Auttakaahan hevosia tuntevat ihmiset minua pienessä ongelmassa. Tonttimme rajalla kasvaa "koivuaita" joka on harmittavan vähän kaupunking tontin puolelle ja nyt kaupunki on vuokrannut alueen hevosten kesälaitumeksi. Sinänsä ihan kiva katsella hevosia takapihallamme, minulla ei ole mitään sitä vastaan, mutta koivikko on meille "elintärkeä" meluvalli. Onko olemassa jotain ainetta/juttua jolla saisi pidettyä hevoset loitolla koivikosta etteivät ne söisi kaikkia puiden lehtiä?? Auttakaa pikaisesti!!!
Miten pitää hevoset loitolla??
APUA!
10592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ei ainakaan minun korviini ole kantautunut mistään aineesta millä saisi polleja "eristettyä"...
hmm... hankala homma. onko koivikko hevosaidan sisäpuolella vai voiko aidan laittaa niin etteivät hevoset pääse puihin käsiksi?? ite olen teinyt kotona pensaiden ympärille pienen aidan, se yleensä pitää otukset poissa mutta muuta ei kyllä tule mieleen...
Valitettavasti puut ovat aitauksen sisäpuolella. Koska maa on vuokrattu heppatytöille, niin en voi mennä sinne omin nokkineni mitään aitaakaan virittämään... Tytöt eivät olleet oikein yhteistyökykyisiä... ja tietenkin hevosten hyvin voin pitää laittaa meidän naapureiden hyvinvionnin edelle. Kiukuttaa!
Kiitos kuitenkin vastauksestasi.
Minusta sinun kannattaa käydä naapurin juttusilla ja sanoa siirtää laitumen loitommalle koivikkoon
Ei auta, tätäkin on yritetty, mutta eivät pitäneet siitä että naapurit ryppyilevät ja toivat aitatolpat 20m lähemmäksi tonttiemme rajoja... ilmeisesti varoitukseksi, että mikäli emme lakkaa valittamasta, niin aita siirtyy siihen kohtaan.
Voisikohan sitä hevosten aitausta pienentää edes metriä, niin ettei hevoset pääse syömään koivujanne??? :)
kasvattaa uusia koivuja kauemmas aidastasta jos ne vielä syö ne.
teän täytyis ottaa se puheeks niitten kaa että kuka ne hevoset on tuomassa siihen.. niitten täytyis laittaa se aitaus sen verran kauas siitä koivujutusta että ne ei pääse syömään siitä.. ei metrin pitäs mitenkään haitata sitä laidunaluetta..
Olen kuullut pitkäikäisiltä hevosharrastajilta tällaisia vinkkejä samantapaisista ongelmista, sitä en tiedä jos ne vaikka tepsisivät koivuihinkin:
- Sivele tiskiainetta tai saippuaa aidantolppiin ja sellaisiin karsinan osiin, joita hevosesi on tapana purra.
- Suihkuta puremisenestoainetta niihin varusteisiin, joita hevosesi on tapana purra.Voit käyttää myös koirille tarkoitettua ainetta. Suihkuta ainetta myös loimeen, mikäli tarhakaverin on tapana pureskella niitä.
(Sade tietenkin saattaa tehdä tepposensa ja käsittely on uusittava...Harmi että kaikki hevosihmiset eivät osaa huomioida muita ja käyttäytyä asiallisesti.Siitä on meille muillekkin hevosystäville huonoa mainetta.Toivottavasti löydät ratkaisun asiaan)
Kiitos vastauksestasi! Meille kävi niin hienosti niiden hevosten kanssa, että saimme ihailla niitä koko kesän takapihallamme. Oikeasti oli hienoa katsella niiden touhuja! Ja mikä parasta. Jättivät suurimmaksi osaksi koivumme rauhaan. Toki kävivät raapimassa takamuksiaan koivujen runkoihin ja katkoivat kävellessään oksia, mutta suurin osa koivuista kuitenkin onneksi säilyi. :)