Otetaan mallia Kaukoidästä. Siellä maksetaan tota luokkaa
Suomeen palkkakatto
20 senttiä tunti
398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Melkein jokainen suomalainen on sitä mieltä, että esim. pörssiyhtiöiden johdon palkat optioineen ovat ilman muuta kohtuuttomia, puhui joku kateellisuudesta tai muusta epäolennaisesta mitä tahansa. Näiden ylipalkkojen kitkemiseksi ei kuitenkaan tapahdu tietenkään mitään, koska yhtiöiden hallitukset ja johdot ovat samassa luxus-veneessä, rikastuttamassa toinen toisiaan.
Ongelmaa ei kuitenkaan kannata hoitaa palkka-katolla, vaan yksinkertaisesti veroprosentilla niin, että tietyn suuruusluokan ( esim. 10,000 euroa kuussa) veroprosentti alkaa jyrkästi nousta. Häipykööt tähän tyytymättömät toisten palvelukseen, jos joku on niin hullu, että heille enemmän maksetaan. Ei kannata välittää Ollilan, Taxellin ja muiden uhkailuista, pelkkää propagandaa kaikki ulkomaille lähtö-uhoamiset.
Sensijaan kohtuuttomat eläkkeet tulee hoitaa eläkekatolla ( esim. 5000 euroa/kk), kuten Ruotsissa on tehty. Hämmästyttävää, että tästä on luovuttu.
Tässä poliittisille puolueille teesit, jotka takaavat varman menestymisen ensi maaliskuun vaaleissa.
kukaan ei ole korvaamaton
RIKKAAT RIKASTUVAT AINA VAAN IKUISESTI
Joka kuukausi jokainen päivä raha kirstuun kilahtaa.
Mitä jos saisit tuloja miljoona euroa päivässä.
Ja puhtaana käteen.
Tätä tapahtuu kokoajan eikä saaja panepahakseen.
Palkkaa kuluu korkeintaan se 1000-2000 euroa kuukaudessa välttämättömään.
Kaikki muu on ylimääräistä huvitteluun tarkoitettua rahaa.
Tämä tapahtuu joka päivä, joka viikko, joka kuukausi, joka vuosi, joka vuosikymmenes ja joka sadasvuosi.
Nämä varakkaat perivät, saavat lapsilisää, perustavat perheensä ja menevät naimisiin toisten varakkaiden kanssa.
Mistä taas saavat lisää tuhlattavaa.
Samat varakkaat saavat paremman viran kun hakevat sitä, kouluttautuvat muita useammin.
Varallisuudella on taipumus lisääntyä niinkuin osakekursseilla ja yhtiön voitoilla.
Ja me näemme ne ihmiset joka päivä.
He päättävät välimiestensä välityksellä että se jolla on se saa ja se jolla ei ole siltä otetaan pois.
He ovat ihmisiä niinkuin minäkin joka saa joka kuukausi 500€, kaikki menee elämiseen.
Eikä riitäkkän.