Yliedustus kirkolliskokouksessa

Suomen ev.lut.kirkon kirkolliskokousedustajista noin 10% kuuluu vanhoillislestadiolaiseen herätysliikkeeseen.

Sama määrä kirkon jäsenistä ei suinkaan ole lestadiolaisia.

Mistä tämä vääristymä mahtaa johtua?
1145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kerrohan tarkemmin mistä lähteestä tietosi oli ja miten muut herätysliikkeet olivat edustettuna.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tilastomies kirjoitti:

Suomen ev.lut.kirkon kirkolliskokousedustajista noin 10% kuuluu vanhoillislestadiolaiseen herätysliikkeeseen.

Sama määrä kirkon jäsenistä ei suinkaan ole lestadiolaisia.

Mistä tämä vääristymä mahtaa johtua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu