Jo pitkään on EU arvostellut Venäjää sen demokratian heikentymisestä, ja nyt myös USA yhtyi Bushin Euroopan vierailun aikana tähän arvosteluun.
Huippukokouksen loppupäätelmissä Wienissä todettiin, että Venäjällä ei kunnioiteta ihmisoikeuksia, lehdistön vapautta poljetaan eikä Venäjän oikeuslaitos ole riippumaton.
Venäjää vaaditaan myös noudattamaan kaikkia Etyjin sopimuksia.
Toivottavasti omat poliittiset päättäjämme Halonen, Vanhanen ja Tuomioja vilpittömästi yhtyvät näihin EU:n ja USA:n yhteisiin näkemyksiin, vaikka vain Heidi Hautala on uskaltanut niistä julkisuudessa puhua.
Palstan vakiokirjoittajana olen erityisen tyytyväinen, että sekä koko EU että USA:n presidentti Bush on samoilla linjoilla minun kanssani Venäjään liittyvien ongelmien kohdalla...
Huippukokouksen loppupäätelmissä Wienissä todettiin, että Venäjällä ei kunnioiteta ihmisoikeuksia, lehdistön vapautta poljetaan eikä Venäjän oikeuslaitos ole riippumaton.
Venäjää vaaditaan myös noudattamaan kaikkia Etyjin sopimuksia.
Toivottavasti omat poliittiset päättäjämme Halonen, Vanhanen ja Tuomioja vilpittömästi yhtyvät näihin EU:n ja USA:n yhteisiin näkemyksiin, vaikka vain Heidi Hautala on uskaltanut niistä julkisuudessa puhua.
Palstan vakiokirjoittajana olen erityisen tyytyväinen, että sekä koko EU että USA:n presidentti Bush on samoilla linjoilla minun kanssani Venäjään liittyvien ongelmien kohdalla...
Vastaukset 32
Vanhimmat
"Wien: koululaislakko Bushia vastaan
Kirjoittanut: ...sattuu ja tapahtuu 21.6.2006 klo 19.37
Aamulla 1200 koululaista kokoontui Bushin vastaiseen mielenosoitukseen kouluun menon asemesta. Määrä ennakoitua suurempi.
http://atv.at/index.php?we_objectID=16821
Iltapäivällä ja illalla on ollut päämielenosoitus, josta myöhemmin".
Hauskaa sinänsä, että sinua ilahduttavat koululaisten asiat...
Kuitenkin n.15000 aivopestyn mielenosoittajan joukkio vasemmistolaisia ja pro-terroristeja on häviävän pieni rikka siinä suuressa joukossa, jossa sadat miljoonat Euroopan kansalaiset ymmärtävät antaa arvoa USA:lle ja sen presidentille.
Onko valtaosa maailman väestöstä aivopestyjä, vain onko sittenkin niin, että sinä kuulut aivopestyyn vähemmistöön, joka tyhmyyttään vielä kehtaa kehua Bushia, joka on huvittavin pelle, mitä Usan johdossa on koskaan ollut.
..sattuu puolustamaan niitä elämän arvoja, joiden keskellä sinäkin saat elää.
Jos ihailemasi äärimuslimit saisivat maailmanvallan, saattaisit aika pian olla vailla nykyistä päätäsi...
Mutta jos ja kun huvittavien pellejen vaihtoehtona on tällaisen menon lisääntyminen, niin minä kyllä mieluummin valitsen huvittavan pellen.
http://jussi.halla-aho.com/diagnostiikka_ja_hoito_suvaitsevaisittain.html
Tuota sanomaa on yritetty kertoa, mutta nämä kiilusilmäiset vasemmistolaiset maahanmuuttajien ja arabiterroristien hyysäjät kuten Grustnij ja varsinkin Ironmikes eivät halua asiaa ymmärtää.
Kun kerrot maahanmuuttajien rikoksista ainoa vastaus on tyyliin:
USA ja Israel murhaa bla bla bla.
Sitten alkaa itku ja käsien vääntely Bushin tekosista ja alkuperäinen aihe eli muslimien sairaat teot jäävät taka-alalle.
Eli kaikki jotka ajattelevat toisin kuin sinä, ovat aivopestyjä?
Jos valittavana ovat esim.
-kiihko-islamistit
-venäläiset
-tai Euroopan arvojen puolestakin taisteleva USA, luulisi valinnan olevan helppoa kaikille muille kuin aivopesun läpikäyneille stalinistisille vasemmistolaisille.
USA toimii meidän kaikkien edun puolesta, mutta nuo kaksi muuta toimivat meitä vastaan!
Kaikkiin suuriin kokouksiin kerääntyy aina kourallinen ihmisiä, joiden motiivina tuntuu olevan joko yleinen hulinointi tai pauhaaminen USA:ta vastaan. Heitä seuraa sitten lammasmaisesta kärkijoukkoa matkiva hysteerinen lauma, joka pauhaa suosiotaan vaikka naamioituneille örisijä-"muusikoille"!
Koska olet havainnut jossain kansainvälisessä tapahtumassa mielenosoittajia, jotka vaatisivat vaikka Venäjää lopettamaan sotarikoksensa Tshetsheniassa?
Olet näköjään tullut jatkamaan tänne Venäjä-vastaista propagandaasi.
Paras olisi sinunkin vain ottaa lusikka kauniiseen käteesi ja miettiä, mistä Suomi sitten energiansa ostaa, jos Venäjä sulkee meiltä öljy-ja kaasuhanansa?
Venäjä on luonnonrikkauksiltaan valtavan rikas maa, etkä sinä voi sille tosiasialle mitään!
kun käytit paistinpannua ! Hyvä näinkin. Poliittinen "timpurointisi" on ollut kovasti yksipuolista ja heiveröistä!
Herra Bushilla ei ole mitään kanttia puhua Venäjän kansanvallasta mitään; mikä on kansanvallan ja tasa-arvon tila Ankallisvalloissa? Naulan kantaan osutaan kun sijoitetaan sanan kansa tilalle omistus ja raha! Euroopan Unionin meininki on samansuuntaista.
Ainostaan kansalaisten aktiivinen osallistuminen yhteiskunnan toimintaan toimii Euroopassa jarruna ylenpalttiselle amerikkalaistumiselle!
Todellisuudessa EU ei tämän päivän kunnossaan ole demokratia, kuten ei hapuileva Venäjäkään!
EU:n ja USA:n "yhteiset näkemykset" edustavat siis eliittien näkemyksiä, joihin Venäjänkin olisi yhdyttävä!
Vasemmistolaisia ei tietenkään miellytä EU:n ja USA:n löytämä yhteinen sävel monissakin asioissa, mutta yritä luitenkin kestää se tosiasia, että tuon "eliitiksi" nimittelemäsi täysjärkisten ihmisten ryhmä pyörittää yleensä niitä talouden pyöriä, joiden tuottamien hedelmien nauttimisesta tuskin sinäkään raaskit kieltäytyä...
ei asteikollani ansaitsisi eliitti-nimitystä; joukko on lähinnä infantiiliselle kakantaputteluasteele jämähtänyttä itsekästä ja epäsosiaalista ja kultturitonta roskaväkeä; kansantalouksien pyöritysvoimat ovat kansan reaalitarpeet ja niiden tyydyttäjä, palkkatyöväki. Näin on ollut ja näin tulee aina olemaan!
Omistaminen ei tuota mitään reaaliarvoja, ainoastaan työ tuottaa uutta jaettavaa kansakunnille! Eli valta sinne, minne se kuuluukin; kansalle, ja kaikille tasapuolisesti!
Eikö pohjoismainen hyvinvointivaltiomalli enää riitä herrasväille? Tuleeko se "kalliiksi"?
Aika noloa sinulta vajota tuollaiselle kakkataputtelu-tyyliin, jota olen tähän asti pitänyt lähinnä ironmikesin erityispiirteenä.
Et kuitenkaan ole tainnut koskaan miettiä, missä tuo työväki töitään suorittaisi, jos ei olisi sitä "eliittiä", joka tarjoaa työtä sinun kaltaisille katkerille vasemmistolaisille...
Markan loginomi
Eliitti ei tarjoa kenellekään työtä, työn tarjoaminen on kiinni suhdanteista ja tänään eliitti tarjoaa enimmäkseen yt-neuvotteluja ja "rakenteiden keventämisiä"; eliitin oma primäärifunktio on rikastua toisten työllä, se sallittakoon kohtuuden mitoissa!
Kakantaputtelu analogia johtuu Freudin onnistuneesta rahan ja ulosteen rinnastamisesta!
Kummallista, että työttömyysluvut ovat jatkuvasti laskussa, vaikka sinä näet asian toisin...
Kumpaakohan Freudin tulkinnan tuotosta sinulla on taputettavaksi enemmän?
ei estä sinua pistämästä pystyyn nokian kaltaista suuryritystä.
Sen vetäminen maalimalla markkinajohtajaksi ei luulisi sinunkaltaiselta olevan homma eikä mikään, koska mielestäsi suuryrityksen johtaminen ei ole työtä ollenkaan.
Se, että yritys luo työtä ja toimeentuloa kymmenille tuhansille ihmisille on mielestäsi huono juttu. Olisiko parempi, että kukaan ei johda, omista eikä tarjoa työtä ja toimeen tuloa kenellekkään vaan taannutaan johonkin keskiaikaiseen kotitarveviljelyyn.
No tuskin sekään sinua miellyttäisi, sillä vasemmistolaisuudeassasi keskityt mielummin kadehtimaan kovan paineen alla työskenteleviä johtajia, jotka kuitenkin takaavat tälle maalle sen elintason mikä meillä on.
on palkkatyötä ja todella vaativaa ja vastuullista. Kapitalistiseesa mallissa omistaminen ja johtaminen ovat eri asioita; omistajat kiristävät johtajia yhä suurempiin ponnisteluihin saadakseen paremman tuoton sijoituksilleen!
Tunnen monta teollisuusjohtajaa ja omistajiakin, esimerkiksi serkkuni Kenkku-Erkki, joka 60-luvun lopulla peri nuorimpana faster-Esteriltä ämpärillisen Nokian osakkeita, me muut saimme Koppia, Pyppiä, Hoppia ja Roosenleeviä. Faster perusteli testamenttiaan sillä, että Nokiat olivat "nuorten osakkeita". Oli sillä tantalla silmää!
johdu omistajien hyväntahtoisuudesta!
Rahaa on niin paljon, ettei kakkimaan taivu!
Jo kolmas kirjoitus tässä ketjussa, jossa keskityt kakka-fantasioihisi.
Pitäisikö sinun välillä käydä vessassa?
taiaa olla samanlainen paskallaläträäjä ku toi kyykkyfanaatikko määlymike.
Kirjoituksestasi paistaa läpi jonkinlainen ihailu arvopaperikauppoja kohtaan.
Tuo "ämpärillinen" Nokian osakkeitako toisen käteen joutuneena on katkeroittanut sinut länsimaalaista elämäntapaa vastaan?
Omituisen sattuvasti yhdistyvät nuo vyön alaiset jutut näillä kahdella kirjoittajalla.
Lapsuudessa on saattanut tapahtua jotakin, joka on jättänyt elinikäisen kinnostuksen tuollaisia noloja asioita kohtaan.
Normaalisti aikuisikään ehtinyt jättää nuo jutut taakseen.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000017272242
Ei pidä uskoa kaikkea, mitä virallisena totuutena esitetään.
Avausteksti käsitteli EU:n ja USA:n yhteisiä näkemyksiä mm.Venäjän demokratian suhteen.
Kotimainen työttömyysaihe ei liity otsikkoaiheeseen kovinkaan osuvasti, vai mitä arvelet itse?
"Silti työttömyys vähenee". Ja välillisesti kommentti EU:n ja ns. edistyksellisten demokratioiden suhtautumisesta työttömyyteen ja "demokraattisesta" asenteesta työttömiä kohtaan.
älä tällää sitä på min piikki! Lue tarkasti niin huomaat kuka veti nerokkaasti analogiaa rahan ja makin sukulaisuudesta!
Maailma on väärällään kaikenlaisia sanontoja, joista osa on lähtöisin hyvinkin tunnetuilta henkilöiltä.
Ihminen kuvastaa kuitenkin omia sisäisiä arvovalintojaan tai mieltymyksiään lainaamalla sellaisia sanontoja, joita muut eivät viitsi niiden korniuden takia käyttää.
Sinä kirjoitit jo kolmessa viestissä ulostepitoisia ilmauksia, joiden takia voi lukija kyllä hyvällä syyllä alkaa epäillä, että aihepiiri syystä tai toisesta sinua kiinnostaa.
"Palstan vakiokirjoittajana olen erityisen tyytyväinen, että sekä koko EU että USA:n presidentti Bush on samoilla linjoilla minun kanssani Venäjään liittyvien ongelmien kohdalla..."
Näin siis Hitman-1. Olisit vielä samaa mielä EU:n kanssa siitä että Israelin roistopolitiikka Lähi-idässä kaipaa kohennusta. Mutta siitä olet eri mieltä, oletan. USA:n Lähi-idän politiikka taas on tietysti ok, rajansiirtäjävaltion Israelin hyväksyminen jne.
Täytyy aina itse tarkistaa netistä, että onko nämä kirjoitukset täällä totta vai jonkun keksimiä ajatuksia.
Voisitte laittaa internet-osotteita, että missä tämmöisiä uutisia olette lukeneet.
On todellankin hienoa, että EU ja USA ovat tulleet samoille linjoille kanssasi Hitman-1 !
Kiva provohan se oli lopuun ... saa ainakin joidenkin niskavillat pörhölleen :)
Hyvään kirjoitukseen pitääkin sisältyä aina pieni huumorinpoikanen.