Mitäs sanotte väitteestä, että yhteiskunta eli tämä järjestelmä lisää omalta osaltaan liikennerikollisuutta. Rikollisuuden lisääjänä se on suurempi kuin yksittäiset ihmiset. Onko liikennerikollisuuden lisääntyminen välttämätön pakko muuttuvassa ja kehittyvässä yhteiskunnassa. Onko liikennerikollisuus muuten todellisuudessa lisääntynytkään. Mites on.
järjestelmä syyllinen rikollisuuteen
Pertteli
3169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mutta yhteiskunnan vaikutus rikollisuuteen on selvä eikä sitä saa pois! Noin yleensä siis.
Se on toisten hyvin voinnin varjopuoli eli toiset kärsii ku toiset nauttii, no jos nyt kovin moni kuitenkaan nauttii:) Eiköhän se vaikuta liikenteessäkin.
Onhan se "hyvä" paikka purkaa pahaa oloa liikenteessä
Liikennerikollisuuden lisääntyminen, enpä ole mitään tilastoja katellu onko lisääntynyt. On se saanut ainakin huomiota tiedotusvälineissä.
Rikollisuus yleensäkin ehkä vähenisi jos rikoksen tekijöitä rangaistaisiin vähän nykyistä ankarammin,eikä niin kuin nyt että esim. jonkun liikenteessä hölmöilystä rangaistaan kaikkia kollektiivisesti(esim.järjettömän alhaiset nopeusrajoitukset joissain paikoissa ym.)
En usko että rangaistusten koventaminen vaikuttaisi vähentävästi "rikollisuuteen" mitä liikenteessä harrastetaan. Liikenne ja autoilu on näille vähäosaisille niin helppo paikka "näyttää" että kyllä siitä Peräkylän koulukiusatusta Martistakin oli johonkin. Jos ei muuhun niin Iltalehden otsikoihin kuolonkolarin aiheuttajana. Mutta pulestani rangaistuksia voi koventaa huoletta. Tietävätpähän sitten mihin ryhtyvät. Kuten esim. se sälli joka meni ja murtautui autooni vieden soittimen, jota ei saanut toimimaan (josta oli tarratkin ikkunoissa että ei toimi ilman security-cardia). Vakuutus maksoi uuden soittimen. Kaverin ei tarvi maksaa asiaan käyttämiäni vapaapäiviä, ei ajamiani kilometrejä eikä puhumiani puheluja. Syy: ei ole tuloja. Toivottavasti ei poikanen tule pimeällä kujalla vastaan.