Pörssit laskee vauhdilla

Pörssien alamäki jatkuu, investoinnit jäihin nyt.

http://www.yle.fi/uutiset/vasen/id36073.html
5152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

hehehheheheheee!

Nyt kannattaa investoida! Syksyllä noksu on 18,20!

Äänestä
  • pelata.

    Äänestä

Ei mikään ihme että laskevat, sehän se on se helpompi suunta.

Äänestä

Toivottavasti pörssikurssit laskevat vielä enemmän. Ja kyllähän ne laskevatkin, kun tottumattomat menevät paniikkiin ja alkavat myydä "pelastaakseen sen, mikä vielä on pelastettavissa". Näin me asioita pitemmälle ajattelevat pääsemme ostamaan osakkeita alihintaan ja hyödyntämään tulevan kurssinousun mahdollisimman suurena.

Äänestä
  • vasemmistolaiset luulevat yhä edelleen, että markkinatalous olisi kaadettavissa pahaan lamaan tms. Päinvastoin, markkinatalous ja kapitalismi tarvitsevat sekä nousu- että laskukausia! Taustalla on vieläkin ajatus siitä, että reaalisosialismi kykenisi tuottamaan korkeampaa elintasoa kuin markkinatalousjärjestelmät.

    Vasemmistolaisten on aivan turha jännittää ja hihkua laskukausien puolesta. Suhdannevaihteluiden loppumiset voisivat ehkä ajaa järjestelmän umpikujaan. Vaan sellaista tilaa ei järjestelmässä tunneta - muuta kuin reaalisosialismissa.

    Laskukaudella ostetaan ja nousukaudella säästetään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tilastor kirjoitti:

Pörssien alamäki jatkuu, investoinnit jäihin nyt.

http://www.yle.fi/uutiset/vasen/id36073.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu