Katsoiko kukaan ko. dokumenttia eilen? Minä katsoin, tiesin että sellaista tapahtuu maailmalla mutta kyllä se järkytti silti. Siinä taas yksi syy olla ostamatta seksiä. Liekkö Suomessa sellaista meininkiä kuin ulkomailla? Melkein itkin kun siinä se mies etsi vaimoaan, Katiaa, joka oli siepattu ja kaikenlisäksi vielä raskaana, ihmiset ovat hirviöitä!!
4D - naiset seksiorjina
*ninipini*
441514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
raskaana olevan naisen???? Ihmiskauppaa todellakin on, sen dokumentti osoitti. Lopussa luki, että 500 000 tuhatta myydään vuodessa seksiorjiksi!
Suomen tilanne silti varmaan toistaiseksi hyvä. Tai nythän on se liiga syytettynä, missä pakotettiin vammainen prostituoiduksi.
Ihmiskauppaa ON, ja siltä ei pidä ummistaa silmiään.
Mitkä olisivat keinot, että Suomesta pysyisi ihmiskauppa pois? Ehdotuksia?
Suomessa ei ole todettu esiintyvän ihmiskauppaa.
Kuka on myyty ja kenelle?
Kohutun vammaisen olemassaoloa ei ole pystytty puolueettomasti todentamaan...
Prostituutio ja paritus on eri asia kuin ihmiskauppa, vaikka hallitus pyrkiikin tarkoitushakuisesti käsitteitä sekoittamaan.
Ihmiskauppaa on se jos jotakuta pakotetaan, huijataan tai painostetaan myymään itseään vastoin tahtoaan , tai sitten jopa myydään tai vuokrataan eri parittajille.
Sekin on jo mielestäni ihmiskauppaa jos parittaja ottaa leijonanosan kakusta, tällainenkin liikesuhde edellyttää jonkinasteista uhkailua ja painostusta ollakseen olemassa.
Uskon ettei suomikaan jää(eikä ole jäänyt) tässä suhteessa lintukodoksi kuten eivät muutkaan euroopan maat ole jääneet.
Aika näyttää että saat syödä sanasi tässä asiassa herra ihmisten hyväksikäyttäjä.
Ulkomaalaistytöt lähtevät matkatöihin ihan sillä, että siten kouluja käymätön nuori nainen pystyy seksityöllä tienaaman yhtä paljon kuin kansanedustajat saavat omsta "työstään".
Eipä taida missään työssä työntekijä saada käteensä yli 25% siitä mitä oma työnantaja veloittaa työntekijän työpanoksesta asiakkaaltaan.
Voit olla varma, että jos pakottaminen olisi tehokas tapa toimia, Nokian kännykätkin suunniteltaisiin ja tehtäisiin pakkotyönä.
lapsensa huoraksi! Se ON VÄÄRIN JA IHMISKAUPPAA.
"Eipä taida missään työssä työntekijä saada käteensä yli 25% siitä mitä oma työnantaja veloittaa työntekijän työpanoksesta asiakkaaltaan. "
Mutta ei se itsensä kauppaaminen ole edelleenkään mitään oikeaa ja inhimillistä työtä.
"Voit olla varma, että jos pakottaminen olisi tehokas tapa toimia, Nokian kännykätkin suunniteltaisiin ja tehtäisiin pakkotyönä"
Oletko tosissasi vai viiraako?
Jos pakkotyö olisi tehokas tapa toimia, suuryritykset olisivat jo lobanneet sen lainmukaiseksi käytännöksi.
Mutta kun ei ole, niin Nokia kuin ilotalonpitäjätkin motivoivat työntekijänsä ensisijaisesti käyttämällä hyödyksi ihmisen luontaista ahneutta.
Missä maailmassa sä oikein elät?
Siinä maailmassa missä ihmiset motivoidaan työn tekoon rahalla, työsuheautoilla ja optioilla, ja missä pakottaminen on varattu viihdeteollisuuden modernien kansantarinoiden aineksiksi edistämään niiden myyntiä.
Nainen, joka omaa niin alhaisen moraalin, että myy seksiä tuntemattomille miehille, on kyllä valmis valehtelemaan mitä hyvänsä pitääkseen yllä "hyvää mainettaan".
Kokemusta on.
suostuneet hommaan, mutta myös on naisia, jotka on pakotettu prostituutioon.
se on ihan varma. Oli sitten 100% totta tai ei
Kysymyksessä lienee jälleen tarkoitushakuinen "dokumentti", joita esitetään totena telkkarissa noin kerran viikossa.
Esimerkkinä: Aina kun joku "nälkäkeräysrahastus" toimeenpannaan töllö esittää "dokumentteja" kurjista olosuhteista.
Kun keräys on suoritettu "nälkäänäkevä hallitus" saa tuotosta ehkä 10%, loput rahat jäävät kerääjän taskuihin.
ON OLEMASSA, vaikkakaan sitä ei olisi Suomessa. Älä ole liian mustavalkoinen :)
kiimaisiin miehiin jotka panee surutta selvästi vastentahtoistakin huoraa. kun ei muualta tipu ja pussit on täynnä. Kuinkahan moni parittajan alla toimiva virolainen nuori tyttoö on sinunkin kiimamulkun alla ollut vastoin tahtoaan.? Olisit hoidellut vaimollesi edes yhden orgasmin avioliiton aikana ja sitten rynnänyt huoriin.
Dokumentti
1. Historiallinen artefakti, tuote, kuten esimerkiksi kirje, valokuva, varastolista, päiväkirja tms., johon on tallennettu tapahtuma tai tapahtumia.
2. Dokumenttielokuva viittaa elokuvaan, joka kuvaa todellisuutta enemmän kuin fiktio- eli näytelmäelokuva.
Dokumenttielokuvassa esiintyvät ihmiset ja tapahtumat ovat todellisia, ts. henkilöhahmot esittävät itseään (tai kertovat itsestään) joko tapahtuvassa tai tapahtuneissa tilanteissa. Silti kaikki elokuvat ovat enemmän tai vähemmän fiktiota, sepitettä, tekijöidensä tulkintaa todellisuudesta.
dokumenttijuttu. Jos ei vieläkään,lue tuo alempi pisteillä aloitettu viesti.
..........
Kirjoittanut: ..... 21.6.2006 klo 14.05
Dokumentti
1. Historiallinen artefakti, tuote, kuten esimerkiksi kirje, valokuva, varastolista, päiväkirja tms., johon on tallennettu tapahtuma tai tapahtumia.
2. Dokumenttielokuva viittaa elokuvaan, joka kuvaa todellisuutta enemmän kuin fiktio- eli näytelmäelokuva.
Dokumenttielokuvassa esiintyvät ihmiset ja tapahtumat ovat todellisia, ts. henkilöhahmot esittävät itseään (tai kertovat itsestään) joko tapahtuvassa tai tapahtuneissa tilanteissa. Silti kaikki elokuvat ovat enemmän tai vähemmän fiktiota, sepitettä, tekijöidensä tulkintaa todellisuudesta.
että rienaat Jeesusta, no mitähän sinä itkisit jos sun poikasi siepattaisiin ja pakotettaisiin
polvilleen ja molempiin päihin iso mies jyystäis,
niin jos tyttäresi vietäisiin taitaISIT taputtaa.
Ohjelma oli kanadalaisen yhtiön tuotantoa. Vaikka Kanadan karpon Viktor Malarekin nimeä ei dokkarin lopputeksteistä löytynytkään, alkoi epäilyttää, että dokkari oli osa kanadalaisten uskisten itäeurooppaan suuntautuvaa ristiretkeä.
Olisi mielenkiintoista tietää mitkä kanavat käskyttävät tv-yhtiöitä esittämään näitä "dokumenttiohjelmia".
"Erkkomafia" on kyllä saanut hallitukselta lähetusoikeuksia Almamedian kustannuksella...
olemassa, vaikka Suomen tilanne olisikin hyvä.
Tuo "´dokumentti" oli vähintäänkin epäilyttävä, todennäköisesti jonkun femmarijärjestön tilaustyö, joka oli edelleen tilattu Suomeen.
Rahkoskarpelat eivät kaihda keinoja vääristellessään tosiasioita. Heidän jesuiittamoraalinsa pyhittää keinot!
että dokkari oli hieman hämärä. (olen siis tuo, ketä kirjoitti, että ihmiskauppaa on olemassa) Moni asia epäilytti tuossa dokkarissa...
Silti sitä ihmiskauppaa on, ja se on surullista.
mulkun sanelemaa jorinaa...
Ollut jo isokokoinen vauva, ja tapettu kohtuun. Järkyttävää.
ja hakkaa, jolla viaton vauva kohdussaan? Perkele.
Millainen paatunut huijari syöttää pajunköyttä jutulla, joka on kuin Grimmin satu, ja kansa uskoo kun se kerran TV:ssä sanotaan ja todeksi väitetään? Perkele.
kieltää.
Sitä on olemassa, vaikka yrittää itselleen muuta väittää. Suomen tilanne on varmaan eri, sitä en kiellä.
Suomestakin on lähtenyt satoja tuhansia ihmisiä siirtolaiseksi paremman elintason hakuun.
Eipä Vlad kummoistakaan tuomiota saanut...
On totta, että Suomeenkin on tuotu pimeää työvoimaa raksoille ja aupaireiksi.
siihen hommaan. Esim. Bangladeshissa ja Nepalissa on todella raakoja tapauksia. Et voi verrata siirtolaisuutta ja raakaa hyväksikäyttöä toisiinsa. Nepalissa esim. äiti voi myydä oman alaikäisen tyttärensä huoraksi. Siitä on siirtolaisuus kaukana.
Ilmeisesti et ennen ole edes uutisia katsonut!ihmiskaupasta puhutaan jatkuvasti ympäri maailmaa ja jopa suomea käytetty kauttakulkumaana!Ehkä vain yrität itsellesi vakuuttaa että tämä ei ole totta,vaikka monesti on todistettu.Dokumentti näytti konkreettisesti kuinka homma toimii ja kuinka ihmisiä tällöin kohdellaan!SILMÄT AUKI IHMISET!!
miten voit noin kirjoittaa on olemassa huoria,
siis sinä jo tuomitset naiset huoriksi niinkuin parittajat ja asiakkaat, vai etkö osaa äidinkieltä.
ja ei nainen tai tyttö ole huora vaikka pakotettaisiin mihin vaan, vaan wandan tapainen
luuska jonka isänsä ajoi pois kun huomasi millainen tytär on.
Tämä on juuri tätä! Me elämme kaukana pohjoisessa lintukodossa, emmekä suostu uskomaan, että moista pahuutta on olemassa. Mutta sitä on olemassa! Myös täällä Suomessa! Olen perehtynyt tähän asiaan muutoinkin kuin eilisen dokumentin perusteella. Dokumentti vain toisti samoja asioita, jotka olen tiennyt jo kauan. Tuhansien naisten elämää pilataan päivittäin, nyt myös tuolla Saksassa kun parasta aikaa pelataan jalkapallon mm:ää.
Erityisesti miesten on vaikea hyväksyä tätä asiaa, että monet prostituidut ovat pakotettuja (tavalla tai toisella tekemään töitä). Kuka helvetti oikeasti haluaisi tehdä sellaista jossain epämääräisissä oloissa kymmenille miehille päivässä? Naiset esittävät, että he pitävät työstään ja tekevät sitä vapaaehtoisesti, mutta ne ovat kuulkaas pirun hyviä näyttelemään. Ei siinä ole valinnanvaraa, kun uhkaillaan pahoinpitelyille ja perheenjäsenten hengellä. Mikäli asiakas valittaa parittajalle, että tyttö ei ollut hyvä, niin luuletteko, että tyttöä silitellään ja sanotaan, että kulta pieni, voisitko olla hieman ystävällisempi seuraavalle? Ne näyttelevät henkensä pitimiksi! Ja miehet, jotka käyvät heidän luonaan, uskovat tyttöjen tekevän sitä vapaasta tahdostaan.
Niin, ja Suomi... Suomalaiset prostituidut ovat pääasiassa yksityisyrittäjiä, mutta on syytä epäillä, että jokaisen ulkomaisen takana on parittaja. Ja kun parittaja liittyy toimintaan, on syytä epäillä, että liiketoiminta ei ole välttämättä vapaaehtoista tytön kannalta. Siinä teille miettimistä!
Kun itsellä on puhtaat jauhot pussissa, voi aina itse lähteä lipettiin, jos homma käy epämieluisaksi.
Eivät itäeuroopan naiset ole hölmöjä, ainoastaan köyhiä. Kyllä he tietävät, että jos tarjous on liian hyvä ollakseen totta, se myös sitä onkin.
Dokkari ei ole suora lähetys. Siinä kerrotaan vain se minkä tekijä haluaa kertoa, ei koko totuutta.
mutta sehän on se pakotus just se suola, sitä suomalainen nainen ei tajua et juuri siksi suomalaiset menevät talinnaan ja thaimaahan yms. koska he TIETÄVÄT että naiset tytöt on pakotettu huumattu kiristetty tai yksinkertaisesti myyty palvelemaan miehiä ja rahaa saadaan että poika saa lääkäri-ammatin.
Kun Virosta tuli EU-jäsen, siirtyivät seksiä myyvät naiset tänne laillisesti yksityisyrittäjiksi, eikä välikäsiä enää tarvita toimintaan.
Miksi enää väräväytyä jonkun reikollisliigan kautta töihin, kun voi tehdä sen ilman välikäsiäkin
Lue tutkimuksia.
Ihmiskauppaa ja prostituutiota on ollut tuhansia vuosia. Se väheni ennen maailmansotia mutta alkoi uudelleen WWII jälkeen. Miksi: rajoja suljettiin. Tästä on esimerkkinä ammattimaiset rajanloikkausavustajat berliinin muurin aikana.
Homma jatkui vaikka rajat ovat auenneet. Mutta ne eivät ole auenneet kaikille. EU-alue on hyvin vartioitu ulkorajoilla Schengen-sopimuksen mukaisesti. Pääsy länteen on helpointa ihmiskaupan avulla tunnetuin seurauksin.
Mikä olisi paras tapa auttaa ihmiskaupan uhreja? Se ei ole prostituution kieltäminen tai kehitysavun lissäminen. Vaan kaupan ja taloudellisten investointien vapauttaminen esteistä, koulutuksen lisääminen ja korruption kitkeminen. Ne kulkevat käsikädessä tuossa järjestyksessä. Investoimalla ukrainaan esim.tekstiilitehtaan länsiyritys saattaa pelastaa satoja naisia pakkoprostituutiolta. Naiset saavat rahaa ja voivat laittaa lapsensa kouluun ja hankkia parempaa terveydenhuoltoa. Ilman korruptuneita poliiseja olisi turkkilainen parittaja pidätetty ja ukrainalainen Vlad saanut 15v. tuomion dokumentin mukaan. Sitä ei suoraan sanottu mutta näin luin rivien välistä.
En halua kuulla NoLogo -jargonia naisia riistävistä hikipajoista. Länsiyritysten investoinnit ovat monesti pakottaneet paikalliset yritykset parantamaan olosuhteita. Paikallisiakin yrityksiä on! Oletteko huomanneet kuinka vapaan markkinatalouden valinneita entisiä kehitysmaita aasiassa on palkittu investoinneilla? Ja miten on käynyt sosialismin valinneilla afrikan kehitysmailla?
Ihmiskauppaa ja prostituutiota on ollut tuhansia vuosia. Se väheni ennen maailmansotia mutta alkoi uudelleen WWII jälkeen. Miksi: rajoja suljettiin. Tästä on esimerkkinä ammattimaiset rajanloikkausavustajat berliinin muurin aikana.
Homma jatkui vaikka rajat ovat auenneet. Mutta ne eivät ole auenneet kaikille. EU-alue on hyvin vartioitu ulkorajoilla Schengen-sopimuksen mukaisesti. Pääsy länteen on helpointa ihmiskaupan avulla tunnetuin seurauksin.
Mikä olisi paras tapa auttaa ihmiskaupan uhreja? Se ei ole prostituution kieltäminen tai kehitysavun lissäminen. Vaan kaupan ja taloudellisten investointien vapauttaminen esteistä, koulutuksen lisääminen ja korruption kitkeminen. Ne kulkevat käsikädessä tuossa järjestyksessä. Investoimalla ukrainaan esim.tekstiilitehtaan länsiyritys saattaa pelastaa satoja naisia pakkoprostituutiolta. Naiset saavat rahaa ja voivat laittaa lapsensa kouluun ja hankkia parempaa terveydenhuoltoa. Ilman korruptuneita poliiseja olisi turkkilainen parittaja pidätetty ja ukrainalainen Vlad saanut 15v. tuomion dokumentin mukaan. Sitä ei suoraan sanottu mutta näin luin rivien välistä.
En halua kuulla NoLogo -jargonia naisia riistävistä hikipajoista. Länsiyritysten investoinnit ovat monesti pakottaneet paikalliset yritykset parantamaan olosuhteita. Paikallisiakin yrityksiä on! Oletteko huomanneet kuinka vapaan markkinatalouden valinneita entisiä kehitysmaita aasiassa on palkittu investoinneilla? Ja miten on käynyt sosialismin valinneilla afrikan kehitysmailla?
Jotenkin aivan käsittämätöntä että tällaisen annetaan tapahtua!Vaikka olisikin köyhiä maita,luulisi että tähän ongelmaan puututtaisiin kansainvälisesti!Jotenkin jäi paha maku suuhun turkkilaisista,vaikka tätä taatusti tapahtuu ympäri maailmaa!Turkkilaiset miehet ovat hyvin kuumaverisiä ja matkailijatkin varmasti tietää että housuihin heidän on päästävä meilkein väkipakolla jos satut olemaan naispuolenen ja erityisesti vaaleaihoinen..hyi hyi ja hyi!ällöttävää!
Helppoa sitä on jeesustella tavallisen rahvaan mitä heille tarkoitushakuisesti syötetään.
Rahkonen saa aivan liian suurta palstatilaa tuodakseen julki omia naivistisia näkemyksiä.
Suomalaiset politiikot iloisesti sotkevat itsenäisesti harjoitetun prostituution ja sutenöörivetoisen seksityöhön pakottavan ihmiskaupan.
Naiskauppa ei tule loppumaan ellei kiinnitetä huomiota myös sitä ylläpitäviin rakenteisiin kuten köyhyyden ja kurjien elinolosuhteiden vähentämiseen.
Poliitikkojen pitäisi tietää ja uhrata kaikki energiansa todellisten vaihtoehtojen tarjoamiseen.
Vaihtoehtoja köyhyyden ja syrjäytymisen poistamiseksi ovat työllisyyden ja koulutuksen ja sosiaalisten olojen kohentaminen ja ne ovat kestävän kehityksen keinoja tyttöjen ja naisten suojelemiseksi.
Itä-Euroopan maissa eletään siirtymätalouden vaihetta ja siinä heikommat useimmin nuoret naiset
joutuvat ahtaalle poliittisten, taloudellisten ja yhteiskunnallisten muutosten seurauksena.
Pitäis jokaisen poliitikon jos edes on ammattinsa mittainen tajuta missä mennään, mutta rahallahan ei ole kotimaata eikä omaatuntoa ja silloin kun vahvemman edessä ei pystytä vaikuttamaan eli rahan edessä niin silloin tehdään dokumentteja jotta hyvinvoivat rikkaat länsimaiset ihmiset voivat itsetyytyväisyyttä hehkuen taivastella miten on kauheaa.
Ihmiskauppa on kauheaa ja vapauden riisto on mitä pahinta ihmisoikeuksien loukkausta!
Mutta mua ja monta muuta prostituoitua kiukuttaa suomalaisten poliitikkojen tunteisiin pohjautuva ammattitaidottomuus.Lehdissä Rahkonen saa pöpistä paskaa ja samalla ei kuitenkaan tehdä mitään konkreettista jotta autettaisiin niitä onnettomia jotka on pakotettu seksityöhön.
paskaa vaan tarjoaa täyttä paskaa.