Moi!
Olen alkanut elätellä toiveita oman yrityksen perustamisesta. Toimin LVI-alalla toisen palveluksessa, mutta ammattitaidon osalta pärjäisin varmaan mainiosti omillanikin. Yrityksen kiinteät kulut vain arveluttaa, erityisesti VASTUUVAKUUTUS. Paljonkohan vastuuvakuutuksen suuruus on vuodessa ihan minimissäänkin? Luullakseni siihen vaikuttaa liikevaihdon suuruus, mutta onko mitään ns. minimitason perusmaksua, joka ainakin on maksettava? Ajatukseni on että aloitan bisnekset pienimuotoisesti aluksi enkä suinkaan vielä irtisano itseäni. Tarkoitus on tehdä omaan piikkiin viikonloppuisin ja lomilla sellaisia ns. valittuja keikkoja, joista saa parhaan katteen. Tällä tavallahan tuo liikevaihto ei vielä kummoiseksi nouse ja siksi tuo vastuuvakuutus mietityttää.
Vastuuvakuutus
19
8973
Vastaukset
- ääähhhhhhh
Tee hommat niin että mitään vakuutuksia ei tarvii! Mullakaan mitään vastuuvakuutuksia ole... ne kuitenkaan mitään korvaa kun tavataan ne pienellä painetut... ja eiköhän ne vakuutusyhtiöstä kerro, mikset kysy sieltä?
- Valto
Tietty hommat tehdään ok, mutta eihän kaikki vahingot suinkaan johdu asennusvirheestä. Ei tarvitse kuin esim. jonkun putkiosan haljeta vaikkapa valmistevian vuoksi, niin luuletko jonkun käyrän valmistajan tulevan rahoineen apuun? Ei, kyllä silloin kannattaa olla vakuutukset kunnossa mun mielestä.
Joku täälläkin varmaan osaa ihan käytännönläheisesti neuvoa tässä vakuutusasiassa, ehkä paremmin kuin joku vakuutusneuvoja puhelimessa. - mozirjg
Melkoisen vastuutonta edes tämmöisessä paikassa kehottaa tekemään ilman vastuuvakuutusta sanon ma.
- Realisti
Ala tosin eri, eli IT. Vakuutussumma on ehdoista ja kattavuudesta riippuen sidottu liikevaihtoon. Pohjola tyrkytti sopimusta joka olisi ollut 6% liikevaihdosta, ei syntynyt sopimusta.
- Anonyymi
Kilpailutin muutama vuosi sitten eri vakuutusfirmoja, joista Tapiola oli selkeästi edullisin.
- moponen_
Ennen kuin aloitat, oletko varmistunut mitä työnantajasi tuumaa toimistasi. Kilpaileva toiminta on työsuhteen purkuperuste, jolloin ei tarvitse maksaa irtisanomisajan palkkaa.
Vastuuvakuutuksen luulisi irtoavan n. 300 eurolla, riippuen tietenkin ammattikoulutuksestasi ja työkokemuksestasi. Sen lopullinen suuruus riippuu sitten liikevaihdosta ja mitä muita vakuutuksia teet.- Anonyymi
Se ei kuulu työnantajalle pätkääkään mitä tekee vapaa-ajallaan.
- ja yrittäjänä
ja koska kukaan ei tiennyt sattuu itselläni olemaan tuossa pöydällä menossa maksuun vuoden vastuuvakuutus (lvi) korvaus summa työmaata kohden 503.000€ ja vuosimaksu 485€.
muista että vakuutuksissa ei ole alvia.
eikun onnea yrittäjäksi aikovalle, mutta mieti tarkkaan asiat ennen aloittamista. itse olen täysin siemauksin nauttinut yrittäjyydestä ja viimeisistä vuosista (todella hyvää tulosta kun on tullut) toden teolla mutta nyt olen alkanut miettiä toisen palvelukseen menemistä. olen saanut sen verran kovan tarjouksen erään yrityksen puolelta jota harkitsen vakavasti. toisen palveluksessa ollessa ei ole ainaista miettimistä kaikesta yksin. mutta tietysti yrittäjyydessä on hyviä puolia todella paljon.
t:lvi-yrittäjä.- Valto
Kiitosksia asiallisesta vastauksesta LVI-yrittäjä.
Saanen tiedustella hieman toiminnastasi; teetkö enimmäkseen remonttia, uusrakentamista, lämpökeskusjuttuja, vesipuolta vaiko ilmanvaihtoon liittyvää asentamista/säätöä - vai kaikkea mainittuja?
Entä voitko vastata harjoitatko toimintaasi pienellä vai isolla paikkakunnalla, entä onko kilpailu kovaa? Yksin vai alaisia - montako?
Mitkä asiat olivat kaikkein vaikeimpia asioita aloittaessasi yrittäjyyden?
Millainen tausta sinulla on (työkokemus/koulutus)?
Pahoittelen kysymyksien runsasta määrää. En vain voinut hillitä itseäni, kun sattui kuningasalan (LVI) mies paikalle:-)
Itse asun Itä-Suomessa ja minua tuskin tarvitsee pelätä vielä moneen vuoteen kilpailurintamalla.
ps: onnea ja menestystä yrittämiseen ja siihen vieraallekin menoon, mikäli siihen päädyt. Eiköhän valittavanasi ole vain hyviä vaihtoehtoja. Hieno homma! - Valto
Valto kirjoitti:
Kiitosksia asiallisesta vastauksesta LVI-yrittäjä.
Saanen tiedustella hieman toiminnastasi; teetkö enimmäkseen remonttia, uusrakentamista, lämpökeskusjuttuja, vesipuolta vaiko ilmanvaihtoon liittyvää asentamista/säätöä - vai kaikkea mainittuja?
Entä voitko vastata harjoitatko toimintaasi pienellä vai isolla paikkakunnalla, entä onko kilpailu kovaa? Yksin vai alaisia - montako?
Mitkä asiat olivat kaikkein vaikeimpia asioita aloittaessasi yrittäjyyden?
Millainen tausta sinulla on (työkokemus/koulutus)?
Pahoittelen kysymyksien runsasta määrää. En vain voinut hillitä itseäni, kun sattui kuningasalan (LVI) mies paikalle:-)
Itse asun Itä-Suomessa ja minua tuskin tarvitsee pelätä vielä moneen vuoteen kilpailurintamalla.
ps: onnea ja menestystä yrittämiseen ja siihen vieraallekin menoon, mikäli siihen päädyt. Eiköhän valittavanasi ole vain hyviä vaihtoehtoja. Hieno homma!Pidetään tämä hengissä vastauksen toivossa:-)
- mopo.nen
Pitää muistaa että vastuuvakuutus ei korvaa työnkohdetta itseään. Eli jos vaikka rikot asennettavan lämminvesivaraajan kun asennat sitä, se ei kuulu vakuutukseen.
Mutta jos teet liitoksen huonosti ja se alkaa vuotamaan ja aiheuttaa vesivahingon on se yleensä korvattava vahinko. - Anonyymi
Tarvitsetko apua yritysvakuutuksen hankintaan tai haluatko selvittää tarkemmat hinnat? https://kodinplaza.fi/ avulla tavoitat helposti yhdellä tarjouspyynnöllä alueellasi toimivat sekä tarjouspyynnöstäsi kiinnostuneet palveluntarjoajat.
- Anonyymi
Loppujen lopuksi täysin turha vakuutus.
1. omavastuu 500-1500€
2. Vakuutus ehdot sekavia
3. Vakuutus yhtiöt pesee yleensä aina kätensä korvauksista
10v aikana ei oo tapahtunut kuin yhden kerran 1 pieni vahinko jota ei vakuutus korvannut, perusteluina yhtiön vakuutus ehdot - Anonyymi
Mistään vakuutusyhtiöstä ei saa sellaista vastuuvakuutusta, että siitä oikeastui olisi yrittäjälle itselleen apua, jos jonkinlainen isompi moka tulisi omissa töissä tehtyä.
Vakuutusehdot ovat sellaiset, että ne eivät käytännössä korvaa minkäänlaisia yrittäjän yrityksen toimesta syntyneistä vahingoista. Kaikki jää lopulta yrityksen itsensä maksettavaksi.
Silti eräät julkisen puolen firmat ja isommat pörssifirmat vaativat tällaisten valuutusten ottamista. Muuten ei pääse heille alihankkijaksi.
Mutta ei nämä vakuutukset näissäkään tilanteissa mitään vahinkoja korvaa. Käytetyn vakiomallisen vakuutussopimuksen teksti on sillä tavalla muotoiltu. kaikki jää edelleenkin yrityksen itsensä maksettavalksi. - Anonyymi
Vastuuvakuutus hyvinkin tuossa 300 e tienoilla vuodessa. Kysy rohkeasti tarjoukset ennen valintaa.
Kilpailukielto on voimassa, jos teet samaa työtä nyt työntekijänä. Tämä koskee myös sinua: voisit käyttää työnantajan työvälineitä, asiakassuhteita jne. - Anonyymi
>> Vastuuvakuutus hyvinkin tuossa 300 e tienoilla vuodessa.
Niinpä niin! Vakuutusfirmat edittelevät, että muun muassa tällainen vahinko korvattiin heidän vastuuvakuutuksestaan:
"ASIAKKAAN PÄÄNAHKA VAURIOITUI KAMPAAJAN UNOHDUKSEN SEURAUKSENA
Kampaaja unohti permanenttiaineen liian pitkäksi aikaa asiakkaan hiuksiin, minkä seurauksena asiakkaan päänahka vaurioitui. Korvasimme asiakkaalle aiheutuneen vahingon kampaajan vastuuvakuutuksesta."
Vaatuuvakuutus on 300 €/vuosi, ja vakuutuksen omavastuu on luokkaa 500 €/vahinko. Tuollaisella 800 eurolla hyvinkin korvasi asiakkaalla jo sen kampaamon päänahkan vaurioitumisen.
Jos kampausvahingon sijaan oikeasti tekee isomman vahingon asiakkaalle, kymmeniä tuhansia tai satoja tuhansia euroja, niin vakuutusyhtiöhän ei tällaisia maksele. Silloin otetaan esille vaikkapa OP-Pohjolan vakuutusehdoista tämä 3.2.25 kohta, tai joku muu lukuisista poikkeamista korvauksen saannissa:
"3.2.25 Tiedossa ollut vahingonuhka
Vakuutuksesta ei korvata vahinkoa, jos virhe, virheellisyys tai muu
korvausvastuun peruste oli tai sen olisi pitänyt olla
vakuutuksenottajan tiedossa vakuutuksen tullessa voimaan."
https://snipboard.io/zuXfWh.jpg
Tietenkin joku kampaamoyrittäjä tms. voi itselleen sellaisen 300 €/v maksavan vastuuvakuutuksen ottaa. Mutta on todella harvassa tapaukset, jolloin Yrityksen vastuuvakuutuksista yhtään mitään saa. Omavastuu pitää maksaa alta pois ensimmäisenä. - Anonyymi
> "3.2.25 Tiedossa ollut vahingonuhka
> Vakuutuksesta ei korvata vahinkoa, jos virhe, virheellisyys tai muu
> korvausvastuun peruste oli tai sen olisi pitänyt olla
> vakuutuksenottajan tiedossa vakuutuksen tullessa voimaan."
Onhan tuollaiset aina tiedossa. Että hiusten käsittely voi epäonnistua, tai että kaupan lattia voi olla sadekelin jalkineiden jäljiltä liukas. Ei vastuuvakuutus tämmöisiä korvaa, harvoin se korvaa yhtään mitään. - Anonyymi
Kohta 10 vuotta ollut vastuuvakuutus, eikä se ole kertaakaan korvannut mitään, paitsi yhden kerran olisi korvattu mutta kun omavastuu on 1500€/korvaus niin ei ollut mitään järkeä laittaa vahinkoa vakuutukseen kun vahingon arvo oli 1750e, eli omasta pussista nämä vahingot maksetaan.
Muutenkin miettinyt, et onko mitään järkeä maksaa turhasta vakuutuksesta yli 1300e vuodessa. Harkitsen vakuutuksen irtisanomista...- Anonyymi
Tavallinen PK-yrittäjä ei saa tuolta koskaan killinkiäkään. Kyllä löytyy peruste, miksi juuri tämä vahinko ei ole perusteiltaan niin selkeä ja niin riidaton, että korvausta voitaisiin maksaa.
Sitä en tiedä että minne vastuuvakuutuksilla kerätyt rahat lopulta vakuutusyhtiöissä käytetään. Maksetaanko niillä jkoidenkin isojen pörssiyhtiöiden ympöristökatastrofeja ja muita miljoonaluokan juttuja?
Asiantuntevan lakimiehen kanssa korvauksia saattaa vakuutusyhtiöltä saadakin. Mutta kyse pitää olla miljoonaluokan korvauksista, satoja tuhansia vähintäänkin, että oikeuskäsittelyt ja lakimieskulut saadaan katettua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360