Valkoinen mies astui n.200 vuotta sitten ensimmäistä kertaa Australiaan. Nyt siellä on maailman kärkeen kuuluva bkt. Vain valkoinen ihminen on pystynyt rakentamaan nolla tilanteesta, 200 vuodessa toimivan hyvin voivan kansantalouden.
"Australian kansallispäivä on 26. tammikuuta (Australia Day). Sinä päivänä 1788 saapui kapteeni Arthur Phillip ensimmäisen laivaston kanssa mukanaan ensimmäiset siirtolaiset, jotka olivat pääosin rangaistusvankeja."
"Australian kansallispäivä on 26. tammikuuta (Australia Day). Sinä päivänä 1788 saapui kapteeni Arthur Phillip ensimmäisen laivaston kanssa mukanaan ensimmäiset siirtolaiset, jotka olivat pääosin rangaistusvankeja."
Vastaukset 7
Vanhimmat
Australiassa ei kukaan muu ole aiheuttanut niin paljon pahaa kuin valkoinen ihminen. Ei bkt ole onnellisuuden mitta.
Tekstissä sanottiin että bkt on maailman kärkeä. Onnellisuudesta ei puhuttu mitään.
Paratiisista kun saattaa 50- vuoden kuluttua olla jäljellä vain käärmeitten runsaus...
Jooo, en ole ennen ajatellutkaan, että rikolliset australiaan karkoitetut rangaistuvangit olisivat tavallaan yhteiskunnan perusta ...
Kyllähän Suomen komukat mittaa hyvinvointia mm. taloudellisilla eduilla, mitä sossu ja kela "tarjoaa". Monelle suomalaisella ikävä kyllä riittää viinapullo, että hymynkareen saa kasvoille ja samaan aikaan absolutisti islamistit rantautuu suomeen. Missä tilassa tosiaan olisi esim. australia, jos niiden alkuperäisasukkaat olisivat "kehittäneet" kulttuuriaan..samanlainen kuin musta afrikka. Olisivat parkumassa avustuksia rikkaasta lännestä ja sisällissotia jatkuvasti menossa.
"GPI ja ISEW: Kestävä hyvinvointi länsimaissa laskee
Yhdysvalloissa on tehty aidon kehityksen mittarin mukaisia laskelmia. Niiden mukaan hyvinvointi Yhdysvalloissa kääntyi laskuun 1970-luvun puolessa välissä ja on edelleen alempana kuin silloin. Samaan aikaan USA:n bruttokansantuote on kuitenkin noussut yli puolella. (Redefining Progress 2002.)
Suomessa Jukka Hoffrén (2001) on tehnyt vastaavanlaisen laskelman nimeltään kestävän taloudellisen hyvinvoinnin indeksi ISEW (Index of Sustainable Economic Welfare). Sen mukaan kestävä taloudellinen hyvinvointi kääntyi Suomessa laskuun vuonna 1983 ja oli vuonna 2000 noin puolet vuoden 1983 tasosta. Samaan aikaan Suomen bruttokansantuote on kasvanut noin puolella. (Hoffrén 2001.)"
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000024&conference=4500000000000713&posting=22000000013626202
http://www.saunalahti.fi/otammile/kallonmit.htm
"...analyysin voi hyvin päättää vuosisadan vaihteen USA:n lehdistössä yleisesti käytettyyn sanontaan: "Suomalaiset ovat täysin kyvyttömiä omaksumaan sivistyneen yhteiskunnan sääntöjä. Mutta heidän tekemänsä työ tuottaa hyötyä valkoiselle miehelle!"
Tähän totuuteen ei liene enää mitään lisättävää."
http://www.anarkismi.net/kapis/10rasismi.htm