Sokea kuuliaisuus

Mitä kirkon johtavat sanovat siitä:
http://suomi.fairlds.org/apol/misc/misc17.html
9434
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

eikä mikään linkkiopetus-seminaari. Kerro mielipiteitäs jos sulla on asiaa, äläkä saarnaa toisten saarnoja. Mä ainakaan en edes klikkaa tota linkkiä auki!

Äänestä
  • tällä palstalla. Tämä on erinomainen vastine väitteisiin. Linkittäminen on ajan säästämistä eikä sitä tehdä enempää mormonien osaltakuin vastustajien osalta. Tuntuu kuin vastustajat yrittäisivät saada mormonit kirjoittamaan tunti tolkulla tekstejä omin sanoin , tekstejä, joiden sisältö olisi juuri sama kuin jo netillä oleva teksti. Mikäli hairahtuu omin sanoin kirjoittamaan, sitten vastustajilla riittää saivartelunaiheita tekstistä ja sen puutteista sekäkysellään ns. virallista kantaa jota ei koskaan voi kirjoittaa omin sanoin!

    Äänestä

  • kysytty asia kirjoitti:

    tällä palstalla. Tämä on erinomainen vastine väitteisiin. Linkittäminen on ajan säästämistä eikä sitä tehdä enempää mormonien osaltakuin vastustajien osalta. Tuntuu kuin vastustajat yrittäisivät saada mormonit kirjoittamaan tunti tolkulla tekstejä omin sanoin , tekstejä, joiden sisältö olisi juuri sama kuin jo netillä oleva teksti. Mikäli hairahtuu omin sanoin kirjoittamaan, sitten vastustajilla riittää saivartelunaiheita tekstistä ja sen puutteista sekäkysellään ns. virallista kantaa jota ei koskaan voi kirjoittaa omin sanoin!

    kiitos vaan jälleen kerran nimittelystä. "Vastustajien" linkittämisessä on lähes pääsääntöisesti se ero Tapsan linkitykseen, että "vastustaja" myös liimaa viestiinsä tekstinpätkän mistä puhuu ja tekstinpätkä on useimmiten tosiaankin vain tekstinPÄTKÄ eikä sivukaupalla "virallista oppia". Keskustelussa on ihan ok viitata johonkin lainaukseen, mutta, että kesken kaiken pitäiskin ottaa puolen tunnin breikki ja tutkia läpi kaikki Jeffin-tai-kuka-se-nyt-olikaan opukset, niin ei sitä enää keskusteluks voi kutsua. Ja mitä tohon virallisuuteen tai oikeaoppisuuteen tulee, niin onko virallisuudella ja oikeaoppisuudella meille "vastustajille" mitään konkreettista merkitystä, kun emme itse tunnusta oppianne oikeaoppiseksi ja viralliseksi, ja eiks sitä paitsi ole niin, että teillä vähän jokainen jäsen on "virallisesti" pappi ja opettaja ja johtaja? Joten virallisen Tapsan ihan omat kommentit on kelpoa kamaa keskustelupalstan melko epävirallisessa menossa. Vai onks Tapsalle kenties annettu virallisesti virallisen infonlinkittäjän duuni?

    Äänestä

En jaka lukea pitkiä linkkejäsi, koska et itse osaa sanoa yhtään mitään muuta kuin otsikkosi.

Vastaan siihen. Olette todella sokeasti kuuliaisia Smithin sepittämälle opille.

Äänestä
  • Aloittaja

    kun ei tutki mitään, vaan luulee tietävänsä kaiken.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    kun ei tutki mitään, vaan luulee tietävänsä kaiken.

    Opettelisit keskustelemaan, niin voisit ehkä mahdollisia ennakkoluuloja poistaakin!

    Tuo ei tainnut olla tällä kertaa Jeffin linkki, mutta kun olet älyttömien, ylipitkien linkkien heittelyä (yleensä ilman omia kommentteja!) viljellyt tällä palstalla ja useita vuosia, kuka vaivautuu enää lukemaan linkkejäsi, koska oletettavastai ne ovat samanlaista potaskaa, kuin Jeffin linkit.

    Jeffiä olen kyllä lukenut ihan tarpeeksi. Hän ei todista yhtään mitään, vaan unohtaa esim. ennustuksista oleellisia kohtia (mm. USA:nsisällissotaan liittyvät maanjäristykset, rutot, ym.) ja heittää vain ilman perusteluja 1900-luvun sodat muka Smithin toteutuneiksi ennustuksiksi USA:n sisällissodan leviämisestä.

    Jos haluat poistaa ennakkoluuloja, tee se KESKUSTELEMALLA asiallisesti.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    kun ei tutki mitään, vaan luulee tietävänsä kaiken.

    linkkejäsi, mutta raamatun kirkkaassa ja paljastavassa valossa.

    Äänestä

profeettoihin on hyvin suuri mahdollisuus, että tulemme harhaan johdetuksi siten kuin UT:ssa erikseen on varotettu. Kautta aikojen vääriä profeettoja on ollut enemmän kuin oikeita.

Esimerkiksi ilmestyskirjan Johannes ei edes itse väittänyt itseään Herran profeetaksi vaikka hän ennusteita esittikin.

Roffessoori asiassa on tapahtunut kamala erehdys, roffeetat kuuluvat vanhanliiton aikakauteen jolloin he muistuttivat käskyjenpidon tarpeellisuudesta ja ilmoittivat messiaan tulosta. Juutalaiset odottavat yhäkin messiaan tuloa koska heidän profeettansa sellaista ovat ennustaneet.

Rukoilkaa Jeesusta ettette olisi alttiina harhaanjohdatukselle.

Turust

Äänestä
  • Aloittaja

    Etkö enää muista, että UT:n puolellakin on profeettoja. Raamattu ennustaa heitä olevan myöhempinä aikoina. Esim. Ilm. 11:3-12 kertoo kahdesta profeetasta, jotka vaivaavat ihmisiä ja jotka surmataan, mutta jotka heräävät henkiin ja otetaan taivaaseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_6767016 kirjoitti:

Mitä kirkon johtavat sanovat siitä:
http://suomi.fairlds.org/apol/misc/misc17.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu