Eli olin muistaakseni 5-6.luokalla kun koululääkäri sanoi että minulla olisi ehkä liian iso kilpirauhanen. Hän ehdotti "kunnon lääkäriä".
No menin lääkäriin, he sanoivat melko samaa, mutta eivät olleet varmoja. He ehdottivat leikkausta, jossa he huomaisivat olisiko kilpirauhaseni hyvä, vai pahan laatuinen. No menin leikkaukseen. Leikkauksessa he katsoivat että kilpirauhaseni olisi pahanlaatuinen, mikä tarkoitti että he ottaisivat koko kilpirauhasen pois. Mutta leikkaukseen jälkeen he huomasivatkin, että kilpirauhaseni olikin hyvänlaatuinen! Siitä leikkauksesta lähtien olen vetäny lääkkeitä, äiti on heittäny minut kaikkiin ihme luontohoitoihin (kun uskoo sellaisiin juttuihin), ruuminlämpötilani on laskenut ja olen lukenut että kilpirauhasen vajaatoiminta "tyhmentää". Nyt kaduttaa helvetisti, kun en pyytäny silloin mitään korvauksia, varmaan siksi kun en älynyt tilannetta kunnolla. Olen nyt 16 ja menossa lukioon.
Onko täälä ketään muita jolta ollaan sattumoisin leikattu kilpirauhanen tai tehty joku muu hoito ihan turhaan, huonoin seurauksin?
Kilpirauhanen
HÄH?!
1
798
Vastaukset
- leikattu
kilpirauhasta, mutta väärän diagnoosin vuoksi umpisuoli leikattiin pois ihan turhaan. Ei siitä kyllä mitään muuta haittaa ole kuin ikävä arpi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310569
- 525080
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432281Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052088- 281986
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411452Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291124Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331071Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54997