http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=1500000000000024&posting=22000000017161924
^sieltä voi lukea oman mielipiteeni abortista.
^sieltä voi lukea oman mielipiteeni abortista.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei muuta.
Todellakin murha! Viattoman ihmis hengen tappaminen., oman huolimattomuuden takia!
tappamista, vaan hengn riistämistä. Henkeä ei voi tappaa.
käyttö-kielto poistaa tuon aborttiongelmankin ja monta muutakin ongelmaa siinä ohessa. Ovat ne viisaita nuo Arkadianmäen viisaat.
Abortti on ihan jees joissain tapauksissa.
Mutta minusta sellaiset jotka käyttävät aborttia ehkäisykeinona pitäisi steriloida loppuiäkseen. Ei sellaisten tuhnujen pennuista kuitenkaan koskaan ole eläjiksi.
Oikein, olen TÄYSIN samaa mieltä.
mutta nuorille tulisi opettaa, että masturbointi on yleisin tapa saada orgasmi. Yhdyntä kuuluu parisuhteeseen jolla on tarkoitus hankkia lapsia, se ei ole alaikäisille toivottava huvittelumuoto. Hyvät "kiksit" saa käsinkin, eikä sitä tarvitse hävetä.
Raiskauksen uhri ei hankkiudu raskaaksi "huolimattomuuttaan".
Lisäksi äidillä on oikeus tehdä abortti jos lapsi vaarantaa äitinsä hengen tai jos lapsesta tulisi "elinkelvoton" yksilö jonkin vakavan sairauden takia. Miksi pitäisi tietoisesti synnyttää olento joka kärsisi joka tapauksessa koko elinikänsä?
Päätös abortista kuuluu vain ja ainoastaan äidille. Päätöstä tekevälle äidille tulee antaa kaikki mahdollinen tieto asiasta mutta häntä ei saa painostaa suuntaan eikä toiseen.
Terveiden vanhempien alkuunpanemaa tervettä lasta ei kuitenkaan saisi "tappaa" vaikka kyseessä olisikin "vahingonlaukaus"! Vahingosta viisastuu ja vanhemmuus kasvattaa...;=)
Se on eri asia jos on tietoinen ettei lapsen ole mahdollista syntyä terveenä ja lapsi kärisi koko elämnsä, tai jos se vaarantaisi äidin hengen. muuten abortit pitäisi kieltää. ei abortteja huolimattomuuttaan raskaaksi tulleille, heitä on liikaa.