Kiitos sinulle kuro...

gegs

liikutuksen kyyneleet (vai sanoisinko kivun kyyneleet.. tai jotain sen sekaista) pursusivat äsken. kolautin jalkani kipeästi tähän saatanan vitun tietokoneen pöytään.. just tietenkin polven, jotka ovat mun arimmat kipukohdat.
sinä hyppäsit salamannopeasti pehmoisesta sängystä, kesken uniesi, katsomaan huolestuneena vaikka yritin olla turpa kiinni etten herättäisi naapureita. tulit luokseni ja loit silmiini taas sen katseen.

olet aina paikalla ja vaistoat kun olen surullinen. lohdutat kun itken. ilmeesi kertoo selvästi että olet huolestunut ja tiedät että minun on paha olla. teet parhaasi lepyttääksesi minut.

suojelet vaikka ei olisi tarvekkaan.
näytät nättiä hammasrivistöäsi (joista suurin osa vielä maitohampaita), nostat niskakarvasi, haukut uhkaavasti ja olet niin pelottavan näköinen kuin ikinä 6kk pentu vain voi olla "jos yrität päästä omistajaani käsiksi joudut hoidella ensin minut".

seuraat minua joka paikkaan.
mutta osaat olla myös yksin kotona, et hauku etkä tuhoa.

olet niin mielyttämishaluinen ja oppivainen. uskomattoman oppivainen. osaat kaikki käskyt mitä olen sinulle jaksanut ja keksinyt opettaa.

et luovuta helposti, olet peräänantamaton. eräänkin kerran, kun oltiin kaivarissa lenkillä se nähtiin taas. kiipesin korkean kallion päälle. ennenkuin kerkesin reagoimaan halusit tulla perääni ja jännitit kaikki pienet lihaksen rippeesi "suureen" loikkaan. tiesit (ainakin minä tiesin) että olet liian vauva vielä moiseen hyppyyn ja mätkähdit alas kivikkoon. huusin ja käskin sinua lopettamaan, mutta ei, hyppäsit uudestaan. mätkähdit takaisin kivikkoon, mutta silmissäsi paloi edelleen voima. minun oli juostava alas, koska olisit hypännyt kolmannen kerran.

kestät mun kiukuttelut ja olet aina paikalla kun haluan (tai vaikka en haluaisikaan) seuraa.
painat pääsi syliini ja katsot silmiini. aivan kuin kuulisin mitä sanot.

kun minua surettaa saat minut nauramaan. kun raivostun sinulle, rupeat tekemään jotain hölmöä niin etten osaakaan enää olla vihainen vaan rupean nauramaan.

sain sinusta myös lenkkikaverin. tänäänkin juostu kaksi kertaa pururata ympäri, käyty koirapuistossa jossa jaettu ostamani patonki. :)

et väsy, sinussa ei ole edes "off" nappulaa. olet aina valmis lähtemään mukaani, satoi tai paistoi.
olin sitten hyvällä tai pahalla tuulella. voin luottaa siihen että tulet aina.
vaikka kesken unien juokset perääni. pidät katseesi jatkuvasti tiukasti minussa.

selvästi kuitenkin kunnioitat minua. tiedät että minä olen johtaja, etkä kyseenalaista sitä.

en luopuisi sinusta mistään hinnasta, ja tiedän että sinä pidät minusta huolta vaikka oman henkesi kaupalla.

kiitos että pidät minulle aina seuraa ja autoit minua masennuksen yli. yhdessä tallaamme varmasti vielä monta vuotta jakaen ilot ja surut. :)

koirani kuro.
http://img.photobucket.com/albums/v319/gegs636/kuro/DSC00130.jpg

2

484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meire

      Voi :'(

    • easy ac

      Hauska mietelmä:) demm kunpa itsellänikin olisi koira olen tosin ajatellut Saksanpaimen koiraa ostaa mutta kun ei ei ehdi niin millään:(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1127
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1100
    3. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1019
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      932
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      930
    7. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      867
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      857
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      107
      831
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      713
    Aihe