Vastuuvakuutus

Valto

Moi!

Olen alkanut elätellä toiveita oman yrityksen perustamisesta. Toimin LVI-alalla toisen palveluksessa, mutta ammattitaidon osalta pärjäisin varmaan mainiosti omillanikin. Yrityksen kiinteät kulut vain arveluttaa, erityisesti VASTUUVAKUUTUS. Paljonkohan vastuuvakuutuksen suuruus on vuodessa ihan minimissäänkin? Luullakseni siihen vaikuttaa liikevaihdon suuruus, mutta onko mitään ns. minimitason perusmaksua, joka ainakin on maksettava? Ajatukseni on että aloitan bisnekset pienimuotoisesti aluksi enkä suinkaan vielä irtisano itseäni. Tarkoitus on tehdä omaan piikkiin viikonloppuisin ja lomilla sellaisia ns. valittuja keikkoja, joista saa parhaan katteen. Tällä tavallahan tuo liikevaihto ei vielä kummoiseksi nouse ja siksi tuo vastuuvakuutus mietityttää.

19

9291

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ääähhhhhhh

      Tee hommat niin että mitään vakuutuksia ei tarvii! Mullakaan mitään vastuuvakuutuksia ole... ne kuitenkaan mitään korvaa kun tavataan ne pienellä painetut... ja eiköhän ne vakuutusyhtiöstä kerro, mikset kysy sieltä?

      • Valto

        Tietty hommat tehdään ok, mutta eihän kaikki vahingot suinkaan johdu asennusvirheestä. Ei tarvitse kuin esim. jonkun putkiosan haljeta vaikkapa valmistevian vuoksi, niin luuletko jonkun käyrän valmistajan tulevan rahoineen apuun? Ei, kyllä silloin kannattaa olla vakuutukset kunnossa mun mielestä.

        Joku täälläkin varmaan osaa ihan käytännönläheisesti neuvoa tässä vakuutusasiassa, ehkä paremmin kuin joku vakuutusneuvoja puhelimessa.


      • mozirjg

        Melkoisen vastuutonta edes tämmöisessä paikassa kehottaa tekemään ilman vastuuvakuutusta sanon ma.


    • Realisti

      Ala tosin eri, eli IT. Vakuutussumma on ehdoista ja kattavuudesta riippuen sidottu liikevaihtoon. Pohjola tyrkytti sopimusta joka olisi ollut 6% liikevaihdosta, ei syntynyt sopimusta.

      • Anonyymi

        Kilpailutin muutama vuosi sitten eri vakuutusfirmoja, joista Tapiola oli selkeästi edullisin.


    • moponen_

      Ennen kuin aloitat, oletko varmistunut mitä työnantajasi tuumaa toimistasi. Kilpaileva toiminta on työsuhteen purkuperuste, jolloin ei tarvitse maksaa irtisanomisajan palkkaa.

      Vastuuvakuutuksen luulisi irtoavan n. 300 eurolla, riippuen tietenkin ammattikoulutuksestasi ja työkokemuksestasi. Sen lopullinen suuruus riippuu sitten liikevaihdosta ja mitä muita vakuutuksia teet.

      • Anonyymi

        Se ei kuulu työnantajalle pätkääkään mitä tekee vapaa-ajallaan.


    • ja yrittäjänä

      ja koska kukaan ei tiennyt sattuu itselläni olemaan tuossa pöydällä menossa maksuun vuoden vastuuvakuutus (lvi) korvaus summa työmaata kohden 503.000€ ja vuosimaksu 485€.
      muista että vakuutuksissa ei ole alvia.

      eikun onnea yrittäjäksi aikovalle, mutta mieti tarkkaan asiat ennen aloittamista. itse olen täysin siemauksin nauttinut yrittäjyydestä ja viimeisistä vuosista (todella hyvää tulosta kun on tullut) toden teolla mutta nyt olen alkanut miettiä toisen palvelukseen menemistä. olen saanut sen verran kovan tarjouksen erään yrityksen puolelta jota harkitsen vakavasti. toisen palveluksessa ollessa ei ole ainaista miettimistä kaikesta yksin. mutta tietysti yrittäjyydessä on hyviä puolia todella paljon.

      t:lvi-yrittäjä.

      • Valto

        Kiitosksia asiallisesta vastauksesta LVI-yrittäjä.

        Saanen tiedustella hieman toiminnastasi; teetkö enimmäkseen remonttia, uusrakentamista, lämpökeskusjuttuja, vesipuolta vaiko ilmanvaihtoon liittyvää asentamista/säätöä - vai kaikkea mainittuja?

        Entä voitko vastata harjoitatko toimintaasi pienellä vai isolla paikkakunnalla, entä onko kilpailu kovaa? Yksin vai alaisia - montako?

        Mitkä asiat olivat kaikkein vaikeimpia asioita aloittaessasi yrittäjyyden?

        Millainen tausta sinulla on (työkokemus/koulutus)?

        Pahoittelen kysymyksien runsasta määrää. En vain voinut hillitä itseäni, kun sattui kuningasalan (LVI) mies paikalle:-)

        Itse asun Itä-Suomessa ja minua tuskin tarvitsee pelätä vielä moneen vuoteen kilpailurintamalla.


        ps: onnea ja menestystä yrittämiseen ja siihen vieraallekin menoon, mikäli siihen päädyt. Eiköhän valittavanasi ole vain hyviä vaihtoehtoja. Hieno homma!


      • Valto
        Valto kirjoitti:

        Kiitosksia asiallisesta vastauksesta LVI-yrittäjä.

        Saanen tiedustella hieman toiminnastasi; teetkö enimmäkseen remonttia, uusrakentamista, lämpökeskusjuttuja, vesipuolta vaiko ilmanvaihtoon liittyvää asentamista/säätöä - vai kaikkea mainittuja?

        Entä voitko vastata harjoitatko toimintaasi pienellä vai isolla paikkakunnalla, entä onko kilpailu kovaa? Yksin vai alaisia - montako?

        Mitkä asiat olivat kaikkein vaikeimpia asioita aloittaessasi yrittäjyyden?

        Millainen tausta sinulla on (työkokemus/koulutus)?

        Pahoittelen kysymyksien runsasta määrää. En vain voinut hillitä itseäni, kun sattui kuningasalan (LVI) mies paikalle:-)

        Itse asun Itä-Suomessa ja minua tuskin tarvitsee pelätä vielä moneen vuoteen kilpailurintamalla.


        ps: onnea ja menestystä yrittämiseen ja siihen vieraallekin menoon, mikäli siihen päädyt. Eiköhän valittavanasi ole vain hyviä vaihtoehtoja. Hieno homma!

        Pidetään tämä hengissä vastauksen toivossa:-)


    • mopo.nen

      Pitää muistaa että vastuuvakuutus ei korvaa työnkohdetta itseään. Eli jos vaikka rikot asennettavan lämminvesivaraajan kun asennat sitä, se ei kuulu vakuutukseen.
      Mutta jos teet liitoksen huonosti ja se alkaa vuotamaan ja aiheuttaa vesivahingon on se yleensä korvattava vahinko.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Loppujen lopuksi täysin turha vakuutus.
      1. omavastuu 500-1500€

      2. Vakuutus ehdot sekavia

      3. Vakuutus yhtiöt pesee yleensä aina kätensä korvauksista

      10v aikana ei oo tapahtunut kuin yhden kerran 1 pieni vahinko jota ei vakuutus korvannut, perusteluina yhtiön vakuutus ehdot

    • Anonyymi

      Mistään vakuutusyhtiöstä ei saa sellaista vastuuvakuutusta, että siitä oikeastui olisi yrittäjälle itselleen apua, jos jonkinlainen isompi moka tulisi omissa töissä tehtyä.

      Vakuutusehdot ovat sellaiset, että ne eivät käytännössä korvaa minkäänlaisia yrittäjän yrityksen toimesta syntyneistä vahingoista. Kaikki jää lopulta yrityksen itsensä maksettavaksi.

      Silti eräät julkisen puolen firmat ja isommat pörssifirmat vaativat tällaisten valuutusten ottamista. Muuten ei pääse heille alihankkijaksi.

      Mutta ei nämä vakuutukset näissäkään tilanteissa mitään vahinkoja korvaa. Käytetyn vakiomallisen vakuutussopimuksen teksti on sillä tavalla muotoiltu. kaikki jää edelleenkin yrityksen itsensä maksettavalksi.

    • Anonyymi

      Vastuuvakuutus hyvinkin tuossa 300 e tienoilla vuodessa. Kysy rohkeasti tarjoukset ennen valintaa.

      Kilpailukielto on voimassa, jos teet samaa työtä nyt työntekijänä. Tämä koskee myös sinua: voisit käyttää työnantajan työvälineitä, asiakassuhteita jne.

    • Anonyymi

      >> Vastuuvakuutus hyvinkin tuossa 300 e tienoilla vuodessa.

      Niinpä niin! Vakuutusfirmat edittelevät, että muun muassa tällainen vahinko korvattiin heidän vastuuvakuutuksestaan:

      "ASIAKKAAN PÄÄNAHKA VAURIOITUI KAMPAAJAN UNOHDUKSEN SEURAUKSENA
      Kampaaja unohti permanenttiaineen liian pitkäksi aikaa asiakkaan hiuksiin, minkä seurauksena asiakkaan päänahka vaurioitui. Korvasimme asiakkaalle aiheutuneen vahingon kampaajan vastuuvakuutuksesta."

      Vaatuuvakuutus on 300 €/vuosi, ja vakuutuksen omavastuu on luokkaa 500 €/vahinko. Tuollaisella 800 eurolla hyvinkin korvasi asiakkaalla jo sen kampaamon päänahkan vaurioitumisen.

      Jos kampausvahingon sijaan oikeasti tekee isomman vahingon asiakkaalle, kymmeniä tuhansia tai satoja tuhansia euroja, niin vakuutusyhtiöhän ei tällaisia maksele. Silloin otetaan esille vaikkapa OP-Pohjolan vakuutusehdoista tämä 3.2.25 kohta, tai joku muu lukuisista poikkeamista korvauksen saannissa:

      "3.2.25 Tiedossa ollut vahingonuhka
      Vakuutuksesta ei korvata vahinkoa, jos virhe, virheellisyys tai muu
      korvausvastuun peruste oli tai sen olisi pitänyt olla
      vakuutuksenottajan tiedossa vakuutuksen tullessa voimaan."
      https://snipboard.io/zuXfWh.jpg

      Tietenkin joku kampaamoyrittäjä tms. voi itselleen sellaisen 300 €/v maksavan vastuuvakuutuksen ottaa. Mutta on todella harvassa tapaukset, jolloin Yrityksen vastuuvakuutuksista yhtään mitään saa. Omavastuu pitää maksaa alta pois ensimmäisenä.

    • Anonyymi

      > "3.2.25 Tiedossa ollut vahingonuhka
      > Vakuutuksesta ei korvata vahinkoa, jos virhe, virheellisyys tai muu
      > korvausvastuun peruste oli tai sen olisi pitänyt olla
      > vakuutuksenottajan tiedossa vakuutuksen tullessa voimaan."

      Onhan tuollaiset aina tiedossa. Että hiusten käsittely voi epäonnistua, tai että kaupan lattia voi olla sadekelin jalkineiden jäljiltä liukas. Ei vastuuvakuutus tämmöisiä korvaa, harvoin se korvaa yhtään mitään.

    • Anonyymi

      Kohta 10 vuotta ollut vastuuvakuutus, eikä se ole kertaakaan korvannut mitään, paitsi yhden kerran olisi korvattu mutta kun omavastuu on 1500€/korvaus niin ei ollut mitään järkeä laittaa vahinkoa vakuutukseen kun vahingon arvo oli 1750e, eli omasta pussista nämä vahingot maksetaan.
      Muutenkin miettinyt, et onko mitään järkeä maksaa turhasta vakuutuksesta yli 1300e vuodessa. Harkitsen vakuutuksen irtisanomista...

      • Anonyymi

        Tavallinen PK-yrittäjä ei saa tuolta koskaan killinkiäkään. Kyllä löytyy peruste, miksi juuri tämä vahinko ei ole perusteiltaan niin selkeä ja niin riidaton, että korvausta voitaisiin maksaa.

        Sitä en tiedä että minne vastuuvakuutuksilla kerätyt rahat lopulta vakuutusyhtiöissä käytetään. Maksetaanko niillä jkoidenkin isojen pörssiyhtiöiden ympöristökatastrofeja ja muita miljoonaluokan juttuja?

        Asiantuntevan lakimiehen kanssa korvauksia saattaa vakuutusyhtiöltä saadakin. Mutta kyse pitää olla miljoonaluokan korvauksista, satoja tuhansia vähintäänkin, että oikeuskäsittelyt ja lakimieskulut saadaan katettua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      164
      2974
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      33
      2816
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      37
      1831
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      21
      1784
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      183
      1680
    6. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1526
    7. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      325
      1473
    8. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      101
      1441
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      17
      1249
    10. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      71
      1225
    Aihe