Karmasta kysymyksiä

uusiopalstalainen

Kysymykseni on näinkin yksinkertainen:

Pitääkö ihmisen kokea kaikenlaisia ihmiselämiä, murhaajasta mussuttajaan voidakseen vapautua kierrosta, vai voiko nämä negatiiviset elämät välttää jotenkin päästäkseen finaaliin.

?

6

661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jake

      Luepa kirja:
      Sogyal Rinpoche - "The Tibetan book of living and dying"

      Vastaus löytyy varmasti.

      • äänikirjana

        tuon ja pitää kuunnella uudestaan. Mielestäni siinä kerrottiin kuinka ymmärtää olemassaolonsa hetkellisyys ja näin tajuta elämän harha josta vapautua, mutta toisaalta olen ymmärtänyt että pitää elää kaikenlaisia elämiä, siis kokea kaikki mahdollinen voidakseen vapautua. Onko siis tämä kaiken hetkellisyyden tajuaminen avain vapautumiseen, siis että ymmärtää olla syntymättä uudestaan?


    • Phantom

      niin vastaus on jesboxpallinaama!

      Meidän on todellakkin elettävä sekä mustanaamiona, että julgubbena! Vanha viidakonlaki!

      Ei ku elämään siitä sitten!

    • Enk-el

      Silloin kun aikojen alussa lähdettiin jumalallisina henkinä mukaan tähän leikkiin nimeltä "Kaksinaisuuden kokemus" eli raamatun mukaan "hyvän ja pahan tiedon" kokemiseen, me päätimme, että mennä niin syvälle "aineseen" (anteeksi nämä lainausmerkit, mutta ne ovat käsitteitä, jotka sinänsä vaatisivat keskustelun), että unohtaisimme todellisen olemuksemme. Tehtävänämme olisi löytää tiemme sieltä "pimeydestä" takaisin kotiin ja Jumalalliseen olemukseemme ja tällä matkalla kokea ja löytää itsestämme aina uusia puolia. Leikin sääntöihin kuuluu, että kaikki, mitä ajattelemme ja sanomme, toteutuu ennemmin tai myöhemmin. Toinen sääntö on, että olemme vastuussa kaikesta luomastamme ja siis joudumme kokemaan sen. Kolmas sääntö on tuo jo edellä mainittu muistamattomuus edellisistä olomuodoista, mutta tämä sääntö ei ole ehdoton, sillä siitä hetkestä lähtien, kun TAHDOMME MUISTAA, lukot alkavat aueta ja alammekin saada tietoa ja muistikuvia ja koko "leikin" mielekkyys alkaa selvitä.

      Siinä vaiheessa, kun olemme alkaneet löytämään oman todellisen olemuksemme eli jumalallisen puolemme jo tässä fyysisessä kehossa ollessamme, olemme tulleet pisteeseen, jolloin TIEDÄMME, että KAIKKI on omista päätöksistämme kiinni. Emme tarvitse ns. negatiivisia kokemuksia emmekä muitakaan karman läksyjä enää, sillä olemme saavuttaneet päämäärämme.

      Ihmiskunnalle on tullut aika ajoin suuria Henkimestareita opettamaan ja näyttämään tietä pois "muistamattomuuden pimeydestä", kuten Buddha, Jeesus, Muhammed, Blavitski ym. ym., mutta me ihmiset muunnimme ne uskonnoiksi oman näkemyksemme ja ymmärryksemme mukaisesti sekä myös määrättyjen "voimien" vaikutuksesta. Nyt ihmiskunta on kuitenkin ottamassa suurta harppausta pois tietämättömyydestä ja uskontojen holhouksesta. Kaikki on kuitenkin täysin vapaan tahdon alaista edelleenkin. Voimme itse kukin valita, haluammeko "valaistua" vai jatkaa samoissa karman läksyjen kierrossa vielä jonkin aikaa.

      Aika ei lopu koskaan, koska aikaa ei todellisuudessa ole, mutta kaikki muuttuu. Finaalia ei ole, on vain ikuinen "elämän seikkailu".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      142
      8077
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7121
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3643
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      140
      3280
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2804
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2338
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1926
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1566
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe