EI OLE OLEMASSA USKONNON UHRIA!

Omien ajatustensa uhreja ky...

Uskonnon uhri: Käsittämätön juttu! Miten voi olla uskonnon uhri, jos on oikealla tavalla suhtautunut uskontoon. Ihminen, joka on joutunut henkisesti kovalle eläessään jonkin uskonnollisuuden alaisuudessa on oman näkemyksensä tähden sortunut nimittämään itseänsä uhriksi.

Pitikö mennä uskomaan kaikki mitä julistettiin, vaikka Raamattu kehottaa tutkimaan kaikki? Pitikö mennä kuin päätön kana sinne, minne saarnamiehet käskivät, vaikka Raamattu varoittaa sellaisesta.

Maailma on sellainen, millaisena sen näemme: http://www.sanansaattaja.com

Kysymys kuuluukin: Millaisena sinä näet maailman, sillä kai tiedät että juuri se vaikuttaa siihen, miten itsekukin käyttäydymme. Teemmehän puhtaasti päätöksemme arvomaailmamme pohjalta!

15

2268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poikalapsi

      Kun kristitty, vaikkapa helluntailainen, ajaa eheytysvalheillaan ja tolkuttomilla vaatimuksillaan lesbon tai homon itsemurhaan, se kuollut on uskonnon uhri. Kun kotiväki vie mukana lahkon tilasuuteen, ei sieltä oikein poiskaan pääse.

    • *uhri

      Miten minun olisi pitänyt oikealla tavalla suhtautua siihen, kun uskovainen isäni käytti toistuvasti vyötä kurinpitoon jotta minusta ja sisaruksistani olisi tullut "jumalaa pelkääviä ja kunnioittavia" ihmisiä? Nyt aikuisena elän yhä lapsuuden jäykän uskonnollisen ilmapiirin ja väkivaltaisen kurittamisen tuomien henkisten arpien kanssa. En pääse niistä kokonaan eroon milloinkaan.

      Ja tällaista tapahtuu yhä nykypäivänä uskovaisten onnellisten kulissien takana. Minusta se on SAIRASTA.

      • Tuollaiset ongelmat johtuu ihan muusta kun uskonnosta. Hakkaamista voi yrittää perustella itselleen ja muille jollakin hyvällä verukkeella, mutta syyt löytyy ihmisen omasta pahuudesta.


    • gazpacho

      siis ei vaan tajua hommaa oikein, tai kuuluu väärään porukkaan?

      Miten myötätuntoista.

    • ja paljon

      Puolustus kyvyttömät lapset ovat uhreja.
      Satoja vuosia kristityt vainosivat noitina lapsiakin ja on murhauttanut heitä paljon. Parasta aikaa on kristinuskon sotilaat sotimassa ja tappavat lapsiakin. Lapsikasteetkin ovat täysin raamatunkin vastaisuus ja sitten väitette ettei muka olis uskonnon uhreja!!!

    • TurkoosiPostia

      Esim.
      Ne joille tuputetaan sitä uskontoa, vaikkei ne halua.
      Uskonnon uhreja.

      • Onhan niitä mainosten uhrejakin.


      • TUPUTE

        JT.n uskossa on hieno asia esim. vakoilla seuran jäseniä. Se kuuluu heidän moraalivelvoitteisiinsa.

        Kun on tullut koettua ja ihan nähden todistettua miten pitkälle tällaiset yksityisyyden herjaajat menevät, ei voi kun ihmetellä miten laittomuus kuokistaa tällaisten onnistuneiden vakoojien toimesta.

        Siinä viedään vaikka pakkoväkisin vakoilun uhri (jäsen tai kiinnostunut) mielenterveyden osastoille JT. jäsenien taluttamana. Mikäänhän ei SAA EIKÄ VOI olla totta.

        Siinä koko juju. Kukaan ihminen ei voi valvoa kotiaan joka senkunti. Muistakaa, että heitä löytyy jokaisessa yhteiskunnan lokeroista. Niin palveluammateissa maan virastoissa, kun niissä ammateissa, joiden kuuluu päästä asuntoosi sisälle mikää hetki tahansa. Siveys- ja moraalipoliisina toimiva järjestö on mielestään OIKEUTETTU KAIKKEEN VALVONTAAN, OLI KYSEESSÄ JÄSEN TAI "KIINNOSTUNUT".


    • sunita

      raamatussa annetaan ihan selvät ohjeet ja varoitetaan lopun ajan vääristä profeetoista.menkääpä kuuntelemaan tervettä jumalan sanaa vaikka baptisti tai helluntaiseurakuntaan tai vaikka nokia missioon.siellä on terve henki jossa koroitetaan jeesusta ja todella ihminen tekee itse uskonratkaisun ja menee sitten kasteelle.

      • yksi pahimmista

        Nokia missiossa nyt valehdellan suut ja silmät täyteen: Koivisto syyttää jopa kirkon piispoja asioista, joita ei oo tapahtunut. Luepa Aamulehti 22.6.

        Nokia missio on yksi paha ahtaalle ajaja valhelelisine lupauksineen. Siellä ne "parantavat" jo kaikkea mahdollista...


      • Miina I

        varttua aikuiseksi. Helluntailaisten lapsia painostetaan jatkuvasti "tulemaan uskoon" ja menemään kasteelle sekä kotona että seurakunnassa. Minusta tällaisen aivopesun uhriksi joutuneella ei ole mitään vapaata tahtoa. Eri asia ovat sitten ulkopuolelta näihin liikkeisiin liittyneet. He ovat itse valinneet osansa.

        Kirkon piirissä taas uskonnollinen kasvatus on rauhallisempaa eikä lapsia painosteta tai pakoteta.


      • lapsukainen
        Miina I kirjoitti:

        varttua aikuiseksi. Helluntailaisten lapsia painostetaan jatkuvasti "tulemaan uskoon" ja menemään kasteelle sekä kotona että seurakunnassa. Minusta tällaisen aivopesun uhriksi joutuneella ei ole mitään vapaata tahtoa. Eri asia ovat sitten ulkopuolelta näihin liikkeisiin liittyneet. He ovat itse valinneet osansa.

        Kirkon piirissä taas uskonnollinen kasvatus on rauhallisempaa eikä lapsia painosteta tai pakoteta.

        ja koskaan en kokenut minkäänlaista painostusta ätini taholta. Pienenä tyttönä olin joskus äitini mukana kokouksissa ja minusta oli mukava laulaa siellä.
        Äitini rukoili paljon, eikä se minua häirinnyt. Hän oli iloinen ihminen, nauroi paljon. Hänen luonaan kävi paljon maallikkoystäviä, eikä silloin puhuttu uskonnosta.
        En ole tullut myöhemminkään minkään lahkon jäseneksi, mutta olen kiitollinen äidilleni lapsuudestani. Hän ei uskontoa tyrkyttänyt, mutta näytti omilla teoillaan olevansa hyvä ihminen.


      • jaakaalaa

        nykyisellään olevaa Siiloanin srk ta, Sörkan Harjutorilla, koska ihmisiin ei saa luottaa vaan Raamattuun ja Jumalaan


    • Miina I

      jotka ovat kasvaneet jonkun ankaran uskonnollisen yhteisön piirissä. Aikuinen taas ei minun mielestäni voi olla uhri, koska hänellä on vapaa valta lähteä pois ko uskonnosta. Lapsi taas ei voi erota perheestään eikä seurakunnasta, johon hänet ehkä on liitetty jo vastasyntyneenä.

      • gfhur

        Koska puolet maailmankaikkeuden miehistä
        tajuaa todellisuuden naisellisella tavalla
        (sielunlaki),kristinusko on ihmiskunnan suurin erehdys ja rahavallan pyhitys!


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      87
      3428
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2847
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2356
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2308
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2261
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      116
      2236
    7. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2123
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2067
    9. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1964
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      114
      1936
    Aihe