Voinko liittyä

Sain ensimmäsen työpaikkani. Voinko liittyä ammattiliitoon/palkansaajajärjestöön, joka kuulemma valvoo etuani työntekijänä/palkansaajana ?
3303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

mitä se muille kuuluu.

Äänestä

Tämä oli kylläkin jo kahdeksankymmentäluvun alkua kun meillä raksalla oli mukava JT kaveri ja häntä kovasti jäsenkirjan ottamiseen vaadittin. Hän asiallisesti meitä informoi mistä on kysymys ja lupasi tiedustella asiaa seuran vanhemmistolta. Ei saanut silloin liittyä eikä ottaa osaa mihinkään AY juttuihin saatika liiton vaalit oli kuulemma ihan myrkkyä, eihänhän kyllä mihinkään äänestykseen olisi ilman jäsenyyttä voinut osallistuakkaan. Mutta se oli silloin se nykyistä uuttavaloa en tiedä..

Äänestä

Olen ollut JT yli 20v koko ajan olen ollut mukana ammattiliitossa, siinä ei ole mitään väärää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jt-nuori kirjoitti:

Sain ensimmäsen työpaikkani. Voinko liittyä ammattiliitoon/palkansaajajärjestöön, joka kuulemma valvoo etuani työntekijänä/palkansaajana ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu