KEPU jatkoi kuntien kurjistamista

Kuntien taloustilanne jatkui viime vuonna edelleen kireänä. Verorahoituksen 4,9 prosentin lisäys riitti kattamaan vain toimintakatteen heikkenemisen ja kasvattamaan kuntien yhteenlasketun vuosikatteen hieman edellistä vuotta suuremmaksi.

Vuosikate kattoi poistoista ja arvonalentumisista vain 77 prosenttia. Investointeja ja lainojen lyhennyksiä varten kunnat joutuivat ottamaan runsaasti uutta lainaa.

Kuntien lainakanta kasvoi edellisten vuosien vauhdilla eli lähes miljardilla eurolla. Asukasta kohti laskettuna lainakanta oli vuoden lopussa 1 351 euroa, kun se vuonna 2004 oli 1 176 euroa.

Kaikesta tästä saamme kiittää KEPUa ja erityisesti valehtelusta tunnetuksi tullutta kuntaministeri Hannes Mannista (KEPU).

2

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      Känä tapasi argumentoida on alkeellinen ja osoitteleva. Ilmeisesti kykenisit parempaankin, mutta teillä kokoomuksen poikien kanssa on ajateltu pitää mielipiteet sen verran yksinkertaisina, että itsekin ne juuri ja juuri ymmärrätte.

      • politiikkaa seuraava

        Juu. Tämä Känä lienee palstan suuri propaganisti, kukahan lie maksaa tälle. Ei luulis henkilökohtaiset intressit niin suuret.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6604
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4492
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      3168
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      2997
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1905
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1574
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1566
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      38
      1505
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1359
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      47
      1283
    Aihe