Paras animaatio koskaan?

mikässeon

Suosikkianimaatiosi ikinä.
Voi olla joko suosikkisi tai sitten teknisesti ym. paras animaatio.

Itse sanoisin, että Tumma Kristalli.
Nukkeanimaatio.



__
http://leffat.co.nr

16

1658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NoJopas

      En osaa sanoa vaan yhtä. En vaan osaa.

      Disneyltähän nyt löytyy vaikka mitä. Tykkään Bambista, Kaunottaresta ja Kulkurista, Leijonakuninkaasta...

      Amerikasta on myös Don Bluthin Maa aikojen alussa ja Rouva Brisby ja hänen salainen maailmansa.

      Japanista löytyy Studio Ghibli, jonka elokuvista en ole montaa nähnyt mutta ne kaikki ovat olleet loistavia. Henkien kätkemä, Kissojen valtakunta, Ystäväni Totoro.

      Ja ihan tuosta vierestä, Ruotsista, on Pekka Töpöhäntä. Ihan mahtava.

      Siinä oli jotain.

      • junskuli

        siis Ice age (tai siis molemmat) on iha parhaita.... ja sit ehkä Pikku Kananen oli kans hyvä.....


    • Sulevi

      Hiidenpata,karu se luurankoarmeija.Vois joskus tulla telkkaristan.

    • Baxter

      Oli raskas työpäivä enkä jaksa purra kieleen niin paljon että olisin nipottamatta - itsekin vihaan besserwissereitä ja nyt sitten sorrun sellaiseen itse.

      Nimittäin Dark Crystal ei ole nukkeanimaatio. Ne nuket on filmattu ihan livenä, samalla tavalla kuin Myrskylinnut ja Muppetitkin.

      Wallace ja Gromit ja Painajainen ennen joulua ovat nukkeanimaatioita. Eli aina on otettu stillikuva, liikutettu nukkea vähän ja sitten otettu uusi kuva jne.

      Kun näitä kahta tekniikkaa vertaa toisiinsa niin kyllä sen eron huomaa.


      Ja sitten oma kantani itse puheenaiheeseen: Notre Damen kellonsoittaja. Musa teki vaikutuksen muksuna.

      • NoJopas

        "Wallace ja Gromit ja Painajainen ennen joulua ovat nukkeanimaatioita."

        Eikös Wallace ja Gromit oo vaha-animaatio? ;0


    • americanexpress

      ice age ja leijona kuningas

    • on...

      treevil. paras koskaan.

    • Nimetön

      Minuun vetosi Nemoa etsimässä. Sen viattomuudessa oli jotain niin suloista.

      • Kunno spede

        Leijonakuningas on paras animaatio koskaan, siis se ensimmäinen osa :)


      • littlewitch89
        Kunno spede kirjoitti:

        Leijonakuningas on paras animaatio koskaan, siis se ensimmäinen osa :)

        www.lionking.org


    • JohannNytt

      Felidae (Germany, 1994, directed by Michael Schaack)

    • MarkiisiHulivili

      Hauskimmat mitä oon nähnyt on Don Hertzfeldtin "Genre" ja "Ah, L'Amour". Widu että olin kuolla nauruun kun eka kertaa näin ne.

    • skapadapaduu

      mun mielestä kaikkein paras animaatioelokuva on Vampire Hunter D : Bloodlust
      p.s. kannattaa ihmeessä kattoo!! :o :O

    • gjoidr

      Elokuva:Tulikärpästen hauta :)
      Sarja:Gravitation

    • niitä

      mut mu mielest leijonakuningas ( siis se eka ) on varmaan niiku ihan piirretyist ja sit noist tietokoanimaatioist ehkä se uus yli aidan :D

    • hienoja leffoja

      Disney on kingi. Parhaimmistoa edustavat minun kirjoissani Leijonakuninkaan lisäksi Notre Damen Kellonsoittaja, Bambi, Kaunotar ja Hirviö. Kaikki Disneyt ovat muutamaa poikkeusta ja nykyleffaa lukuunottamatta loistavia.

      Ja NIMH - rouva Brisby ja hänen salainen maailmansa Don Bluthilta on ihan mieletön! Harmi vaan ettei oo kovin tunnettu. Anastasia ja Maa Aikojen Alussa ovat myös ihan katsottavia. On myös Toy Storyt, Shrekit, Muumipeikko ja pyrstötähti ja monia muita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10511
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      141
      8774
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6067
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      60
      4268
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      52
      4219
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4070
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3719
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      67
      3179
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3107
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      67
      2955
    Aihe