet silmissään Stephanie yrittää jälleen pyytää anteeksi mutta epäonnistuu. Apeana Stephanie poistuu toimistosta eikä näe Stephenin piileskelevän varjoissa.

    Pian sen jälkeen kun Stephanie on mennyt hissiin, Stephen koputtaa Taylorin oveen. Stephen teeskentelee että on tullut hakemaan neuvoja kuinka auttaa Brookea. Hän ei halua nähdä Brookea loukattavan jälleen Forresterien perheen taholta. Mutta hän on liian lähellä tuota tilannetta. Taylor informoi vierailijaansa ettei nyt ole oikea aika hänen olla puolueeton Forresterien perheestä. Hän näyttää Stephenille vaivaiset 2%:aan! Stephen teeskentelee yllättynyttä. Hei, hän ajattelee ääneen, ehkä jos he voisivat työskennellä yhdessä, he voisivat näyttää Stephanielle ettei rahalla voi ostaa kaikkia vapaaksi.

    Forrester Creationsilla Dante muotoilee Felician kuvaa. Kun Felicia poseeraa syntymäasussaan, hän päättää että Danten pitäisi sisällyttää kuvaan myös hänen vatsassaan oleva arpi. Arpi todistaa hänen olevan elossa. Felicia tarvitsee tauon, käärii itsensä huopaan ja lähtee keittämään kahvia. Bridget saapuu studiolle juuri sillä hetkellä. Hän kertoo Dantelle että tulee tapaamasta Nickiä. Hän tajuaa miten Dante on rakentanut menneenä vuotena. Dante on huolehtinut hänestä, kokannut hänelle, neuvonut häntä ja rakastanut häntä silloin kun kaikki mitä hän on tehnyt on ollut Nickistä puhumista. Hän tietää nyt miltä se tuntuu. Bridget on kiitollinen että Dante on huolehtinut niin paljosta. Dante sanoo Bridgetille että on onnellinen saadessaan olla tämän ystävä. Bridget koskettaa Danten poskea ja sanoo että Dante on paljon enemmän kuin ystävä. Felicia, joka on kuullut joka sanan, valitsee juuri sen hetken tulla takaisin kääriytyneenä vain hupaan. Bridget on järkyttynyt.

    Stephanie palaa takaisin toimistoonsa Forrester Creationsilla ja löytää Nickin odottamasta häntä. Nick haluaa ostaa loput 50% yhtiöstä joita Stephanie ei tarjonnut Brookelle. Hän ajattelee sen olevan ehkä ainoa tapa pitää morsiammensa poissa Forresterin perheen pihdeistä. Stephanie arvostaa Nickin kiintymistä, mutta informoi että yhtiö ei ole myytävänä. Stephanie neuvoo Nickiä kääntymään ympäri ja juoksemaan kauas hänen perheestään ja Brookesta niin lujaa kuin pystyy. Brooken ja Ridgen kohtalo on olla yhdessä. On selvää että Nick rakastaa Brookea, mutta on hyödytöntä taistella väistämätöntä vastaan. Nick sanoo ettei Ridge enää koskaan saa Brookea. Stephanie ajattelee että on järjetöntä pohtia sellaista mitä ei koskaan tapahdu. Hän ei koskaan ajatellut hyväksyä Brookea perheeseen tai antaa tälle yhtiötä takaisin. Mutta mitä onkaan tapahtunut. Jos Nick haluaa taistella, tämä on pahuksen hyvä saamaan sellaisen aikaan. Ja Stephanie varoittaa ettei se tule olemaan kaunista.

    Danten studiolla Forrester Creationsilla Felicia voi nähdä ettei Bridget ole iloinen nähdessään hänet melkein alasti roikkumassa Danten ympärillä. Bridget tunnustaa olevansa hermostunut alastoman siskopuolensa esiintymisestä, mutta Dante on varmasti vapaa olemaan kenen kanssa haluaa. Dante selittää Felician vain poseeraaneen hänelle koska veistoksen on oltava pian valmsi. Bridget havaitsee sähköä Danten ja Felician välillä. Felicia kieltää sen koska Dante halusi ensisijaisesti veistää Bridgetin. Mutta koska Bridget ei ollut paikalla Felicia sanoo suostutelleensa itsensä malliksi. On selvää että Dante on hulluna Bridgetiin. Mutta Bridget torjuu Danten jostains yystä. Felicia arvelee syyksi että Bridget on yhä kiinni Nickissä. Nyt kun Nickillä ja Brookella saattaa olla edessä vaikeuksia, Bridget saattaa pitää kiinni toivosta että Nick ottaisi tämän takaisin. Jos se on syy, miksi olisi väärin että hän ja Dante yrittäisivät pientä romanssia? Felicia kysyy. Jos Bridget haluaa Danten odottavan, mitä Bridget odottaa? Bridget vastaa: "Miksi sitten odottaa että pikalinja on auki?"

    Felicia ei kiellä etteivätkö hän ja Dante jaa kemiaa. Mutta hän rakastaa siskoaan. Jos Bridget käskee perääntymään, hän tekee niin. Felicia päättää että on sanonut sanottavansa ja lähtee. Bridget ja Dante myöntävät Felician sanoneen juuri sen mistä heidän täytyy puhua toisilleen. Bridget huomauttaa että jos heidät on tarkoitettu pariksi, sen on varmasti tapahduttava nyt. Dante on samaa mieltä. He halaavat.

    Forresterien kartanolla Stephanie tuo Ridgelle maitoa ja pikkuleipiä samalla kun Ridge yrittää ties kuinka monennen kerran tavoittaa Brookea. Ridge on yllättynyt lapsellisesta kohtelusta, mutta Stephanie selittää että äidin on tehtävä niin. Sitäpaitsi Ridge on toipilas. Myös Brooken on saatava aikaa ajatella hänen tekemäänsä ehdotusta. Ridge on varmasti vetkutellut päätöksiään menneisyydessä mitä tulee Brookeen. Ja varma voi olla siitä ettei Nick ota tätä kevyesti. Stephanie toivoo suunnitelmansa toimivan. Ridge on yllättynyt että hänen äitinsä antoi niin nopeasti puolet yhtiöstä jonka eteen tämä taisteli niin kovasti. Stephanie tunnustaa että on aina taistellut kovasti, mutta nyt on aika jolloin hän taistelee poikansa puolesta. Ridge ottaa suuren haukun keksistään ja kiittää äitiään tämän rakkaudesta ja huolenpidosta.

    Jackie on Nickin luona tämän toimistolla Marone Industriesillä. Nick sanoo Jackielle tietävänsä että Brooke ansaitsee johtaa Forrester Creationsia mutta hän pelkää että jos niin tapahtuu, Brooke tulee ottamaan vastaan suuren lahjuksen joka työntää tämän kohti Ridgeä. Kun Jackie on vastaamassa, hänen puhelimensa soi. Soittaja on Stephen.

    Stephen soittaa sanoakseen että hänen täytyy peruuttaa heidän illallissuunnitelmat. Hänen täytyy nyt ilahduttaa ystäväänsä joka on työnnetty maahan. Jackie sanoo että aikoi myös peruuttaa illallisen koska on tukemassa Nickiä. Stephenin illallisseuralainen on Taylor, joka juuri silloin saapuu Cafe Russeen. Stephen on otettu että Taylor on saanu tpöydän täpötäydestä ravintolasta. Taylor vitsailee että hänellä on yhä 2% vaikutusvaltaa. Pöydässä Stephen käy läpi viinilistaa. Taylor alkaa ehdottaa yhtä Ridgen suosikkiviiniä, mutta pysäyttää itsensä. Hän tajuaa ettei hänellä ole aavistustakaan mistä Ridge pitää tai ei pidä. Stephen ottaa sen mahdollisuutena sanoa mielipiteensä Forresterin perhettä vastaan. Nämä ovat kohdelleet Tayloria väärin. Nämä ovat kohdelleet monia ihmisiä väärin. Taylor valittaa kuinka hänen avioliittonsa Ridgen kanssa oli farssi. Oli kuin Stephanie olisi ollut naimisissa poikansa kanssa. Stephen päättää tunnustaa että tiesi Taylorin 2%:sta ennenkuin Stephanie tuli Taylorin toimistoon. Taylor ei ehkä ajattele sen olevan paljoa, mutta lisättynä Brookelle tarjottuun 50%:iin, se on voimallista. Taylor tajuaa välittömästi Stephenin pointin. Hän ja Brooke voisivat johtaa Forresteria yhdessä. Mutta sitä tuskin tapahtuu. Brooke ei hyväksy mitään ehdotusta loukata perhettä ja Taylor ei myy kostoksi. Stephen jatkaa oman asiansa kauppaamista. Taylor on menettänyt osan itsestään Forrestereille. Tämä saattaa olla mahdollisuus saada takaisin se idealismi johon Taylor on kerran pyrkinyt. Taylor jää harkitsemaan Stephenin sanoja.

    Äänestä

  • Rhanna kirjoitti:

    Danten studiolla Forrester Creationsilla Felicia voi nähdä ettei Bridget ole iloinen nähdessään hänet melkein alasti roikkumassa Danten ympärillä. Bridget tunnustaa olevansa hermostunut alastoman siskopuolensa esiintymisestä, mutta Dante on varmasti vapaa olemaan kenen kanssa haluaa. Dante selittää Felician vain poseeraaneen hänelle koska veistoksen on oltava pian valmsi. Bridget havaitsee sähköä Danten ja Felician välillä. Felicia kieltää sen koska Dante halusi ensisijaisesti veistää Bridgetin. Mutta koska Bridget ei ollut paikalla Felicia sanoo suostutelleensa itsensä malliksi. On selvää että Dante on hulluna Bridgetiin. Mutta Bridget torjuu Danten jostains yystä. Felicia arvelee syyksi että Bridget on yhä kiinni Nickissä. Nyt kun Nickillä ja Brookella saattaa olla edessä vaikeuksia, Bridget saattaa pitää kiinni toivosta että Nick ottaisi tämän takaisin. Jos se on syy, miksi olisi väärin että hän ja Dante yrittäisivät pientä romanssia? Felicia kysyy. Jos Bridget haluaa Danten odottavan, mitä Bridget odottaa? Bridget vastaa: "Miksi sitten odottaa että pikalinja on auki?"

    Felicia ei kiellä etteivätkö hän ja Dante jaa kemiaa. Mutta hän rakastaa siskoaan. Jos Bridget käskee perääntymään, hän tekee niin. Felicia päättää että on sanonut sanottavansa ja lähtee. Bridget ja Dante myöntävät Felician sanoneen juuri sen mistä heidän täytyy puhua toisilleen. Bridget huomauttaa että jos heidät on tarkoitettu pariksi, sen on varmasti tapahduttava nyt. Dante on samaa mieltä. He halaavat.

    Forresterien kartanolla Stephanie tuo Ridgelle maitoa ja pikkuleipiä samalla kun Ridge yrittää ties kuinka monennen kerran tavoittaa Brookea. Ridge on yllättynyt lapsellisesta kohtelusta, mutta Stephanie selittää että äidin on tehtävä niin. Sitäpaitsi Ridge on toipilas. Myös Brooken on saatava aikaa ajatella hänen tekemäänsä ehdotusta. Ridge on varmasti vetkutellut päätöksiään menneisyydessä mitä tulee Brookeen. Ja varma voi olla siitä ettei Nick ota tätä kevyesti. Stephanie toivoo suunnitelmansa toimivan. Ridge on yllättynyt että hänen äitinsä antoi niin nopeasti puolet yhtiöstä jonka eteen tämä taisteli niin kovasti. Stephanie tunnustaa että on aina taistellut kovasti, mutta nyt on aika jolloin hän taistelee poikansa puolesta. Ridge ottaa suuren haukun keksistään ja kiittää äitiään tämän rakkaudesta ja huolenpidosta.

    Jackie on Nickin luona tämän toimistolla Marone Industriesillä. Nick sanoo Jackielle tietävänsä että Brooke ansaitsee johtaa Forrester Creationsia mutta hän pelkää että jos niin tapahtuu, Brooke tulee ottamaan vastaan suuren lahjuksen joka työntää tämän kohti Ridgeä. Kun Jackie on vastaamassa, hänen puhelimensa soi. Soittaja on Stephen.

    Stephen soittaa sanoakseen että hänen täytyy peruuttaa heidän illallissuunnitelmat. Hänen täytyy nyt ilahduttaa ystäväänsä joka on työnnetty maahan. Jackie sanoo että aikoi myös peruuttaa illallisen koska on tukemassa Nickiä. Stephenin illallisseuralainen on Taylor, joka juuri silloin saapuu Cafe Russeen. Stephen on otettu että Taylor on saanu tpöydän täpötäydestä ravintolasta. Taylor vitsailee että hänellä on yhä 2% vaikutusvaltaa. Pöydässä Stephen käy läpi viinilistaa. Taylor alkaa ehdottaa yhtä Ridgen suosikkiviiniä, mutta pysäyttää itsensä. Hän tajuaa ettei hänellä ole aavistustakaan mistä Ridge pitää tai ei pidä. Stephen ottaa sen mahdollisuutena sanoa mielipiteensä Forresterin perhettä vastaan. Nämä ovat kohdelleet Tayloria väärin. Nämä ovat kohdelleet monia ihmisiä väärin. Taylor valittaa kuinka hänen avioliittonsa Ridgen kanssa oli farssi. Oli kuin Stephanie olisi ollut naimisissa poikansa kanssa. Stephen päättää tunnustaa että tiesi Taylorin 2%:sta ennenkuin Stephanie tuli Taylorin toimistoon. Taylor ei ehkä ajattele sen olevan paljoa, mutta lisättynä Brookelle tarjottuun 50%:iin, se on voimallista. Taylor tajuaa välittömästi Stephenin pointin. Hän ja Brooke voisivat johtaa Forresteria yhdessä. Mutta sitä tuskin tapahtuu. Brooke ei hyväksy mitään ehdotusta loukata perhettä ja Taylor ei myy kostoksi. Stephen jatkaa oman asiansa kauppaamista. Taylor on menettänyt osan itsestään Forrestereille. Tämä saattaa olla mahdollisuus saada takaisin se idealismi johon Taylor on kerran pyrkinyt. Taylor jää harkitsemaan Stephenin sanoja.

    Uusi päivä sarastaa jälleen Los Angelesissa. Stephen vierailee Nickin luona Marone Industriesillä. Mr. Logan selittää että on yrittänyt tavoittaa tytärtään puhelimella ja on jopa käynyt Brooken talolla. Hän alkaa huolestua. Nick vastaa että Brooke tarvitsee aikaa yksinään miettiäkseen asioita. Stephen pohtii onko Nick kertonut Brookelle heidän suunnitelmistaan yhdistää Brooken 50%:n osuus Forresterin osakkeista Taylorin 2%:iin, jotta Brooke voisi ottaa yhtiön hallintaansa. Nick vastaa kieltävästi. Brooke tietää ettei hän halua tämän työskentelevän Ridgen kanssa. Stephen anelee Nickiä lähtemään mukaan tähän suunnitelmaan. Stephen kertoo kuulleensa Taylorin ja Stephenien välisen keskustelun edellisenä iltana. Taylor oli todella vihainen tavasta jolla Stephanie häntä kohtelee. Sitten Stephen sanoo vieneensä Taylorin illalliselle ja kertoneen suunnitelmansa. Taylor lupasi harkita asiaa yön yli. Stephen soittaa Taylorille tarkastaakseen tämän asenteen. Taylor on juuri Forresterin kartanon ulkopuolella. Hän haluaa mennä eteenpäin elämässään ja sulkea Forrester luvun. Hän on aikeissa antaa saamansa 2% takaisin Stephanielle. Stephen kiroaa tuuriaan. Tuo perhe on kohdellut Brookea kuin "palvelustyttöä" vuosia. Näiden on aika maksaa julmasta käsittelystä. Nickistä Stephen haluaa vain kostaa. Stephen kieltää syytökset, mutta sanoo ettei pistäsi pahakseen jos Forresterit menettäisivät kaiken sitten kun hänen tyttärensä saa ansaitsemansa. Nick saa puhelun Brookelta. täm on tehnyt päätöksensä ja haluaa puhua Nickille henkilökohtaisesti. Nick jättää Stephenin murehtimaan sitä mitä Taylor saattaa tehdä.

    Forresterin kartanola Stephanie kokoaa perheensäc - Ericin, Ridgen, Thornen, Kristenin ja Felician yhteen. Stephanie kertoo suunnitelmistaan osakkeiden jakamisesta. Thorne on hieman vihainen että Brooke saa 50% heidän perheensä yhtiöstä. Stephanie tunnustaa sen olevan raju veto, mutta tarjous ei ole peruutettavissa tällä kertaa. Hän itse, Eric ja Ridge saavat jokainen 10%. Thorne, Kristen ja Felicia saavat jokainen 6%. Thorne kohauttaa olkapäitään. Kristen ja Felicia hyväksyvät heidän mitättömät 6%, mutta ihmettelevät miksi Thorne saa niin paljon vähemmän kuin Ridge. Thorne keskeyttää ja sanoo olevansa ok tuohon jakoon, koska hän möi omat osakkeensa aiemmin. Felicia tekee laskuja päässään ja tajuaa että 2% puuttuu kokonaisuudesta. Stephanie selittää että antoi ne Taylorille koska tämä on myös osa perhettä. Taylor valitsee juuri sen hetken saapua huoneeseen ja ilmaisee kuinka naurettava järjestely on. Hän on ollut perheen tukena aina. Hän on pitänyt näitä käsistä vaikeina aikoina. Silloin kun Ridge jätti hänet Brooken vuoksi, kukaan perheestä ei välittänyt tarpeeksi auttaakseen häntä. Vaikkakin kaikki yrittävät vakuuttaa Taylorille toisin, Taylor jatkaa saarnaansa. Taylor sanoo että ei ollut mitään muuta kuin "siitostamma" synnyttääkseen Prinssi Ridgen lapset. Tämä ei ollut perhe, se oli diktatuurisuhde. Kaikki taipuivat mihintahansa mitä Stephanie haluaa. Stephanie näkee tilanteen muuttuvan henkilökohtaiseksi, joten hän lähettää muut pois.

    Kahdestaan taylorin kanssa Stephanie yrittää kertoa Taylorille että tämä on yhä rakas. Mutta se on nyt selvää kaikille että Ridge on aina rakastunut Brookea. Ja tulee aina rakastamaan. Taylor itkee että on aina katsonut Stephanieta äitihahmona ja parhaana ystävänään. Hän on ollut niin typerä liian monta vuotta. Stephanie sano että on arvostanut Tayloria Ridgen vaimona. Taylor voi kuvitella kuinka paljon Stephanieta loukkasi kun Ridge dumppasi hänet Brooken kaltaisen naisen vuoksi. Taylor syyttää Stephanieta tämän pakkomielteestä Ridgeä kohtaan. Thorne on aina ollut toiseksi paras. Kristen muutti toiselle puolelle maata. Felicia on maannut ympäriinsä välttääkseen Stephanien ja tämän esikoispojan välistä luonnotonta rakkautta. Ongelma Stephanien avioliitossa Ericin kanssa ei ole toiset naiset; se on se että kaikki Stephanien intohimo menee Ridgelle. Koska Taylor lähestyy arkaa aihetta, Stephanie ehdottaa Taylorille lähtemistä. Mutta Taylor ei lähde. Taylor sanoo Stephanielle että häntä on aina sapettanut katsoa Brooken hyppivän ilosta ympäriinsä provokatiivissa vaatteissa koska se on saanut hänet tajuamaan että Brooke on antanut Ridgelle jotain mitä Stephanie ei ole uskaltanut ajatellakaan. Se riittää! Stephanie läimäyttää Tayloria kasvoihin...ja katuu välittömästi.

    Järkyttävän hiljaisuuden rikkoo Taylorin kännykkä. Stephen soittaa vielä viimeisen viimeisen kerran. Jos ei ole liian myöhäistä, hän haluaisi keskustella osakkeista. Taylor sanoo Stephenille että he tapaisivat hänen kotonaan. Taylor katkaisee puhelun jakävelee ovelle: "Toivot ettet olisi tehnyt tätä", Taylor ilmoittaa ennen lähtöään. Stephanie on suunniltaan siitä mitä tapahtui.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rhanna kirjoitti:

Maanantai 22.5.06 #4812

Sekasorto puhkeaa Forrester Creationsin näytöshuoneessa! Brooke, Ridge, Eric ja Stephanie sivuuttavat toimittajat ja kiiruhtavat turvaan toimitusjohtajan toimistoon. Brooke on suunniltaan raivosta! Kuinka Stephanie saattoi tehdä sellaisen tempun lehdistön edessä suorassa tv-lähetyksessä? Stephanie ei näe asiassa ongelmaa. Hän yksinkertaisesti antoi Brookelle kaiken mitä tämä on aina halunnut. Brooke on tervetullut takaisin yhtiöön ja Forresterin perheeseen. Brooke sanoo ettei se ole yksinkertaista. Se vaikuttaa hänen lahjomiseltaan. Jos hän suostuu ehtoihin palata takaisin yhteen Ridgen kanssa, hän voi jälleen johtaa Forrester Creationsia. Jackie ja Stephen löytävät tiensä toimistoon ja kertovat asiasta omat mielipiteensä. Stephen anelee tytärtään ettei tämä allekirjoittaisi mitään papereita tai suostuisi mihinkään. Forresterien perhe yrittää manipuloida Brookea. Jackie syyttää Stephanieta että tämä yrittää ostaa Brooken rakkauden hänen pojaltaan. Nick ilmestyy paikalle ja käskee Brooken yksinkertaisesti vain kävellä pois. Forresterit ovat leikkineet Brooken tunteilla viimeisen kerran. Brooke myöntää tarvitsevansa hiukan tilaa. Hän lähtee pois Nickin kanssa.

Näytöshuoneen backstagella Bridget, Dante ja Felicia keskustelevat tapahtuneesta. Bridget ei voi uskoa että Stephanie teki sellaisen tempun juuri kun hänen äitinsä sai elämänsä takaisin raiteilleen. Brookella on tulevaisuus Nickin kanssa ja Stephanie vain sekoittaa tämän päätä. Bridget sanoo ettei päättänyt avioliittoaan jotta hänen äitinsä voisi olla Nickin kanssa ja silti roikkua Ridgen ympärillä. Felicia myöntää että Stephaniella on taka-ajatuksia. Dantesta se ei vaikuta niin suurelta asialta. Bridget on erimieltä. Vaikkakin hänellä ja Dantella oli "suunnitelmia", hänen täytyy puhua äidilleen. Dante tuntee saaneensa rukkaset ja menee studioonsa. Felicia seuraa. Hänellä ei ole ollut aavistustakaan siitä että Dante yhä työskentelee niin paljon taiteensa parissa. Dante selittää sen olevan intohimonsa. Felicia pohtii missä Danten intohimo Bridgetiä kohtaan on menossa. Hän huomasi siskopuolensa olevan kamalan huolissaan Nickistä. Dante tietää että Bridget tulee aina välittämään Nickistä. Felicia ehdottaa että Dante on "elänyt elämäänsä platonisena" liian pitkään. Dante etsii voimallista ihmistä. Felicia menee lähemmäksi Dantea ja muistuttaa intohimon yöstä jonka he jakoivat. Dante tunnustaa että se oli mahtavaa seksiä, mutta he eivät tule koskaan olemaan pari. Felicia ajattelee että he ovat pojalleen velkaa edes sen verran että he yrittävät. Dante katsoo Feliciaa silmiin ja he alkavat suudella.

Takaisin Forrester Creationsin TJ:n toimsitoon, jossa Stephanie istuu yksinään ja puhuu puhelimessa osakkeenhoitajalleen. Hän kertoo miehelle että Brooke saa 50% Forresterin osakkeista. Loput osakkeet erotellaan seuraavasti: Eric, Ridge ja hän itse saavat jokainen 10%. Thorne, Kristen ja Felicia, saavat jokainen 6%. Ja loput 2% Taylorille. Stephen saapuu takaisin ja varoittaa jälleen Stephanieta pysymään kaukana Brookesta. hän on ollut heikkoluonteinen menneisyydessä ja langennut Stephanien manipulointeihin. Mutta nyt hän näkee Stephanien suunnitelman. Jos se on parasta mitä Stephanie voi tehdä, sitten hänellä ei ole syytä huoleen. Stephanie johdattaa Stephenin ulos toimsitostaan ja sanoo tälle että tämän ei pidä aliarvioida häntä. Kun Stephanie on illalla lähtenyt, Stephen palaa takaisin tämän toimsitoon ja katsoo osakepapereita Stephanien pöydällä. Stephen ajattelee itsekseen ettei Stephanien pidä aliarvioida myöskään häntä.

Nick ja Brooke palaavat Brooken talolle. Nick ei voi uskoa Stephanien tehneen sellaisen tempun. Brooke tunnustaa olleensa sokea. Puolet yhtiöstä voisi olla hyvä pesämuna hänen lapsilleen. Nick ei voi uskoa että Brooke edes harkitsee tarjousta. Hän alkaa repiä sopimusta ja osakekirjaa. Brooke pysäyttää Nickin. Tämä on hänen unelmansa. Hän on auttanut rakentamaan Forrester Creationsia. Nyt hänellä on mahdollisuus saada takaisin mitä on menettänyt. Nick ei ymmärrä. Stephanie ei ole aiheuttanut mitään muuta kuin sydänsuruja Brookelle vuosien ajan. Stephanie leikkii varmasti mukavaa hetken ajan. Mutta mitä tapahtuu sitten kun Brooken sädekehä himmenee ja tästä tulee taas lutka. Brooke sanoo lopettavansa. Nick haluaa Brooken lopettavan nyt. Ihan vain kävelevän ulos Forresterin perheestä ja yhtiöstä. Nick tietää pyytävänsä Brookelta paljon. Ja tietää että pyytää sitä itseltään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu