Eli olin muistaakseni 5-6.luokalla kun koululääkäri sanoi että minulla olisi ehkä liian iso kilpirauhanen. Hän ehdotti "kunnon lääkäriä".
No menin lääkäriin, he sanoivat melko samaa, mutta eivät olleet varmoja. He ehdottivat leikkausta, jossa he huomaisivat olisiko kilpirauhaseni hyvä, vai pahan laatuinen. No menin leikkaukseen. Leikkauksessa he katsoivat että kilpirauhaseni olisi pahanlaatuinen, mikä tarkoitti että he ottaisivat koko kilpirauhasen pois. Mutta leikkaukseen jälkeen he huomasivatkin, että kilpirauhaseni olikin hyvänlaatuinen! Siitä leikkauksesta lähtien olen vetäny lääkkeitä, äiti on heittäny minut kaikkiin ihme luontohoitoihin (kun uskoo sellaisiin juttuihin), ruuminlämpötilani on laskenut ja olen lukenut että kilpirauhasen vajaatoiminta "tyhmentää". Nyt kaduttaa helvetisti, kun en pyytäny silloin mitään korvauksia, varmaan siksi kun en älynyt tilannetta kunnolla. Olen nyt 16 ja menossa lukioon.
Onko täälä ketään muita jolta ollaan sattumoisin leikattu kilpirauhanen tai tehty joku muu hoito ihan turhaan, huonoin seurauksin?
Kilpirauhanen
HÄH?!
1
830
Vastaukset
- leikattu
kilpirauhasta, mutta väärän diagnoosin vuoksi umpisuoli leikattiin pois ihan turhaan. Ei siitä kyllä mitään muuta haittaa ole kuin ikävä arpi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864670Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1123870Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1903700Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.702113Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301182
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1541131- 511034
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924