Orjamiespalvelus

Isäni aikana yksi varusmies teki itsemurhan ja isällänikin oli niin tiukalla jättää palvelus kesken että joutui nukkumaan pari yötä lääkärin pedissä. Veljeni aikana joku pösilö työnsi vahingossa tykin alas, niin että se vieri kahden varusmiehen päälle ja kummatkin loukkaanuivat, ehkä pysyvästi. Miksi pitää kaikki tollot tuoda samaan pataan , miksei voida vapauttaa kaikki tohelot ja heikot ?
3548
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kaikki todellisesti kehitysvammaiset vapautetaan. Kuitenkin, koska 95% luottamusvälille menee äo:t 65-135, on katsottu, että vasta alle 65 äo:lla varustettu on kehitysvammainen (vaikka saattaa olla äo 60 vaikkei olisi mitään todettua vammaa tai sairautta, on vain niin hemmetin tyhmä). Siis 65 äo:lla varsutetulle henkilölle ei ole mitään perusteita vapautukseen ja saavathan he esim. ajokortinkin. Vai pitäisikö heiltä viedä oikeudet?

Lääketieteellisistä syistä vapautetaan. Siis oikeasti sairaat ja sinne armeijaan kelpaamattomat eivät sitä joudu suorittamaan. Tyhmyys ei kuitenkaan ole sairaus. ja onnettomuuksia sattuu. Liikenteessäkin kuolee satoja ihmisiä vuodessa, aina se on jonkun virhe kun niin käy. Vahinko ei tule kello kaulassa. Olen kyllä miettinyt miten paljon kaikkiin ´tapaturmiin kuoleekaan sodassa porukkaa kun aseet on kaikilla ja kovia lippaat täynnä ja repussa lisää ja kranaatteja yms. kun jo rauhankin aikana äärimmäisillä turvatoimilla hehkutetaan muutamaa kuollutta. Sodassahan ei niitä rauhan ajan turvamääräyksiä ole luonnollisesti.

"isällänikin oli niin tiukalla jättää palvelus kesken että joutui nukkumaan pari yötä lääkärin pedissä"

tuo taitaa olla periytyvää...

Oliko isälläsi muitakin henkisiä ongelmia?

Äänestä
  • Ohops, korjaan, luku 69 on raja lievälle älylliselle kehitysvammaisuudelle. Siis terve mutta tyhmä voi olla 70 äo:lla, eli että on 10-vuotiaana kouluaan aloittavan 7-vuotiaan tasolla vielä. tässä vielä diagnoosi:

    F70 Lievä älyllinen kehitysvammaisuus
    Lindrig psykisk utvecklingsstörning
    Retardatio mentalis levis

    --------------------------------------------------------------------------------

    Synonyymit
    Suomenkieliset
    Heikkomielisyys
    Lievä älyllinen kehitysvammaisuus
    Latinankieliset
    Debilitas
    Huomautukset
    Lievästi kehitysvammaisten ihmisten puheen kehitys on jonkin verran viivästynyt. Useimmat oppivat jokapäiväisessä elämässä tarvittavan puhekyvyn, he kykenevät keskustelemaan ja osallistumaan kliiniseen haastatteluun. Useimmat heistä pystyvät huolehtimaan
    itsestään täysin itsenäisesti (syömisen, peseytymisen, pukeutumisen, suolen ja rakon toiminnan osalta) ja menestyvät käytännön taidoissa ja kodinhoidossa. Kehitys tosin on selvästi normaalia hitaampaa. Pääongelmat ovat koulutuksen alueella. Monilla on
    erityisiä luku- ja kirjoitusvaikeuksia. Kuitenkin lievästi kehitysvammaisia voi paljon auttaa koulutuksella, joka on suunniteltu kehittämään heidän taitojaan ja korvaamaan heidän puutteitaan. Useimmat parhaiten kehittyneet lievästi kehitysvammaiset
    kykenevät mahdollisesti käytännön työhön, joka ei vaadi koulutusta, mukaan lukien käden taitoa jonkin verran vaativat työt. Sellaisessa sosiokulturaalisessa ympäristössä, jossa ei painoteta koulutusta, lievä kehitysvammaisuus sinänsä ei välttämättä ole
    ongelma. Jos kuitenkin mukana on huomattavaa emotionaalista ja sosiaalista kypsymättömyyttä, vammasta on selviä seurauksia, esimerkiksi kyvyttömyys solmia avioliitto ja kasvattaa lapsia tai vaikeus sopeutua kulttuurin traditioihin ja odotuksiin.
    Yleisesti ottaen lievästi kehitysvammaisten käyttäytymisen ja tunne-elämän ongelmat sekä sosiaalisen elämän vaikeudet ja näistä johtuvat hoidon ja tuen tarpeet ovat lähempänä normaaliälyisten ongelmia kuin keskivaikeasti ja vaikeasti kehitysvammaisten
    pulmia. Elimellinen etiologia todetaan yhä useamman potilaan kohdalla, joskaan ei vielä enemmistöllä.
    Vakioiduilla älykkyystesteillä mitattu älykkyysosamäärä 50-69 viittaa lievään älylliseen kehitysvammaisuuteen. Kyky ymmärtää ja käyttää kieltä on vaihtelevasti viivästynyt. Merkittävät itsenäistymiskehitykseen vaikuttavat kieliongelmat saattavat jatkua
    aikuisikään saakka. Vain pienehllä osalla todetaan elimellinen etiologia. Vaihtelevassa määrin todetaan lisäksi sellaisia ongelmia kuin autismia, muita kehityshäiriöitä, epilepsiaa, kasvatusongelmia tai fyysisiä vajavuuksia. Jos sellaisia häiriöitä
    todetaan, ne tulee ilmaista erillisillä koodeilla.

    Äänestä

  • Jos muutama sata kuolee vahinkojen takia sellaisia pikku tappioita ei totaalisessa sodassa jaksa ruveta laskemaan kun yksi ainoa rakettitykistökeskitys venäläisiltä voi viedä jo yli tuhat suomalaista hautaan osuessaan esimerkiksi vaikkapa ryhmitysalueelle.

    Esim Irakin armeija menetti 25 000 - 100 000 miestä kuolleina ja 100 000 - 300 000 miestä haavottuneina ensimmäisen 100 tunnin aikana ensimmäisessä persianlahden sodassa vuonna 1991.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alfred kirjoitti:

Isäni aikana yksi varusmies teki itsemurhan ja isällänikin oli niin tiukalla jättää palvelus kesken että joutui nukkumaan pari yötä lääkärin pedissä. Veljeni aikana joku pösilö työnsi vahingossa tykin alas, niin että se vieri kahden varusmiehen päälle ja kummatkin loukkaanuivat, ehkä pysyvästi. Miksi pitää kaikki tollot tuoda samaan pataan , miksei voida vapauttaa kaikki tohelot ja heikot ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu