Maestroa odotellessa..

On ollut kertakaikkisen loistavaa, että ikivihreän diletanttimme urankehitystä on voitu seurata tällä palstalla.

Hänhän teki meihin kaikkiin ja itseensä vaikutuksen jo muutamia vuosia sitten, muinaisen hakkuupalstan aikoihin. Olen yrittänyt itselleni selitellä suosion johtuvan ensikädessä siitä, että tämä foorumi on suvaitsevaisuudessaan, ainut paikka noiden loistokkaiden avausten ja runojen esilletuomiseksi. Täällähän yleisö on toki tunnetusti kriittistä sekä naisvaltaista, mutta silti valtavirrasta poiketen modernia - ainakin omasta mielestään.

Luojan kiitos, ettei minulla ole henkilökohtaisia leikearkistoja, jottei tule kiusausta yrittää katsastaa mistä on tultu mihin. Sieltä olisi voinut paljastua yhtä ja toista, ja kieltämättä laajan tuotannon seasta nostamiani helmiä eivät kaikki olisi mukisematta hyväksyneet. Makujahan on monenlaisia, jopa minulla.

Ihan viimeisten tekstien perusteella voin alkajaisiksi sanoa, että hänen tuotantonsa on niinkin avara, kuin mitä on Pälkäneen rauniokirkonkatto. Hän ei kirjoita niitä puritaanisia normi runostandardeja, mikä tarkoittaa ensisijaisesti sitä, että tärkeintä on itse kirjoitus ja siitä välittyvä huojuva tunnelma. Hänen runojen sipaisu on ollut liikuttavan herkkä, hän leikittelee sanoilla ja lyhyillä lauseilla, jotka tuntuvat kuin olisivat vermutilla maustetut.
Kirjaimia tipahtelee kevyesti kuin taivaalta sadepisaroita, ei kuitenkaan liikaa… Silmiinpistävintä on hänen kyky niputtaa sanoja toisiinsa, joilla ei äkkiä ajatellen luulisi olevan mitään yhtäläisyyttä toisiinsa. Tähän ei monet kykene, ei totisesti.

Konstikkaisiin lauseisiin perustuvia, etsiviä harmonioita taas on seurannut klassillinen lyyrisyys, ilman mitään selventävää, tai tajuttavaa saumakohtaa edellisiin, tai.. yllätys, yllätys- tuleviin.
Ei ihme, että kieltämättä suurin osa naispuolisista ihailijoista on nyökytellyt teksteille hyväksyttävästi. Tämä taas ei tarkoita, että vihjaisin heidän olevan ymmärtämättä tuon taivaallista mistä pohjimmiltaan on kyse. Ei suinkaan, vaan tulkitsen heidän kaipaavan sitä hiljaa hiipivää Ahaa! elämystä. Sitä odotellessa he kenties kyselevät toisiltaan: mitäs tässä taas lukikaan? Maestro ei tunnetusti koskaan päästä lukijaansa helpolla.

Eli sanotaan toisin, hiukan selvemmin, että epätietoisetkin ja täällä nykyään riekkuvat palstauntuvikot myös jotain ymmärtävät. Hänhän on aivan loistava kirjoittaja, joka haastaa suvereenisti väitteen, ettei kaikista ole runoilijoiksi. Meriitit ovat nyt jo tähän asti hienot, enää puuttuvat vain upeat puitteet runojen live-esittämiseen.

Kukapa ihailijoista ei olisi haaveillut joskus kuulevansa ”melankoliaa” itsensä maestron lausumana.

17

2011

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja tulit

      tänne itseäsi kehumaan

      • Jermu

        taidat haluta tappeluksia? Heitäs mulle läppää, niin katellaan, miten alahuules alkaa lepattaa.


    • CharlieChaplin

      sotahistoriaa lukeneena hae olivat toisen maalmansodan nuoria värvättyjä saksalaisia!

      • Mihin unohdit suomalaiset, ranskalaiset, italialaiset, romanialaiset, norjalaiset ja luoja ties keitä vielä heitä olikaan. Ai niin.. Jugoslavian alueella perustetuissa islaminuskoisissa joukko-osastoissa oli jopa sotapastorin tilalla imaami. Tämän sinä varmaan tiesitkin.



    • Jermu

      riittisiä...Mittees sinulla nyt on mielessä, kun tuollaisia palstallen heittelet?

      • Itseasiassa huomasin tuossa Arkunkantajan livistäneen kesänviettoon. Nooh, menee se aika kesäleirilläkin:)) Siellä onkin varmaan tosi HOT

        Mitään sen kummempaa mielessä.:)


    • Taikis

      maestron henkäyksen muutamaan kertaan täällä myös viime aikoina :)

      • Täytyy myöntää, etten ole häntä täällä huomannut. En ole jaksanut noita kaikkia kirjoituksia selailla. Tietysti sinä vankkumattomana ihailijana, tunnistat hänet mistä vain:) Njoo.. vitsi vitsi:))


      • Taikis
        Waffen-ss kirjoitti:

        Täytyy myöntää, etten ole häntä täällä huomannut. En ole jaksanut noita kaikkia kirjoituksia selailla. Tietysti sinä vankkumattomana ihailijana, tunnistat hänet mistä vain:) Njoo.. vitsi vitsi:))

        Olen ihailijansa numero Uuno :) Sanansa laukkaavat villiorin lailla, aina niistä ei kiinni saa, mutta komeaa katseltavaa kaikkinensa. Runonsa saattelevat nirvanaan.


        Ps.Tunnistan ja tunnistan, toivo antaa uskoa....


    • ?-?-?

      waffen-still-stand? Ketä sinä odottelet? Ei oikein kirkastunut kertomuksestasi asiaan vihkiytymättömälle.

    • bag_gie

      sitä kuuluisaa Ahaa-elämystä*

      Olikohan tämä kuva-arvoitus vai tarkoitettu seulomaan jyvät akanoista eli ymmärryksen omaavat sitä ilman jääneistä...

      Maestroista mie en tiijä mtään mutta kyllä täällä silloin tällön usiammankin kirjoittajan suoni puhkeaa, mitä näitä lajittelemaan...

      *odottelee edelleen Ahaata*

      • Arvoituksesta tiedä mitään, mutta naiset tuntuvat tykkäävän noista runoista ja runoilijoista niin hemmetisti.

        Maestroahan kuulemma lymyilee täällä, mutta enpä vain osannut oikeasta ketjusta vilkaista.


    • Pumpulipaj

      Entäs jos jokaisessa meistä asuu pieni maestro, toisissa vaan pienempi kuin toisissa?

      • Kyllä se kait noin menee, kuten mainitsit. :)


    • merliNi

      minäkin:)

      Lauseita luettaviksi,
      käänneltäviksi vääneltäviksi.
      Huokauksia ja hymyä kun
      oivallus, vaiko kuvitelma.

      En tiedä onko hän kyseinen maestro, mutta sanantaitaja aikamoinen:)

    • ihmettelix

      kirjoitit, puit sanoiksi sen mitä moni varmasti ajatteli ko. kirjoittajasta ja kirjoituksista tai runoista paremminkin. Runollisuutta olin lukevinani sinunkin kirjoituksesta. :)

      Eräästä laulusta säe:
      ...toinen saa sut itkemään, toinen hymyyn heräämään, jäljen jättää jokainen....

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2254
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1018
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      962
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      873
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe