niiin tietääkö kukaan tehäänkö tosta dan brownin enkelit ja demonit kirjasta elokuvaa... kun mun mielestä se oli paljon parempi kirjakin kuin da vinci koodi
enkelit ja demonit
4
342
Vastaukset
- 16sta
oletko lukenut kaikki muutkin db:n kirjat - kannattaako lukea? montako niitä kaiken kaikkiaan onkaan ilmestynyt... ainakin toi enkelit ja demonit ja sit tää uusin meteoriitti vai mikä lie? mutta eikös hän ole kirjoittanut ainkin 4 kirjaa, joten mikä se 4. on vai eikö sitä ole vielä suomennettu???
- kintze
ei sit oo mun mielestä viä suomennettu enkä kyl tie mikä se onkaan.... missä vaiheessa se on tehty? kun ärjestyshän meni et eka enkelit ja demonit sit meteoriitti ja sit da vincikoodi
Olen lukenut DaVinci koodin ja Enkelit ja demonit. Nämä ovat kuin sisarteoksia, koska tapahtumat ja toimintaympäristö ovat hyvin pitkälle rinnasteiset. Molemmissa sekoittuu uskonto, salaseurat ja jännitystarina mielenkiintoiseksi tarinaksi. Voisi sanoa, että se mikä Enkeleissä ja demoneissa on jo pitkälti hahmotettuna on DaVinci koodissa pitemmälle kristallisoituneena. Tavallaan siis E&D on eräänlainen harjoitelma koodia varten.
Tosin E&Dssä muutama asia on tosiaan ehkä paremmin kuin koodissa, sillä tapahtumat sijoittuvat Roomaan ja ovat siten luonnollisesti lähempänä katolisen kirkon ydintä eli Vatikaania. Myös lähtökohta on erilainen, oikeastaan päinvastainen kuin koodissa, mutta siitä ei enempää, sillä lukuiloa ei ole syytä pilata keltään.
Dan Brown on ymmärtääkseni kirjoittanut useamman kirjan, joista on suomennettu nyt kolme.Muistaako kukaan teistä, mitä kirjasarjan päähenkilön eideettisestä muistista kirjassa tarkkaanottaen sanottiin. Muistaakseni se oli hyvin ja seikkaperäisesti kerrottu ainakin DaVinci koodissa. Olisin kiinnostunut tästä tiedosta. Jos jollakin teistä on tämä kirja, niin voisitko laittaa tähän mitä kirjassa sanottiin eideettisestä muistista. Kiitos jo etukäteen avusta ja vaivannäöstä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.855030- 473392
- 1033283
- 1992483
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj332457- 1332049
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️231987- 201786
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51669- 1821658