voiko vaaleaihoinen ihminen olla rastafari?
RASTAFARI
mietityttaa
6622
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
toki.
Irie,
Voit olla wannabe mukanahengailija, mutta valkoihoisena edustat Babylonin porttoja, alistajia ja valkoista sortovaltaa, etkä koskaan voi olla aito rastafari. Toki "sydämeltään mustia" valkoihoisia on, mutta tuo on ainoastaan paskanjauhantaa ja lähinnä valkoisten hengailijoiden itse kehittelemä juttu. Näin kertoi mulle itse "Mista Burning Spear".
Aidon rastan lockseissa ei täit viihdy. Ihan oikeasti.
Respect!
Itse asiasse ei ole mikään valkoisten keksimä tuo "sydämmelstään" mustat valkoiset-juttu. Kyllä rastat omia teologisia päätelmiä aikoinaan tehdessään itse keksivät että ei kaikki valkoiset voi olla pahoja vaan osa myös oikeamielisiä.
Asialla ei ole mitään tekemistä "oikeamielisyyden kanssa", vaan lähinnä historian ja sen, mitä ihminen ihonväreineen edustaa.
Oikea rastafari on Jah Rastafari Haile Selassien, "kuningasten kuninkaan ja herrojen herran" jälkeläinen, etiopialainen. Sielultaan ja iholtaan musta, "Leijonan sukua". "Oikeamielisiä" valkoisia toki on, mutta Jamaikan vuoriston najabingeihin on turha edes yrittää. Tai toki yrittää voi, mikäli henkikulta ei ole kovin kallis.
Mielestäni rastafarita ovat kaikkea rasismia ja sortoa vastaan eli itsekkin valkoisen rastafarina voin sanoa että kyllä voi olla mutta kaikki mustat rastafarit eivät sitä välttämättä ymmärrä/hyväksy.
JÄNNÄ pää... HMMM...? No... laita vaan!