Ajankohtaisen Kakkosen puoluekokousraportissa näytettiin, kuinka järkyttyneenä Marjo Matikainen-Kallström otti vastaan tiedon putoamisensa kokoomuksen puheenjohtajistosta. Itkuun pillahtavaa M-K:ta saapui lohduttamaan ainoastaan Sari Sarkomaa. Muut jättivät entisen hiihtokuningattaren ja varapuheenjohtajan kylmästi yksin.
Matikainen-Kallströmiä arvosteltiin kiihkeästi liiasta näkymättömyydestä edeltäneen kahden vuoden varapuheenjohtajuuskauden aikana. Varapuheenjohtajuuden M-K oli saanut vuonna 2004 hävittyään sitä ennen ennakkosuosikin paikalta varsinaisen puheenjohtajuuden.
Todellinen syy Marjo Matikainen-Kallströmin syrjäyttämiseen oli kuitenkin se, että hän on vaatinut mm. tasaveroa, mikä ei sovi vasempaan suuntaan itsensä hilanneen kokoomuksen pirtaan. Pari viikkoa ennen puoluekokousta M-K menetti ajatustensa yhden vahvimmista tukijoista Kari S. Tikan.
Matikainen-Kallströmiä arvosteltiin kiihkeästi liiasta näkymättömyydestä edeltäneen kahden vuoden varapuheenjohtajuuskauden aikana. Varapuheenjohtajuuden M-K oli saanut vuonna 2004 hävittyään sitä ennen ennakkosuosikin paikalta varsinaisen puheenjohtajuuden.
Todellinen syy Marjo Matikainen-Kallströmin syrjäyttämiseen oli kuitenkin se, että hän on vaatinut mm. tasaveroa, mikä ei sovi vasempaan suuntaan itsensä hilanneen kokoomuksen pirtaan. Pari viikkoa ennen puoluekokousta M-K menetti ajatustensa yhden vahvimmista tukijoista Kari S. Tikan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
seissu puristeltava perässäjuoksija, ilman omia mielipiteitä!
Kampela-Blondi
...miten pörssi reagoi asiaan. Matikainen-Kallström on sentään yksi tämän maan kultavarannon haltijoista.
joo.
itsekin panin merkille kun tuo rautarouva oli itkuissa silmin. kovalle naiselle kova pala. reaktio oli todella yllättävä nollan veroprosentin naiselle. veroton yhteiskuntahan ei heikkoa auta eikä paijaa vaikka vähän itkettäisikin. nyt sai matikaisen tyttö senkin kokea, hävinnyttä ei tultu lohduttamaan. voimakkaimman ja kauneimman ja - ah niin suuri rintaisen - mukaan menestyjät menivät.
jokainen on valintojensa summa. jokainen ottakoon vastuun teoistaan - jopa häviöstään. yksilön vapautta juhlittakoon - tehkäämme niin.
Calgary
..omaa riittävää näkyvyyttä ja napakoita mielipiteitä.
Kokoomus ei enää saa olla v:tä tuijottava puolue, kun muut törkeilevät suomen kustannuksella.
Ben Zyzkov, Sasi, ja nyttemmin Häkämies ovat oivaltaneet olla äänessä ja tuoda esiin epäkohtia ja kokoomuksen idean asian korjautumiseen...
Tasaveromallista puhuminen sosialistisuomessa on harmitonta hölmöilyä. Kuvitelkaapa, että maatalouden tukemiseen pannaan kymmeniä miljardeja, verotus on kieroutunutta, rahaa syydetään virastoihin joissa "ei kauppalliset" sosialistit syytävät niitä ikkunoista ulos...
Suomessa on veroja vähennettävä ja ulkoistettava palveluja jne,jne,jne...
Matikainen oli kerran eräässä demari ohjelmassa juuri siksi kutsuttuna, jotta munaisi kokoomuspuoluetta, niin hän ei kuitenkaan tehnyt. mutta sdp nappaa heti yle:n kautta ,kun sillä on jokin negatiivin mahdollisuus tuoda asioita esiin, tasaveromalli on sitä ja kokoomus sitä ajamassa.
Muuten erinomaisen sympaattinen varajohtaja, fiksu ja filmaattinen, mutta sdp;n suomessa yritetetään kokoomuslaista jatkuvasti median kautta painaa alas, koska kokoomus on puolueena suomalaisten kannalla ei eturyhmien.
pientä ihmistä siinä ajatellaan, kun näkymätön käsi lyö heikointa. ei sitä saa silloin etujärjestöjen tuella auttamaan mennä - saati valtion. sehän olisi vain heikkoutta ja epäisänmaallista. auttaa nyt toista suomalaista.
kokoomus - suomalaisen asialla.
Kyllä joutikin pois johdosta tuommoinen kylmä kiskoinnen ämmä. Ensin kuppas hyvät harjoittelurahat pois yhteiskunnalta ja sitten lopetti liian aikaisin. Ei mitään ainesta politiikkaan, ehkä parturiks tukholmaan.
..Kalström-jne..tekee vielä paluun. Erinomaisen hienoa, että hänenlaisiansa on kokoomuksessa. Se on kokoomuksen voimaa.
olen samaa mieltä. matikaisen avulla kokoomus voisi näyttää mahdollisille äänestäjille miltä puolueen aate pohjimmiltaan näyttää.