Kani löydetty

Mieheni löysi tänään Eskilsöstä (Pohjanmaalla) ruskean keskikokoisen kanin. Hän tuo sen huomenna kotiimme Vaasaan, sillä meillä on ennestään 3 kania, joten osaamme huolehtia siitä kunnes oikeat/uudet omistajat löydetään.

Mihin siis ilmoitella? Lähialueen marketit ym. tietenkin, mutta löytöpaikan läheisyydessä ei näkynyt ihmisiä, joilta olisi voinut kysellä :(

Onko netissä paikkaa, jonne näitä voi ilmoitella tms.? Googlellakaan en löytänyt oikein mitään, tosin minulla on koko viikonloppu erittäin kiirettä, joten ehdin vasta ensi viikolla kunnolla nettiä penkomaan. Siksi olisikin mukavaa, jos joku ihana ihminen auttaisi pientä hädässä. Eläinsuojeluvalvojalle ilmoitin asiasta jo.

Eläinlääkärin sain maanantaiksi, joten pääsee tarkistuttamaan reppanan. Sukupuoltakaan en vielä tiedä, kun kanin vasta huomenna nään.

3

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • null

      Pupu on ilmoitettava löytöeläimenä joko kunnan eläinlääkärille, alueen löytöeläinkeskukselle tai poliisille. Yhdellekin löytöeläimistä vastaavalle taholle ilmoittaminen riittää, mutta suosittelen ilmoittamaan kaikille koska pupua voidaan kysyä mistä vain. Lisänä suosittelen juurikin netissä (kertokaa muut missä, minä en oikein tiedä) ja kaupoissa ilmoittamista.

      Eläinsuojeluvalvoja ei vastaa löytöeläimistä eli asiasta on sovittava joko kunnan eläinlääkärin tai löytöeläinkeskuksen kanssa. Löytöeläimestä on aina ilmoitettava löytöeläimistä vastaavalle taholle ja se on myös tuollaiselle taholle luovutettava, mutta usein voidaan sopia että löytöeläintä hoitaa yksityinen henkilö. Jos omistajaa ei löydetä niin löytöeläin voidaan luovuttaa suoraan sitä hoitaneelle henkilölle ilman varsinaista uuden kodin etsintää ja usein se luovutetaan maksutta koska hoitoa ei muuten korvata. Joskus voidaan korvata tosin pakollisen hoitoajan ruokintakustannukset. Kunta vastaa löytöeläimen eläinlääkärikustannuksista pakollisen hoitoajan osalta.

      • Pupu sai hyvän kodin ja kaikki ok :) Omistajat olivat alkoholisteja ja heillä oli 2 urosta samassa tilassa :( Toisenkin olivat päästäneet luontoon, mutta eräs pariskunta otti kanin kiinni ja sekin on jo kodissaan :) Loppu hyvin, kaikki hyvin!


      • n/a
        hande-83 kirjoitti:

        Pupu sai hyvän kodin ja kaikki ok :) Omistajat olivat alkoholisteja ja heillä oli 2 urosta samassa tilassa :( Toisenkin olivat päästäneet luontoon, mutta eräs pariskunta otti kanin kiinni ja sekin on jo kodissaan :) Loppu hyvin, kaikki hyvin!

        Hienoa että kaneilla on nyt asiat hyvin! Kiitos sinulle hyvästä työstä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      236
      6527
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      50
      4584
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      98
      4413
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4209
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3702
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3618
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3596
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3501
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3273
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe