Kani löydetty

Mieheni löysi tänään Eskilsöstä (Pohjanmaalla) ruskean keskikokoisen kanin. Hän tuo sen huomenna kotiimme Vaasaan, sillä meillä on ennestään 3 kania, joten osaamme huolehtia siitä kunnes oikeat/uudet omistajat löydetään.

Mihin siis ilmoitella? Lähialueen marketit ym. tietenkin, mutta löytöpaikan läheisyydessä ei näkynyt ihmisiä, joilta olisi voinut kysellä :(

Onko netissä paikkaa, jonne näitä voi ilmoitella tms.? Googlellakaan en löytänyt oikein mitään, tosin minulla on koko viikonloppu erittäin kiirettä, joten ehdin vasta ensi viikolla kunnolla nettiä penkomaan. Siksi olisikin mukavaa, jos joku ihana ihminen auttaisi pientä hädässä. Eläinsuojeluvalvojalle ilmoitin asiasta jo.

Eläinlääkärin sain maanantaiksi, joten pääsee tarkistuttamaan reppanan. Sukupuoltakaan en vielä tiedä, kun kanin vasta huomenna nään.

3

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • null

      Pupu on ilmoitettava löytöeläimenä joko kunnan eläinlääkärille, alueen löytöeläinkeskukselle tai poliisille. Yhdellekin löytöeläimistä vastaavalle taholle ilmoittaminen riittää, mutta suosittelen ilmoittamaan kaikille koska pupua voidaan kysyä mistä vain. Lisänä suosittelen juurikin netissä (kertokaa muut missä, minä en oikein tiedä) ja kaupoissa ilmoittamista.

      Eläinsuojeluvalvoja ei vastaa löytöeläimistä eli asiasta on sovittava joko kunnan eläinlääkärin tai löytöeläinkeskuksen kanssa. Löytöeläimestä on aina ilmoitettava löytöeläimistä vastaavalle taholle ja se on myös tuollaiselle taholle luovutettava, mutta usein voidaan sopia että löytöeläintä hoitaa yksityinen henkilö. Jos omistajaa ei löydetä niin löytöeläin voidaan luovuttaa suoraan sitä hoitaneelle henkilölle ilman varsinaista uuden kodin etsintää ja usein se luovutetaan maksutta koska hoitoa ei muuten korvata. Joskus voidaan korvata tosin pakollisen hoitoajan ruokintakustannukset. Kunta vastaa löytöeläimen eläinlääkärikustannuksista pakollisen hoitoajan osalta.

      • Pupu sai hyvän kodin ja kaikki ok :) Omistajat olivat alkoholisteja ja heillä oli 2 urosta samassa tilassa :( Toisenkin olivat päästäneet luontoon, mutta eräs pariskunta otti kanin kiinni ja sekin on jo kodissaan :) Loppu hyvin, kaikki hyvin!


      • n/a
        hande-83 kirjoitti:

        Pupu sai hyvän kodin ja kaikki ok :) Omistajat olivat alkoholisteja ja heillä oli 2 urosta samassa tilassa :( Toisenkin olivat päästäneet luontoon, mutta eräs pariskunta otti kanin kiinni ja sekin on jo kodissaan :) Loppu hyvin, kaikki hyvin!

        Hienoa että kaneilla on nyt asiat hyvin! Kiitos sinulle hyvästä työstä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1255
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1211
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      31
      1110
    4. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      844
    5. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      719
    6. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      25
      655
    7. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      12
      477
    8. Eikös se mene niin että Jumala loi maailman ihmisille eikä päinvastoin

      joten saatana yrittää vääristää ja jota nyt vouhotetaan??? https://keskustelu.kaksplus.fi/threads/bovaer-tutkimuksissa-
      Maailman menoa
      89
      457
    9. Puuilo pittäis tulla Haapaveelle

      Kaikki perskatti menee ylivieskaan ja ei Haapaveelle! Miksi ? Ylivieskaan on tullu monet liikkeet ja lissää tullee. Mitä
      Haapavesi
      38
      336
    10. Vielä vähän lirttinkiä

      tuonne, lirttinkiä sinne, hämmennystä tuohon, sekaanusta tänne, no nii, eiköhän se ala oleen sillä silivoplee taas tältä
      Ikävä
      5
      214
    Aihe