Halvat lähiöt

Heippa. Olen löytänyt Vantaalta edullisia asuntoja Korsosta, Havukoskelta ja Simonkylästä. Millaisia alueita nämä ovat? Aikaisemmin olen asunut 15 vuotta Helsingin Tapulikaupungissa näissä alueen levottomimmissa kaupungin vuokrataloissa, joten en ihan pienistä pelkää. En silti nyt toivo, että rappukäytävässä majailisi piikittelevä nistijoukko.
92261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Valitsisin Itse Simonkylän ,on kokemusta noista kahdestakin ja ei nii hyvii...

Äänestä

Simonkylä on tosi nukkumalähiö, jollei nyt ihan mahdottoman huono tuuri käy naapurin suhteen. Varo sitte siinä pohjoispuolella sijaitsevaa Malminiittyä, jota usein kierosti kaupataan Simonkylänä. Meno on hiukkasen hurjempaa..

Äänestä
  • Miten hurja meininki on Malminiityssä? Levottomia pikkupoikia siellä on välillä ja Siwan lähellä parveilee juoppoja, sekä maahanmuuttajia riittää. Ei kuitenkaan mitään pahempaa ole täällä tapahtunut.

    Äänestä

  • niittyläinen kirjoitti:

    Miten hurja meininki on Malminiityssä? Levottomia pikkupoikia siellä on välillä ja Siwan lähellä parveilee juoppoja, sekä maahanmuuttajia riittää. Ei kuitenkaan mitään pahempaa ole täällä tapahtunut.

    Asutaankohan samassa Malminiityssä ollenkaan? Ei ole vuottakaan kun yksi sai puukosta suihkulähteen luona, toinen heitettiin parvekkeelta alas, viime viikon torstaina yksi hullu riehui hajottaen liikennemerkkejä ja hyökkäsi kettinki kädessä ohikulkijan kimppuun. Malminiitty on aivan pelkkä narkkitehdas.

    Äänestä

Hei asuin itse pari vuotta simonkylässä ja kokemukset ihan positiivisia.Lähellä kaunista omakotialuetta ja muutenkin vihreyttä löytyy. Luulisin, että on noista kolmesta alueesta mielyttävintä. Tietysti riippuu varmaan millainen onni käy naapureiden suhteen.

Äänestä

Olen asunut n. 10 vuotta alueella ja ei se mielestäni ollut ollenkaan huono paikka. Nykyisin Malminiittykin, joka aikaisemmin oli jonkinlainen villilänsi on rauhoittunut.

Äänestä

havukoski... en tiedä mikä sitä paikkaa vaivaa mut ei vaan toimi... vaikkakin lähellä hiekkaharjua (unelma paikka) rauhallinen jne... ja tikkurilaa mut havukoski on jotenkin erilainen... kait sinne on aikoinaan kaikki yhteiskunnan pohjasakka laitettu.

Äänestä
  • Mä asun simonkylässä ja on todella mukava paikka! meidän pihassa on ainakin hyvä grillipaikka ja 50m päässä nurmikkorinne jossa loistavaa ottaa aurinkoa! :) Piha on siis erittäin hyvä kerrostaloalueen pihaksi. Lisäksi on loistavat ulkoilumahdollisuudet ja bussilla tikkurilaan 10min jossa kaikki palvelut!

    Äänestä

ilmoitat, ootas..evvk?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vantaalla kirjoitti:

Heippa. Olen löytänyt Vantaalta edullisia asuntoja Korsosta, Havukoskelta ja Simonkylästä. Millaisia alueita nämä ovat? Aikaisemmin olen asunut 15 vuotta Helsingin Tapulikaupungissa näissä alueen levottomimmissa kaupungin vuokrataloissa, joten en ihan pienistä pelkää. En silti nyt toivo, että rappukäytävässä majailisi piikittelevä nistijoukko.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu