Kysymys

Minua on jo pitkään askarruttanut seuraava kysymys: Saavatko jehovan todistajat "pisteitä" tms ansioita käytyään ihmisten ovella ja jätettyään lehtisiä, tai millä nimellä niitä sitten kutsutaankin? Tälläkin palstalla oli aikaisemmin keskustelua, että näistä käynneistä ainakin kerätään tietoja. Mutta miten on Pistejutun laita?
3360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos jeppumies haluaa edetä seurakunnassa, niin hänellä pitää olla kenttätuntien keskiarvo 10h/kk puolen vuoden ajalta raportissaan.

Yleensä nuo tunnit on ns. kynätunteja ja/tahi siksak-kenttäilyllä, ja "rohjakisukäynnneillä" hankittuja tunteja.

Kynätunnit = suoranaista valehtelua
Siksak-kenttäily = peräkkäisten kenttäpaikkojen väli useita kilometrejä
Rohkaisukäynti = käydään katsomassa kuinka seurakuntalaisen remontti on edistynyt


-Corrector-

Äänestä

>>
Saavatko jehovan todistajat "pisteitä" tms ansioita käytyään ihmisten ovella ja jätettyään lehtisiä, tai millä nimellä niitä sitten kutsutaankin?
>>

Eivät saa minkäänlaisia pisteitä. Kenttätyössä käytetyt tunnit kuitenkin kirjataan ja seurataan että kaikilla pitäisi olla 5h/kk käytettynä kenttätyöhön, eli ovelta ovelle julistamiseen ja materiaalien jakamiseen.

Luonnollisesti ahkeralla julistajalla on paljon kenttätunteja ja hänen on sitä kautta helpompi "yletä" järjestössä. Niinhän se on työelämässäkin, että ahkerat työntekijät ylennetään laiskoja herkemmin. En näe asiassa sinänsä mitään ihmeellistä. Oleellisi asia kuitenkin on se, ettei JT:llä ole minkäänlaista pisteytysjärjestelmää käytössä. Tietoni perustan tämän palstan aiempiin kirjoituksiin. Omakohtaista kokemusta minulla ei kuitenkaan tästä ole, mutta asian tilaa voi pitää luotettavana jos sekä nykyiset että entiset todistajat tämän vahvistavat, kuten ovat tehneet.

Tässä linkki edelliseen saman aiheen avaukseen. Hakukoneella näitä löytyy paljon, jos aihe kiinnostaa:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000017146939

Äänestä
  • Admatalle tiedoksi, ettei tuollaista nimenomaista 5 tunnin suositusta ole. Rivijulistajalle riittää, että raportoi yhden tunnin kuussa. Tosin hänet katsotaan heikoksi ja todennäköisesti joku tienraivaajista osoitetaan hänelle eräänlaiseksi tukihenkilöksi, joka sitten vie häntä kentälle.

    Jos raporttia ei kuulu kuukauteen, tulee julistajakorttiin merkintä "epäsäännöllinen", jos ei puoleen vuoteen, "toimeton".

    Ainoat varsinaiset "suositukset" tai siis vaatimukset ovat avustavaksi palvelijaksi ja vanhimmaksi pyrkiville vähintään tuo seurakunnan keskiarvo (Suomessa ehkä 8-10 h/kk) sekä vanhimmiston harkinnan mukaan iäkkäälle ja sairaalle 0,5 h/kk.

    Jos ei nimellä varustetulla kenttäpalvelusraportilla kerättäisi henkilökohtaisia mielikuvapisteitä, ei tarvittaisi nimi-raporttiakaan. Seuran jeesustelu siitä, että raporttia tarvitaan kenttätoiminnan seurantaan ja järjestelemiseen, ontuu. Jos tuo olisi todellinen syy, ei raporttia tarvitsisi varustaa nimellä.

    Todellinen syy on se, että jehovantodistajat uskovat saavansa teoillaan "pisteitä", kutsuttakoon sitä miksi tahansa. Ja Raamatun kannan tiedämme...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kiinnostaa tietää kirjoitti:

Minua on jo pitkään askarruttanut seuraava kysymys: Saavatko jehovan todistajat "pisteitä" tms ansioita käytyään ihmisten ovella ja jätettyään lehtisiä, tai millä nimellä niitä sitten kutsutaankin? Tälläkin palstalla oli aikaisemmin keskustelua, että näistä käynneistä ainakin kerätään tietoja. Mutta miten on Pistejutun laita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu