Terve taas kaikille pitkästä aikaa, jos nimittäin joku vielä muistaa.
Ihan uteliaisuuttani kysyisin kuinka pitkään olette palstalla "viihtyneet" kuukausia? kenties vuosia?
Itse lurkin täällä ensi kertaa alkuvuodesta 2005.
Välillä on tosin pitänyt ottaa muutaman kuukauden "erätauko" ihan siitä syystä että pitkässä juoksussa nämä jutut alkavat toistaa itseään..... Varsinkin uskisosastolla jonka väittämiltä pohja putoaa sitä pahemmin mitä enemmän tieto lisääntyy. (Provo, he he)
Ihan uteliaisuuttani kysyisin kuinka pitkään olette palstalla "viihtyneet" kuukausia? kenties vuosia?
Itse lurkin täällä ensi kertaa alkuvuodesta 2005.
Välillä on tosin pitänyt ottaa muutaman kuukauden "erätauko" ihan siitä syystä että pitkässä juoksussa nämä jutut alkavat toistaa itseään..... Varsinkin uskisosastolla jonka väittämiltä pohja putoaa sitä pahemmin mitä enemmän tieto lisääntyy. (Provo, he he)
Vastaukset 24
Vanhimmat
...ja Seemoksen Rauhaa!
Juu kyllä muistetaan. Meno ei ole muuttunut miksikään, kuten varmaan jo huomasit.
Et siis ole jäänyt paitsi mistään.
Itse olen notkunut täällä satunnaisesti 2004 kevättalvesta lähtien muutamaa pitempää taukoa lukuunottamatta.
Ja kyllä täytyy sanoa, että jos vielä aloittaessani olin vielä jollakin tapaa agnostikko, niin olen nykyään kyllä ihan umpiateisti.
Siitä lämmin kiitos teille uskiskirjoittajat! :]
"Ja kyllä täytyy sanoa, että jos vielä aloittaessani olin vielä jollakin tapaa agnostikko, niin olen nykyään kyllä ihan umpiateisti.
Siitä lämmin kiitos teille uskiskirjoittajat! :]"
Yhdyn edelliseen...... öhöm siis.. samaa mieltä
parasta "rokotetta" hihhulismille on tämänkaltainen julkinen läpivalaisu hihlun mielentilaan.
Täytyy kyllä nostaa kuvitteellista hattua ATEn itsekontrollille!
Harvinaisen hyvin olet nähdäkseni säilyttänyt asialinjan S/M 24-tunkion tasoon nähden.
Terve!
En voi unohtaa keskustelujamme, enkä ole edes yrittänyt; Kiva kun tulit takaisin neliöön! Höytyväsarjalaisilta on tullut paljon tällejä mutta vähän vaikutusta, joten on sinua kaivattu.
Itse en päässyt S24:sta itämaisia uskontoja pidemmälle. Androgyyninen nimimerkkini vaihtui siellä mielikuvia herättäväksi Medi-Helluksi, ja äityivätpä mokomat helunaksi sekä mansikiksi jo nimittelemään, tiedä sitten miksi;)
Tällä hetkellä ovat siellä vielä kovastikin äkämystyneitä, ilmeisesti koska Medi-Hellu oli itsensä Hohhoijaan anoppi ja kauhu:D :D
Pitäisiköhän minun pyytää sinulta suosituksia näitä karma-osaston kauhistuneita varten?
Tyrmäävän täräkkä otsikko H.Hlta!
En nyt tiedä miten tuo pitäisi tulkita....... rankkaa kuittailua vai sofistikoitunut viittaus "semoslaisten" sisäpiiriin(jota ei ole koskaan edes ollut olemassa) Mutta a`m Glad to be back! tai jotain sinnepäin.
Jälkilöylyt
Parin Goan reissun kokemuksella sanoisin ettei kannata huolestua hindujen ärsyyntymisestä, Se on kevyttä kauraa verrattuna muslimien tai kretu-krissejen reaktioihin ;)
JK.Jk
Huomasit varmaankin että otsikkoni tarkoitus oli kiinniittää erään teisti-nikin huomio?
Eli säästääkseni vaivojani, millä nikillä H.H nykyisin kirjoittaa?
Ilman sen kummempia taka-ajatuksia..
"Tyrmäävän täräkkä otsikko H.Hlta!
En nyt tiedä miten tuo pitäisi tulkita....... rankkaa kuittailua vai sofistikoitunut viittaus "semoslaisten" sisäpiiriin(jota ei ole koskaan edes ollut olemassa)"
Se oli heitto eli letkautus. Molemmat nuo arvauksesi tulivat mieleen, mutta enpä eritellyt niiden painoarvoja itsellenikään. Ilahtumiseni sisälsi joitakin takaumia keskusteluihimme.
"millä nikillä H.H nykyisin kirjoittaa?"
H.H.
Hyvä heitto olikin! Oli mukava huomata ettei H.H ole menettänyt Kirjallisen itseilmaisun kykyjään ja taantunut tosikoksi "trollaattorin lykkijäksi" Niinkuin näyttäisi käyvän joillekin liian pitkään päätään samaan seinään hakanneille, jätetään esimerkkitapaukset nimeämättä niin ei tule kellekään paha mieli.
Koska olen nykyisin täällä vain "vierailulla" pitää yrittää olla vieraskorea ja välttää "talonväen" loukkaamista ;)
Nimimerkeistä kyselin ihan siitä käytännön syystä etten tosiaankaan enää jaksa kahlata edes kaikkia aloituksia läpi silloin kun täällä käyn.
Joten vinkkejä otetaan vastaan, mitä nickejä kannattaa vilkaista?
Olisko joku keksinyt lisää ruutia? tai pyöreämmän pyörän?
Tällä hetkellä voimme olla vaikka kuinka vihaisia elämälle tai vaikkapa yksin kertaisesti itseämme niin täynnä että herjaamme tai vähättelemme Jumalaa/Luojaa or what ever ja joissain tapauksissa kiellämme Hänen olemassaolonsa kokonaan.Mutta voit olla varma kun Elämä itsessään alkaa näyttäämään julmaa ja armotonta puoltaan,kun ei ole enää mitään toivoa niin silloin suurinkin LURJUS!rupeaa rukoilemaan armoa/apua.Jos et usko niin,varmasti elämä suo sen mahdollisuuden,mutta sitä ei kannata jäädä odottelemaan,if you know what I mean!.
Hyvin pahoista paikoista olen tullut läpi ja yli ikinä uskomatta yhteenkään jumalaan. Kuinkas nyt suu pannaan?
Nasse
Vaika olenkin tyhmänläntä sawolaenen, niin pystyin silti päättelemään että NAS,SE=Nasse
Oliko nikkipäivitykseen muuten jokin käytännön syykin?
BTW
Miksihän vanhat atet ovat samalla nikillä vuodesta toiseen mutta hihhulit vaihtavat nimimerkkiä kuin lahkosaarnaaja naista?
Alkuperäinen Nasse oli nick jota ei saanut rekisteröityä mutta saattoi käyttää.
Hell-und-die lahkolaiset keksivät kirjoitella samalla nicillä, joten rekisteröin Nassen, joka on suomi24 toimesta sittemmin siirretty nickien taivaaseen kierrätettyjen bittien kera.
Siispä nyt uudestisyntymän ihmeenä Nas.se
Tässähän meillä on uudestisyntymän ihme! Hindut rules xD
"vanhoista"
Bongasinkin jo Nas`sen lisäksi jasonin siinon istin aten ratin... kiinnosti lähinnä tietääkin, ovatko hihlut päivittäneet nimimerkkejään vai onko tullut peräti uutta verta.
Me satanisti-ateistit näes juomme kristittyjen verta.... xD
"Me satanisti-ateistit näes juomme kristittyjen verta.... xD"
Öylätin kera ajatus kuulostaa liki kristilliseltä.
"Me satanisti-ateistit näes juomme kristittyjen verta.... xD"
Öylätin kera ajatus kuulostaa liki kristilliseltä.
Sehän kertookin paljon saatanan-ja jeesuksenpalvojien Ns. eroista, vai mitä?
Olet seikkaillut näkkärillä ja vapaa-ajattelijoiden sivuilla.
Törmäsitkö viesteihin, joissa satanisti kertoi olevansa vapaa-ajattelija? Täälläkin keskustelija gandalf sanoi olevansa molempia. Muut vapaa-ajattelijat tuntuivat hieman kiusaantuneilta. Miten sinä suhtaudut snistehin vapareissa?
Satanisteista ;) eli en suhtaudu juuri mitenkään pelkästään sen perusteella että joku kutsuu itseään satanistiksi.
Sellaista olen kyllä itsekseni tuuminut että jos kerran nämä "filosofiset satanistit" haluavat tehdä selkeän pesäeron saatananpalvojiin (jotka ovat henk.koht. näkemykseni mukaan eräs raamattu-uskoisten lahko) niin on heillä kyllä pirun huonosti valittu nimi xD
Kirjoitustensa perusteella monesta nettisatanistista saa kyllä ihan fiksun kuvan, esimerkkinä vaikkapa mainitsemasi Gandalf.
Henk.koht en tunne ketään julkisatanistia eikä julkisuuden henkilöistäkään tule mieleen kuin kirjailija/muusikko kauko röyhkä,.
Vaparisivuilla ei ole tullut viimeaikoina käytyä kun siellä ei paljoa tapahdu....
Näkkärillähän minä en ole koskaan edes osallistunut uskontokeskusteluun temppelissä.
Näkkileipä on toki terveellistä mutta hiukan kuivaa...
Moi vaan! Täällähän toisinaan, siis joka päivä, olen käynyt viihdyttämässä, siis ainakin itseäni, jo parisen vuotta.
Pakkohan se on, koska jeesuspellet aina vain uskovat suureen huiputukseensa ja haluaisivat kaikki muutkin saada "pelastettua". Vaikka kaikkihan me tiedämme, että ainoastaan Semos pelastaa :)
tuskin kukaan oikeasti joka päivä käy täällä viihdyttämässä itseään vain ja ainoastaan viihdyttämisen vuoksi...?! Luulen, että syy miksi palloilet uskontoaiheisilla palstoilla löytyy muualta kuin itsensä viihdyttämisestä...sama koskee kaikkia muitakin.
Onhan tuosta viihdyttämisestä irronnut hupia muillekin, ainakin minulle.
Taidat olla tätä nykyä palstan veteraaneja muutaman muun ohella.
Ei muuta kuin hyvää jatkoa, kautta kelluvan rautalaivan :)
Pasikin on vielä tontilla! Luulenpa muuten että yrityksesi analysoida SIINOn motiiveja paukahtavat kiville siitä yksinkertaisesta syystä että lähtökohtasi on niin 100% teistinen, ettet yksinkertaisesti kykene "kurkistamaan sisään" sellainen kirjoittajan ajatusmaailmaan jolta puuttuu sinun vilpitön (lapsen)uskosi.
Ei millään pahalla ja henk.koht. mielipiteenä, mukava nähdä että olet vielä tontilla.
Täällähän on näköjään sitkeitä sissejä.
Kyllä kait tähän tavallaan jää koukkuun...mietityttää vain sitkeää ateistisissiä motivoiva asia, joka saa käymään palstalla monta kertaa päivässä. Tiedän, että pidätte toisinaan "hauskaa" uskovaisten kustannuksella, mutta eihän se voi olla ainut syy siihen, että käy täällä niin usein.
Ateismista nämä sitkeät sissit harvoin keskustelevat. Yleensä he ottavat kantaa juuri uskovaisten kirjoituksiin "vakavasti" ja keskenään ateistit sitten hirnuvat uskovaisille. Ei siis aina näin, mutta aika useasti sellainen kuvio on havaittavissa.
Uskon, että uskonasiat kiinnostavat täällä käyviä ateisteja(ei ehkä kaikkia), vaikka he eivät sitä kehtaakaan myöntää. Mystiset asiat kiinnostavat aina...
ja riippuvuutena tupakointia harmittomampi.
"Uskon, että uskonasiat kiinnostavat täällä käyviä ateisteja(ei ehkä kaikkia), vaikka he eivät sitä kehtaakaan myöntää. Mystiset asiat kiinnostavat aina... "
Olet oikeassa, JOS uskonasiat sana korvataam uskistuneen ihmisen kuupan toiminnalla:
Uskiksen padan failure kiinnostaa täällä käyviä ateisteja(ei ehkä kaikkia), me kehtaamme sen myöntää. Mystiset asiat kiinnostavat aina...
"Kyllä kait tähän tavallaan jää koukkuun...mietityttää vain sitkeää ateistisissiä motivoiva asia, joka saa käymään palstalla monta kertaa päivässä."
Tottakai jokaisella on syynsä, tarkoitinkin vain sitä etten usko sinun omista lähtökohdistasi katsoen voivan kuvitella niitä muita kuin jumalan kaipuun.
Minä kun en ole moista koskaan tuntenut niin katson kaikkien mahdollisten syiden ja niiden yhdistelmien olevan "samalla viivalla" ymmärrän silti myös sen jumalan kaipuun(henkisen tyhjiön ja epävarmuuden tilan täyttämisen valmiilla vastauksilla), sellainen kun on ystävämme näppäräkätisen nisäkkään lajityypillistä käytöstä.
Hups! taisin muuten paljastaa rivien välissä erään omista syistäni, minua nimittäin kiinnostaa varsinkin se millaiset motiivit eri kirjoittajilla on.
Analysoin keskustelijoita omaksi ilokseni ja tykkään käräytellä trolleja ;)
Tästä syystä kertakäyttönikkien provoilut eivät minua kiinnostakaan, niistä ei saa riittävää materiaalia.