Jeesus pelastaa??

Lainatkaamme suurta kirjaa:

- Joka uskoo ja on kastettu, se pelastuu. Mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.
*Mark.16:16

Raamattuahan jokainen kristillinen uskontokunta on vääntänyt mieleisekseen, mutta perusasia on aina sama. Vain uskon kautta pelastuu ja nimenomaan uskon Jeesukseen. Ellet usko paistut hiilihankopellen grillissä ikuisesti.

Mitenkähän tämä pelastus on toteutettu ennen kuin Jeesuksesta on tiedetty mitään? Entäpä vaikka 20 vuotta J:n kuoleman jälkeen. Tiedonvälitys ei ole varmastikaan siihen aikaan ollut sitä luokkaa että asiasta olisi kaikkialle maailmaan tieto levinnyt.

Entäpä nykypäivä? On suljettuja diktatuureja joissa uskonnot on yksinkertaisesti kielletty eikä tavallisella ihmisellä ole ollut mahdollisuutta kuulla koko miehestä. Entä luonnonkansat? Onko "rakastavalle taivaan isälle" soveliasta passittaa sarvipään paistettavaksi kokonaisia heimoja sukupolvi toisensa jälkeen vain siksi että nämä sattuvat asumaan sademetsän pimeimmässä kolkassa jonne yksikään raamattukauppias ei löydä.

Voiko todella olla niin että voit elää tämän elämän kuin arkkienkeli, tekemättä lähimmäisellesi mitään pahaa ja antamalla viimeisetkin senttisi köyhille mutta kun et usko niin et usko. Sitten viimeisellä tuomiolla olet rinnakkain 1846 ihmistä tappaneen sarjamurhaajapedofiilin kanssa joka hädissään tulee uskoon kaksi minuuttia ennen teloitusta ja toimitetaan tervetulleeksi "paratiisiin" samalla kun sinulle näytetään kohteliaasti alakerran ovea.
6279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Moi.
Ikävä huomata että monet ihmiset ajattelevat kutakuinkin noin kuten kirjoitit.
Jospa jakaisin kanssasi sen miten itse olen asian käsittänyt.

"Ellet usko paistut hiilihankopellen grillissä ikuisesti."
Helvetti on varattu saatanalle ja hänen enkeleilleen mutta ei valtakunnaksi vaan tuhoksi.

Ilman Jeesusta ei olisi edes vaihtoetoa.
Elettäis ja laulettais,"syödäään, juodaaan, huomenna kuollaan!" ja Jumala lopulta tuhoaisi kaiken pahan ja saastaisen.
Nythän on niin että Jumala on päättänyt tehdä kaiken uudeksi ja tuhota pahan.
Ihminen ei omassa voimassaan kykene olemaan ja elämään puhtaasti Jumalan silmissä, ja tässä astuu ystävämme Jeesus kuvaan.
Isä lähetti Poikansa elämään, kärsimään ja kuolemaan että meillä olisi mahdollisuus pelastua Jeesuksen kautta. Ilman Jeesusta meillä ei olisi sitäkään mahdollisuutta.

"Voiko todella olla niin että voit elää tämän elämän kuin arkkienkeli..."
Pointtihan on että yksikään ei kykene elämään täydellisen puhtaasti, ei edes uskovat siihen pysty vaikka saavatkin Pyhän Hengen itseensä.
Kyseessä on Armo. Armosta pelastumme.
Tässä on myös vähän teknisempi osuus miksi tarvii uskoa että saa armon:
Jeesus eli synnittömästi ja näin täytti lain vaatimuksen. Jeesus siis vältti kuoleman koska synnin palkka on kuolema. Nyt kun meidät kastetaan Jeesuksen yhteyteen olemme yhtä Hänen kanssaan ja Hänen kanssaan olemme siis ristiinnaulinneet syntimme ja olemme Jumalan silmissä puhtaita.
Meidän siis tulee vain pysyä Herrassa ja tähän ehdoton vaatimus on että uskoo Jeesukseen ja ottaa Jeesuksen Herrakseen. Nyt uskosta osattomat ovat synnin orjia mutta Jeesuksen kanssa olemme Jeesuksen palvelijoita ja vapaata synnistä, näinollen vapaat kuolemasta.


"Mitenkähän tämä pelastus on toteutettu ennen kuin Jeesuksesta on tiedetty mitään?"
Itse olen ymmärtänyt että ilosanoma julistetaan KAIKILLE, ja se pitää sisällään myös poisnukkuneet.

1. Piet. 3:18-20

Matt. 24:14

Tit. 2:11

Ilm. 14:6


Tämä kaikille minusta tarkoittaa kaikille. Joten kaikilla on mahdollisuus, niilläkin jotka eivät eläessään Herrasta tienneet.

Siunausta sinulle. Tutustu Jeesukseen henkilökohtaisesti niin löydät vapauden, tosi Ilon ja rauhan

Äänestä

Eli ne kansat, jotka eivät ole kuulleet Jeesuksesta/Jumalasta/pelastustyöstä yms.

Heille on annettu yleinen ilmoitus. Heidän pitäisi itse kaksiä, että kaikki ei ole vain sattumalta tapahtunut, vaan on olemassa jonkinlainen luoja-Jumala. Siinä kaikki, mikä heidän täytyy uskoa.

Heillä on myös omatunto, joka kertoo mikä on oikein ja väärin. Näin he voivat elää Jumalan tahdon mukaisesti.

Ja muistahan toki, että Jumala on oikeudenmukainen, eikä tuomitse ketään väärin perustein.'

Juuri tämän takia on äärimmäisen tärkeää tehdä lähetystyötä. Jotta kaikki saisivat mahdollisuuden tutustua Jumalaan, eivätkä sen takia joutuisi kadotukseen.

Voisi sanoa, että suomalainen on onnellisesa asemassa tässäs ielessä, sillä hän on ainaki kuulut Jumalasta ja saanut mahdolisuuden. kaikki eivät sitä saa. Tehkäämme oma osamme sen eteen. Annetaan kaikille mahdollisuus (ja minäkin olen täällä kotonani vaan, enkä ole sen kauemmas lähtenyt lähetystyötä tekemään xD )

Me pelastumme, koska uskomme Jeesuksen sovittaneen syntimme. Ne jotka elivät ennen Jeesusta palestuivat uskomalla että on tuleva Messias. Kaikki ovat siis pelastuneet Jeesuksen kautta. (Paitsi siis ne, jotka eivät ole kuulluut, he ovat pelastuneet koska heillä on omatunto ja he uskovat, että on olemassa joku voima joka on luonut kaiken.)

Olisi siis paljon helpompi olla joku jossain keskellä afrikkaa, jonka ei tarvitsisi uskoa kaikenmaailman luomiskertomuksia ja ylösnousemuksia. Vaikea on tietäväisen osa.

Hyvää päivänjtkoa kaikille!

Äänestä
  • "Heille on annettu yleinen ilmoitus. Heidän pitäisi itse kaksiä, että kaikki ei ole vain sattumalta tapahtunut, vaan on olemassa jonkinlainen luoja-Jumala. Siinä kaikki, mikä heidän täytyy uskoa. "


    Tasa-arvovaltuutetulle työsarkaa!

    Äänestä

  • "he ovat pelastuneet koska heillä on omatunto ja he uskovat, että on olemassa joku voima joka on luonut kaiken."

    Entäs jos se omatunto on, mutta usko puuttuu? On taju oikeasta ja väärästä ja vilpitön halu elää hyvin ja oikein, mutta korkeammasta voimasta ei olekaan tietoa.

    Äänestä

jättää tuonpuoleisella rangaistuksella uhkailevat uskonnot sikseen. Ei niissä ole tolkkua.

Äänestä

Jeesuksesta annettiin lupaus jo ensimmäisille ihmisille. Tämä ilmenee 1. Mooseksen kirjasta, jossa Paratiisista karkoituksen yhteydessä luvataan vaimon Siemenen (=Kristus) polkevan rikki käärmeen pään.

4. Moos. 21 kertoo vaskikäärmeestä, jonka Mooses ripusti tangon päähän, jota katsomalla kuolettavia käärmeenpuremia saaneet jäivät eloon.

Kyse on myös vertauskuvasta, joka kertoo Ristiinnaulitusta Vapahtajasta, jonka haavoissa on uskoville pelastus. Ihmiset ovat (synnin käärmeen houkuttelemana tekemillään) synneillään ristiinnaulinneet Jeesuksen. Samalla Jeesus on annettu meille sovintouhriksi.

"Katso, Jumalan Karitsa, joka ottaa pois maailman synnin!"


"He luovat katseensa häneen, jonka he ovat lävistäneet."

- - -

Ennen Kristuksen syntymää pelastuttiin myös samasta uskosta. Uskosta luvattuun Messiaaseen.


Tämä seuraava teksti on uudesta Testamentista, missä Paavali kertoo siitä, miten vanhatestamentillisina aikoina Jumalan lapset pelastuivat:

1. Kor. 10:1   Sillä minä en tahdo, veljet, pitää teitä tietämättöminä siitä, että isämme olivat kaikki pilven alla ja kulkivat kaikki meren läpi
1. Kor. 10:2   ja saivat kaikki kasteen Mooseksen pilvessä ja meressä
1. Kor. 10:3   ja söivät kaikki samaa hengellistä ruokaa
1. Kor. 10:4   ja joivat kaikki samaa hengellistä juomaa. Sillä he joivat hengellisestä kalliosta, joka heitä seurasi; ja se kallio oli Kristus.
1. Kor. 10:5   Mutta useimpiin heistä Jumala ei mielistynyt, koskapa he hukkuivat erämaassa.
1. Kor. 10:6   Tämä tapahtui varoittavaksi esimerkiksi meille, että me emme pahaa himoitsisi, niinkuin he himoitsivat.
1. Kor. 10:7   Älkää myöskään ruvetko epäjumalanpalvelijoiksi kuten muutamat heistä, niinkuin kirjoitettu on: "Kansa istui syömään ja juomaan, ja he nousivat iloa pitämään."
1. Kor. 10:8   Älkäämmekä harjoittako haureutta, niinkuin muutamat heistä haureutta harjoittivat, ja heitä kaatui yhtenä päivänä kaksikymmentä kolme tuhatta.
1. Kor. 10:9   Älkäämme myöskään kiusatko Herraa, niinkuin muutamat heistä kiusasivat ja saivat käärmeiltä surmansa.
1. Kor. 10:10   Älkääkä napisko, niinkuin muutamat heistä napisivat ja saivat surmansa tuhoojalta.
1. Kor. 10:11   Tämä, mikä tapahtui heille, on esikuvallista ja on kirjoitettu varoitukseksi meille, joille maailmanaikojen loppukausi on tullut.
1. Kor. 10:12   Sentähden, joka luulee seisovansa, katsokoon, ettei lankea.

- - -

Kukaan ihminen ei elä niinkuin kuvasit, arkkienkelinä, eli täydellisen synnitöntä ihmistä ei ole olemassakaan. Ilman Vapahtajaa ei kukaan pelastu.

Luonnonkansat, sikäli kuin kuolevat kuulematta evankeliumia, voit jättää Jumalan ratkaistavaksi, meidän tehtävämme ei ole arvioida mikä on heidän kohtalonsa.

SEN SIJAAN meille (kristityille) on annettu tehtäväksi tehdä KAIKKI KANSAT Jeesuksen opetuslapsiksi, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä Jeesus on käskenyt teidän pitää. (Matt.28)

Pakanakansat, luonnonkansat ja uuspakanatkin, elävät taikauskossa ja moninaisissa syntisairauksissa, ja kuolemanpelossa, vailla toivoa iankaikkisesta pelastuksesta, mikä Kristuksessa on ihmiskunnalle luvattu. Heillekin on kuitenkin tarkoitettu ilosanoma Vapahtajasta julistettavaksi. Se on annettu Jeesuksen opetuslasten tehtäväksi.

- - -

Pedofiili, joka katuu tekoaan ja saa uskon Jeesukseen viimeisillä sekunneillaan, kyllä pelastuu.

Jumala tahtoo armahtaa KOKONAAN jokaisen, joka uskoo Jeesukseen, riippumatta siitä, miten suuri tai kenties pieni tämän syntivelka oli. Jeesuksen kuolema on tapahtunut koko maailman synnin tähden. Kaste tarkoittaa sitä Hänen verensä kastetta, mikä kostutti maan Getsemanessa ja Golgatalla. Elämäksi ja Ylösnousemukseksi se Kaste on jokaiselle, joka uskoo Vapahtajaan.

Matt. 19:30   Mutta monet ensimmäiset tulevat viimeisiksi, ja monet viimeiset ensimmäisiksi."
Matt. 20:1   "Sillä taivasten valtakunta on perheenisännän kaltainen, joka varhain aamulla lähti ulos palkkaamaan työmiehiä viinitarhaansa.
Matt. 20:2   Ja kun hän oli sopinut työmiesten kanssa denarista päivältä, lähetti hän heidät viinitarhaansa.
Matt. 20:3   Ja hän lähti ulos kolmannen hetken vaiheilla ja näki toisia seisomassa torilla joutilaina;
Matt. 20:4   ja hän sanoi heille: 'Menkää tekin minun viinitarhaani, ja mikä kohtuus on, sen minä annan teille.'
Matt. 20:5   Niin he menivät. Taas hän lähti ulos kuudennen ja yhdeksännen hetken vaiheilla ja teki samoin.
Matt. 20:6   Ja kun hän lähti ulos yhdennentoista hetken vaiheilla, tapasi hän vielä toisia siellä seisomassa; ja hän sanoi heille: 'Miksi seisotte täällä kaiken päivää joutilaina?'
Matt. 20:7   He sanoivat hänelle: 'Kun ei kukaan ole meitä palkannut.' Hän sanoi heille: 'Menkää tekin minun viinitarhaani.'
Matt. 20:8   Mutta kun ilta tuli, sanoi viinitarhan herra tilansa hoitajalle: 'Kutsu työmiehet ja maksa heille palkka, viimeisistä alkaen ensimmäisiin asti.'
Matt. 20:9   Kun nyt tulivat ne, jotka olivat saapuneet yhdennentoista hetken vaiheilla, saivat he kukin denarin.
Matt. 20:10   Ja kun ensimmäiset tulivat, luulivat he saavansa enemmän; mutta hekin saivat kukin denarin.
Matt. 20:11   Kun he sen saivat, napisivat he perheen isäntää vastaan
Matt. 20:12   ja sanoivat: 'Nämä viimeiset ovat tehneet työtä vain yhden hetken, ja sinä teit heidät meidän vertaisiksemme, jotka olemme kantaneet päivän kuorman ja helteen.'
Matt. 20:13   Niin hän vastasi eräälle heistä ja sanoi: 'Ystäväni, en minä tee sinulle vääryyttä; etkö sopinut minun kanssani denarista?
Matt. 20:14   Ota omasi ja mene. Mutta minä tahdon tälle viimeiselle antaa saman verran kuin sinullekin.
Matt. 20:15   Enkö saa tehdä omallani, mitä tahdon? Vai onko silmäsi nurja sentähden, että minä olen hyvä?'
Matt. 20:16   Näin viimeiset tulevat ensimmäisiksi ja ensimmäiset viimeisiksi."

Riippumatta tehtyjen syntien määrästä, usko Jeesukseen tuottaa kokonaisen pelastuksen. Uskovat ovat "pyhitetyt Jeesuksen Kristuksen ruumiin uhrilla kerta kaikkiaan".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pete_ kirjoitti:

Lainatkaamme suurta kirjaa:

- Joka uskoo ja on kastettu, se pelastuu. Mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.
*Mark.16:16

Raamattuahan jokainen kristillinen uskontokunta on vääntänyt mieleisekseen, mutta perusasia on aina sama. Vain uskon kautta pelastuu ja nimenomaan uskon Jeesukseen. Ellet usko paistut hiilihankopellen grillissä ikuisesti.

Mitenkähän tämä pelastus on toteutettu ennen kuin Jeesuksesta on tiedetty mitään? Entäpä vaikka 20 vuotta J:n kuoleman jälkeen. Tiedonvälitys ei ole varmastikaan siihen aikaan ollut sitä luokkaa että asiasta olisi kaikkialle maailmaan tieto levinnyt.

Entäpä nykypäivä? On suljettuja diktatuureja joissa uskonnot on yksinkertaisesti kielletty eikä tavallisella ihmisellä ole ollut mahdollisuutta kuulla koko miehestä. Entä luonnonkansat? Onko "rakastavalle taivaan isälle" soveliasta passittaa sarvipään paistettavaksi kokonaisia heimoja sukupolvi toisensa jälkeen vain siksi että nämä sattuvat asumaan sademetsän pimeimmässä kolkassa jonne yksikään raamattukauppias ei löydä.

Voiko todella olla niin että voit elää tämän elämän kuin arkkienkeli, tekemättä lähimmäisellesi mitään pahaa ja antamalla viimeisetkin senttisi köyhille mutta kun et usko niin et usko. Sitten viimeisellä tuomiolla olet rinnakkain 1846 ihmistä tappaneen sarjamurhaajapedofiilin kanssa joka hädissään tulee uskoon kaksi minuuttia ennen teloitusta ja toimitetaan tervetulleeksi "paratiisiin" samalla kun sinulle näytetään kohteliaasti alakerran ovea.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu