Tuli vaan mieleeni että mitäs jos nämä humanoidit nyt sitten pöllähtäisivät tänne silviisii ettei kukaan enää voisi väittää vastaan että maailmankaikkeudesta löytyy muualtakin älyllistä elämää, niin miten kristin-uskovaiset kokisivat tilanteen?
Miten selitettäisiin se että Jeesus, Jumalan Poika sen sitten päätti syntyä tänne ja pelastaa ihmiskunnan, muttei ilmeisesti mitään muita lajeja koko laajasta maailmankaikkeudesta? Vai alkaisiko ankara lähetystyö humanoidienkin keskuudessa (sikäli kuin nämä edes kaukaisesti muistuttavaisivat ihmistä, eli olisivatko he humanoideja...)? Ja voitaisiinko olla varmoja että hekin ovat synnintekijöitä???
En yhtään ihmettele jos kukaan ei vastaa tähän mitään.
Miten selitettäisiin se että Jeesus, Jumalan Poika sen sitten päätti syntyä tänne ja pelastaa ihmiskunnan, muttei ilmeisesti mitään muita lajeja koko laajasta maailmankaikkeudesta? Vai alkaisiko ankara lähetystyö humanoidienkin keskuudessa (sikäli kuin nämä edes kaukaisesti muistuttavaisivat ihmistä, eli olisivatko he humanoideja...)? Ja voitaisiinko olla varmoja että hekin ovat synnintekijöitä???
En yhtään ihmettele jos kukaan ei vastaa tähän mitään.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Jos humanoidit olisivat pahoja, ts tekisivät sitä mikä on pahaa Herra Seebaotin, Kaikkivaltiaan Jumalan silmissä (ryöstöä, murhaamista, raiskaamista), niin totisesti he olisivat parannusta vailla ja niin valtakunnan evankeliumi olisi saarnattavat ufojen korville. Jos taas olisivat pyhiä, niin ei terve parantajaa tarvitse.
Hyvä Janne! Reippaasti vaan evankeliumia viemään
avaruuden asukkaille. Heistä saisi sitten hyviä
evankelistoja muihin galakseihin! Vaikka kyllä Jumala olisi varmasti heille itsensä ilmoittanut jo meitä ennen, kun ovat meitä 100 000 vuotta teknisestikin vanhempia. Siinä ajassa ovat takuulla jo oppineet kunnioittamaan Jumalan lakeja, ja hylänneet synnin. Vaiko olisinko liian optimistinen... Uula
iloitakaa te pörröpäät sillä tellu on kukistettu!
"Miten selitettäisiin se että Jeesus, Jumalan Poika sen sitten päätti syntyä tänne ja pelastaa ihmiskunnan, muttei ilmeisesti mitään muita lajeja koko laajasta maailmankaikkeudesta?"
Mitäs jos niilläkin olisi oma versio Jeesuksesta ja Raamatusta ja se vierailu olisi ristiretki.
UFOihin uskominen vaatii paljon enemmän todennäköisyyslaskennan vastaista uskoa kuin kristinuskoon uskominen. Ei sieltä avaruudesta mitään tule - ja jos tulisi, heitettäisiin takaisin!
sanoo sananlaskukin.
Milläs sinä ne sinne avaruuteen tunget takaisin jos ne vaan tulevat väkisin?
Todennäköisyyslaskelmillä ei sitäpaitsi voi todistella kristinuskoa. Vai voiko joku laskea että on hyvin todennäköistä että koko maailmankaikkeuden pykännyt "jumala" saa yhden lapsen ja nimenomaan tänne?
Onnea yritykselle.
Sinä ressukka et edes ymmärrä mitä todennäköisyyslaskenta on. Voidaan yrittää laskea todennäköisyyksiä sille, että montako elämälle otollista taivaankappaletta voi olla olemassa tietyssä osassa maailmankaikkeutta. Mutta kristinuskon pyhän kirjan mukaan mitään avaruutta ei ole olemassa edes. Maakin on lätty joka makaa Jumalan pystyttämien tolppien varassa. Sellaiseen satuun sinä uskot, ja saduissa ei ole todennäköisyyksiä.
Mahdatkohan nyt käsittää mitä puhut? Pystytkö ollenkaan havainnollistamaan mitä tarkoittaa kun auringonkin kaltaisia tähtiä on miljardeja?
Sitäpaitsi olis aika hassua ajatella että miksi pitää tehdä miljardeja aurinkoja jos tämä yksikin olisi riittänyt? Vastaukseksi ei riitä että olis niin tylsä kattella tyhjää taivasta, kun ei me edes nähdä niitä kaikkia tähtiä.
Raamatussa enkelit kävelee aina hohtavissa valkoisissa vaatteissa, astuu tulisia portaita alas maanpinnalle tai saapuu tulisilla vaunuilla jne. Eiks vois kuvitella että nämä enkelit ois Jumalan lähettämiä uskovaisia humanoideja jotka käy silloin tällöin tuhoamassa pari kaupunkia ydinaseella jos se sitä vaatii.
Todennäköisyyslaskenta on, kuten nimikin sanoo, laskentaa elikkä matematiikkaa. Sulla tuntuu olevan tämä käsitys:
"voiskohan se olla niin että....toisaalta vois olla niinkin että...tuntuis kyllä mukavammalta, jos oliskin niin että...joo, kyllä se varmaan on niin...ON SE".
Samat tieteenpalvojat jotka tieteellä perustelevat Raamatun saduksi ovat valmiit uskomaan UFOsatuun vaikka nimenomaan SEN tiede kiistää! Kyllä on valikoivaa tieteenihailua, hah hahah haha :)!!!
Kyllä olet nyrjähtänyt jos tosiaan uskot UFOihin ilman mitään näyttöä! Olet uskovaisuuden huippu!
Voiko noin tyhmää ihmistä olla? Minä kun en vihjaissutkaan uskovani ufoihin. Kun puhe oli todennäköisyyksistä. Mutta, ei mitään uutta auringon alla. Onhan nähty, että uskovaisuus ja tyhmyys konsentroituvat samoihin päänuppeihin.
Tieteellähän se Raamattu on saduksi perusteltu, totta. Mitä tulee ufoihin, niin tiede ei ole ottanut kantaa ufojen olemassaoloon. Nasa käyttää suunnattomia summia dollareita SETI-ohjelmaansa.
Tiede tutkii, ja jos havaitsee jotain todisteita jostain, niin voidaan sanoa tieteen keinoin jotain selvitetyksi tai todistetuksi.
Tekstistäsi näkee, että et ymmärrä mitään tieteellisestä tutkimuksesta.
... kristittyä sakkia joka sieltä tulee... piru vie?? Täällähän kääntyy kaikki... ja vielä haudassaankin!
Jeesus tulisi pienenä vihreänä miehenä ufolla niin syrjäyttäisikö hän heti vaikka paavin? Miten positiivisena kristityt kokisivat tälläisen mahdollisen Jeesuksen tulemisen? Ihanana varmaankin.
Jeesuksen paluuta verrataan dramaattisuudessaan Sodoman ja Gomorran tapahtumiin ja vedenpaisumukseen. Ihmisen Pojan päivä on kerran tuleva äkkiarvaamatta. Jeesus tulee tälläkertaa kuninkaana, ei lapsena seimen pohjalle, niin kuin se tapahtui ensimmäisellä kerralla.
Jeesuksella on mitään jumalallisia kykyjä niin voisikohan hän välttää kiusausta ja olla yllättämättä ihmisiä jollain riittävän yllätyksellisellä tavalla.
Eikö pieni vihreä mies voi olla kuningas?
Sitä olen ihmetellyt kuinka paljon vaatimuksia Jeesukselle asetetaan uskovaisten taholta. Jos Jeesus sitten rikkoo tämän Raamatun antaman mallin Jeesuksesta miten uskovaisten uskon käy?
Saattaa joutua koetukselle, taas kerran?
että vedenpaisumustaru Raamatussa on legendaa. Se voi enintään perustua paikalliseen tulvaan. Tarinana se kuitenkin on satua. Koska evankeliumien Jeesus uskoi vedenpaisumussatuun, niin se todistaa myös Jeesuksen tarinan saduksi, ainakin niiltä osin että Jeesus olisi jumala tai jumalallinen olento.
Mitä tulee Jeesuksen paluuseen, niin evankeliumien Jeesus useissa kohdin evankeliumeja ilmoittaa palaavansa silloisen sukupolven vielä eläessä. YHDESSÄKÄÄN kohdin ei käy ilmi, että Jeesuksella ITSELLÄÄN olisi ollut tarkoitus palata vasta joskus kaukana tulevaisuudessa.
kristilliset ryhmät odottavat Jeesuksen paluuta aivan tosissaan, osaisitko sanoa?
helluntailaiset ja vapaaseurakunnat. Kaikki jotka antavat arvoa eksytykselle nimeltä Johanneksen ilmestys.
on virallinen ev.lut kanta? Viralliseen kuolemankäsitykseen kuuluu myös toinen tuleminen? Tutkailtuani asiaa tämä fyysinen toinen tuleminen taitaa sittenkin kuulua kaikille kristityille ryhmille enemmän tai vähemmän paitsi jehoville?
"Aikojen lopulla Kristus tulee takaisin. Kaikki joutuvat nöyrtymään hänen valtansa ja oikeudenmukaisen tuomionsa alle. Iankaikkisesta kadotuksesta meidät pelastaa vain Kristuksen armo. Kristitty odottaa luottavasti tulevaisuutta ja sitä päivää, jolloin Kristuksen valtakunta tulee näkyväksi"
Lähde:
http://www.evl.fi/piispainkokous/kristinoppi/tunnus.htm
näin on mikäli myös Raamatussa pitäydytään.
Mistä Jehovat sitten on keksineet että Jeesus tuli maan päälle näkymättömänä v 1914. et sattuisi tietämään?
Jotenkin on sellainen tuntuma että kristityt suurelta osin odottavat Raamatun aikaista Jeesusta takaisin, jokin sellainen ajatus että Jeesus tulisi ufolla ei saa uskovaisissa mitään liikettä aikaan kuitenkin Raamatussa puhutaan tulisista vaunuista jne eli ei kai kukaan tavallisilla kieseillä ole voinut taivaaseen karauttaa?
Periaatteessa kaikki ev lut uskoa tunnustavat odattavat sitten Jeesuksen tulemista Suomen valtio mukaanlukien , se on järkkyä.
aikaisemmin mutta ei näy minun koneella. No laitoin sitten uuden keskustelun samasta asiasta.
Saas nähdä näkyykö tuo aikaismpi kun lähetän tämän?
No yhden jossin jälkeen tulee toisia josseja: entä jos ne tuntis Jeesuksen?
Jospa syntiä esiintyy vain maapallolla?
Olen tosin valmis lyömään vetoa, ettei humanoideja tule esim. vuoteen 2010 mennessä.
Löysin toki vetoa, ettei tule vuoteen 3000 mennessäkään, mutta kun en usko tuolloin pystyväni käyttämään voittorahojani.
meidät siksi koska se on meidän ikioma keksimä päänsärkypilleri. Samoin on muissa uskonnoissa muut sellaiset pelastaajat. Siriuksella siriuslaiset pelastaa Heesus ja Andromedalla Aeesus. Kaikki pelastuu, lopulta, atomeiksi. Miltä pelastuu? Itseltään tietysti. Ei kukaan ole ottanut kaikkea hoitoonsa, ei kai?! Eikä muita olekkaan, ainakaan instumentaalisesti havaittu, ei muita ole, siis niitä ei ole, meille. En ihmettele jos et vastaa, ei pysty. Nyt on kaamos, repikäämme siitä.
meidät siksi koska se on meidän ikioma keksimä päänsärkypilleri. Samoin on muissa uskonnoissa muut sellaiset pelastaajat. Siriuksella siriuslaiset pelastaa Heesus ja Andromedalla Aeesus. Kaikki pelastuu, lopulta, atomeiksi. Miltä pelastuu? Itseltään tietysti. Ei kukaan ole ottanut kaikkea hoitoonsa, ei kai?! Eikä muita olekkaan, ainakaan instumentaalisesti havaittu, ei muita ole, siis niitä ei ole, meille. En ihmettele jos et vastaa, ei pysty. Nyt on kaamos, repikäämme siitä.