nii, miten jehovan todistajat suhtautuu aborttiin?
Abortti
jennajoo
11571
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Emme hyväksy, emmekä tee aborttia, koska emme halua tuhota ihmiselämää.
Esim. 1. moos 9:6 sanoo, että joka vuodattaa ihmisen veren, hänen oman verensä ihminen vuodattaa, sillä Jumala teki ihmisen kuvakseen.
1.joh 3:15 ei kenelläkää tappajalla ole ikuista elämää..
Eli Jehova ei hyväksy tahallista ihmiselämän tuhoamista.
>>Emme hyväksy, emmekä tee aborttia, koska emme halua tuhota ihmiselämää.
Poikkeuksena tietysti Vartiorniseuran verioppi.
>>Eli Jehova ei hyväksy tahallista ihmiselämän tuhoamista.
Tuosta poiketen Vartiotorniseura kuitenkin hyväksyy.
Niin,
Abortti rinnastetaan ihmishengen riistämiseen.
Kuitenkaan abortoiduille sikiöille ei muistaakseni ole luvassa ylösnousemusta.
Taas yksi pieni ristiriita lisää.
Kiitos muistutuksesta.
Leinoselta?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
>>>>>>>>>>>>Kuitenkaan abortoiduille sikiöille ei muistaakseni ole luvassa ylösnousemusta.
ylösnousemusta? Joakinen joka on siitetty on ihminen!! Missä on älynne!
jos on kysymys äidin hengestä, eli terveydellisistä syistä ei äidillä olis mahdollisuus elää ilman aborttia? Pitääkö äidin kuolla myös? Kuka on vastuussa, jos vaikka JT. itsensä vaimo joutuu tuohon tilanteeseen????
ei hyväksy paljon muutakaan.
Silti ihminen on aina tehnyt syntiä vaikka Jehova ois sanonu mitä tahansa.
Jos ei ihmisten nähden sitten piilossa.
Vaikka kuuluskin Jehoviin.
Jos en aivan väärin muista, niin seura ei opeta ylösnousemusta abortoiduille sikiöille.
Tämä minun pitää tarkistaa, mutta muistaakseni perustelut menivät jotenkin niin, että koska ylösnousemus tapahtuu paratiisissa, niin jos naiselle on tehty vaikka useampi abortti, niin eihän niitä sikiötä kaikkia kerralla takas sinne kohtuun voida laittaa, joten "ei ylösnousemustoivoa".
Ajatuksia voi myös herättää 3.Moos 27:6 ja 4. Moos 3:15, joissa alle kuukauden vanhalle lapselle ei määritelty mitään arvoa.
sanoit, että "pitää tarkistaa" - eikö sinulle itsellesi ole päivänselvää tuo? Jokainen on yksilö jo alusta lähtien! Mikä ihmeen paratiisi, jossa ylösnouseminen... Miksi sikiöt pitäs laittaa kohtuun takaisin?? Silloin me kaikki jouduttais tunkeutumaan äitimme kohtuun. Kyllä lpsi on taivaskelpoinen ja puhdas, ei hänellä ole hätää. Keskeytyksiä tehdään jopa 3kk ikäisille, joiden itku ja liike kuuluu roskiksesta aborttisalissa! Hekö ovat poisheittämisen veroisia? Siinä voisi olla minä tai sinä! Kyllä meillä kaikilla luoduilla on sama arvo.
Siis hyvä ksyy: mitä, kuka, verioppia, arvon Markku Mela?
Olen pahoillani puolestasi, että luet Hyvää Seuraa. Sehän on lähes yhtä hyvä kuin Ilta ja sanomat. Meillä katsotaan aina näin iltapuhteella Markku Melan toimittamat iltasadut. Nukuttaa niin maan hyvin kun tietää miten mela makaa vakaasti veneessä. Olen kuullut luotettavalta taholta,että mela olisi liikaa lionnut viime aikoina??? Pitääkö paikkansa?
Sitten kuivuttuaan alkanut julkaista puisevia ja kuivia juttuja.
Terveisin Hyvä mela
niin jo voi tehdä abortinkin. Sitten katumusta ja takaisin järjestöön. Näin ne toimii.