Karmasta kysymyksiä

uusiopalstalainen

Kysymykseni on näinkin yksinkertainen:

Pitääkö ihmisen kokea kaikenlaisia ihmiselämiä, murhaajasta mussuttajaan voidakseen vapautua kierrosta, vai voiko nämä negatiiviset elämät välttää jotenkin päästäkseen finaaliin.

?

6

551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jake

      Luepa kirja:
      Sogyal Rinpoche - "The Tibetan book of living and dying"

      Vastaus löytyy varmasti.

      • äänikirjana

        tuon ja pitää kuunnella uudestaan. Mielestäni siinä kerrottiin kuinka ymmärtää olemassaolonsa hetkellisyys ja näin tajuta elämän harha josta vapautua, mutta toisaalta olen ymmärtänyt että pitää elää kaikenlaisia elämiä, siis kokea kaikki mahdollinen voidakseen vapautua. Onko siis tämä kaiken hetkellisyyden tajuaminen avain vapautumiseen, siis että ymmärtää olla syntymättä uudestaan?


    • Phantom

      niin vastaus on jesboxpallinaama!

      Meidän on todellakkin elettävä sekä mustanaamiona, että julgubbena! Vanha viidakonlaki!

      Ei ku elämään siitä sitten!

    • Enk-el

      Silloin kun aikojen alussa lähdettiin jumalallisina henkinä mukaan tähän leikkiin nimeltä "Kaksinaisuuden kokemus" eli raamatun mukaan "hyvän ja pahan tiedon" kokemiseen, me päätimme, että mennä niin syvälle "aineseen" (anteeksi nämä lainausmerkit, mutta ne ovat käsitteitä, jotka sinänsä vaatisivat keskustelun), että unohtaisimme todellisen olemuksemme. Tehtävänämme olisi löytää tiemme sieltä "pimeydestä" takaisin kotiin ja Jumalalliseen olemukseemme ja tällä matkalla kokea ja löytää itsestämme aina uusia puolia. Leikin sääntöihin kuuluu, että kaikki, mitä ajattelemme ja sanomme, toteutuu ennemmin tai myöhemmin. Toinen sääntö on, että olemme vastuussa kaikesta luomastamme ja siis joudumme kokemaan sen. Kolmas sääntö on tuo jo edellä mainittu muistamattomuus edellisistä olomuodoista, mutta tämä sääntö ei ole ehdoton, sillä siitä hetkestä lähtien, kun TAHDOMME MUISTAA, lukot alkavat aueta ja alammekin saada tietoa ja muistikuvia ja koko "leikin" mielekkyys alkaa selvitä.

      Siinä vaiheessa, kun olemme alkaneet löytämään oman todellisen olemuksemme eli jumalallisen puolemme jo tässä fyysisessä kehossa ollessamme, olemme tulleet pisteeseen, jolloin TIEDÄMME, että KAIKKI on omista päätöksistämme kiinni. Emme tarvitse ns. negatiivisia kokemuksia emmekä muitakaan karman läksyjä enää, sillä olemme saavuttaneet päämäärämme.

      Ihmiskunnalle on tullut aika ajoin suuria Henkimestareita opettamaan ja näyttämään tietä pois "muistamattomuuden pimeydestä", kuten Buddha, Jeesus, Muhammed, Blavitski ym. ym., mutta me ihmiset muunnimme ne uskonnoiksi oman näkemyksemme ja ymmärryksemme mukaisesti sekä myös määrättyjen "voimien" vaikutuksesta. Nyt ihmiskunta on kuitenkin ottamassa suurta harppausta pois tietämättömyydestä ja uskontojen holhouksesta. Kaikki on kuitenkin täysin vapaan tahdon alaista edelleenkin. Voimme itse kukin valita, haluammeko "valaistua" vai jatkaa samoissa karman läksyjen kierrossa vielä jonkin aikaa.

      Aika ei lopu koskaan, koska aikaa ei todellisuudessa ole, mutta kaikki muuttuu. Finaalia ei ole, on vain ikuinen "elämän seikkailu".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2095
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      332
      1293
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      92
      1199
    4. 152
      1094
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      941
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      928
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      869
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      24
      814
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      807
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      779
    Aihe