Raskaana kuudetta viikkoa ja heinäallergia

Kestine

Mitä lääkettä voin todella pahaan heinäallergiaani käyttää nyt kun olen raskaana? Ennen olen syönyt Kestineä ja se on vienyt hyvin nuhan pois. Antihistamiinia ei raskaana ollessa saa ottaa, vai miten se on? Kauhulla ajattelen sitä, että en voisi ottaa mitään ja aivastelisin taukoamatta. Kamalaa!

6

2538

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puliniia

      Keskustele lääkärisi kanssa allergialääkkeistä tai voit ihan kysellä apteekissa farmaseutilta. Tätä minäkin tein raskauden aikana, kun tuli eteen lääke, josta en ollut varma enkä ollut keskustellut tästä lääkärin kanssa.

      • Zivago, EL

        lienee kohdallasi paras ratkaisu. Riskit ovat minimaaliset ja hoito täsmähoitoa!


    • aikana

      suositellaan käytettävän antihistamiinien sijasta täsmälääkkeitä, eli paikallisesti vaikuttavia nenäsuihkeita yms.

      • Kestine

        Kiitos kaikille vastaajille. Miten on, voisinko esim. käyttää täälläkin keskusteluissa kehuttua Nasalezeä?


      • heti........
        Kestine kirjoitti:

        Kiitos kaikille vastaajille. Miten on, voisinko esim. käyttää täälläkin keskusteluissa kehuttua Nasalezeä?

        aamulla Teratologiseen tietopalveluun, puh. 09- 471 76500, siellä maamme paras tieto lääkityksistä raskauden ja imetyksen aikana. Avoinna arkisin 9-12, palvelu on maksuton.
        Tätä palvelua käyttävät mm. lääkärit tiedustellessaan mikä lääke käy ja mikä ei raskauden aikana.


      • Kestine
        heti........ kirjoitti:

        aamulla Teratologiseen tietopalveluun, puh. 09- 471 76500, siellä maamme paras tieto lääkityksistä raskauden ja imetyksen aikana. Avoinna arkisin 9-12, palvelu on maksuton.
        Tätä palvelua käyttävät mm. lääkärit tiedustellessaan mikä lääke käy ja mikä ei raskauden aikana.

        Kiitos paljon tuosta tiedosta! Myöhästyin tänään 3 minuuttia... Huomenna uusi yritys!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      297
      1233
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      308
      1166
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      958
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      87
      924
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      879
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      742
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      13
      604
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      577
    Aihe