Hei,
Minkälainen asuinalue Espoon Pisa on? Rauhattomuus, ulkoilualueet, liikenneyhteydet, koulut, päiväkodit, ym. kiinnostaisi. Jos tiedät tai asut alueelle, ole hyvä ja jaa tietosi. Kiitokset.
Espoon Pisa
10
4804
Vastaukset
- Höh....
Mikä ihmeen kyselijä taas? Eiks tänne tosiaan osaa muunlaisia kyselyjä laittaa kuin jotain noin tyhmiä?
Ok, vastataan sitten:
Alue on liiankin rauhallinen koska se on syrjässä. Se ei ole mikään läpikulkupaikka, siitä pitää huolen töyssytkin. Ainoat jotka siitä ohi ajaa, ovat ne jotka asuvat Eestinlaaksossa.
Ulkoilualueenasi on Espoon Keskuspuisto luontevin koska lähimmät polut alkavat jo Maarinpuistosta tai Puolarmetsän sairaalan takaa.
Suomenojalla ja Latokaskessa on kouluja, Päiväkoteja on lähialueilla, samoin perhepäivähoitajia.
Pääväylä on Finnoontie, ruuhkainen työmatkalaisten kulkemisaikaan. Mahdatkohan enää pk-seudulta ruuhkatonta tiestöä löytää? Ja miksi pitäisikään, eihän tää mikään bönde enää ole. Joka luonnonrauhaa ja hiljaisia kyläteitä kaipaa, muuttakoon böndelle.- Tietoa tarvitseva
Ei ole tyhmiä kysymyksiä vaan ainoastaan tyhmiä vastauksia. Tottakai haluan tietää, jos alueella on rauhatonta, jos olen sinne muuttamassa.
Kiitokset muuten asiallisesta vastauksesta. - viestejä?????
Tietoa tarvitseva kirjoitti:
Ei ole tyhmiä kysymyksiä vaan ainoastaan tyhmiä vastauksia. Tottakai haluan tietää, jos alueella on rauhatonta, jos olen sinne muuttamassa.
Kiitokset muuten asiallisesta vastauksesta.Ihan vaan sivusta seuraavana: miksi kyselijät eivät viitsi selailla aiempia keskusteluja? Noista rauhattomista alueista kysellään kyllästymiseen asti ja ne on lueteltu täällä varmaan satoja kertoja jo!
En yhtään ihmettele jos palstan suosio alkaa laskea kun keskustelu muuttuu yksitoikkoiseksi tyyliin: rauhaton vaiko eikö.... - Tietoa tarvitseva
viestejä????? kirjoitti:
Ihan vaan sivusta seuraavana: miksi kyselijät eivät viitsi selailla aiempia keskusteluja? Noista rauhattomista alueista kysellään kyllästymiseen asti ja ne on lueteltu täällä varmaan satoja kertoja jo!
En yhtään ihmettele jos palstan suosio alkaa laskea kun keskustelu muuttuu yksitoikkoiseksi tyyliin: rauhaton vaiko eikö....Katsoin kyllä taaksepäin muutaman sivun, mutta kun softa on kerta niin kädetön ettei edes alkeellista hakua löydy, niin on aivan oikein, että samoista asioista kysytään useampaan kertaan. Uskomatonta ettei edes aktiiviset viestit nouse hierarkiassa ylös vaan hukkuvat parin päivän päästä kauimmaisille sivuille.
- jos jotakin vastaatte
viestejä????? kirjoitti:
Ihan vaan sivusta seuraavana: miksi kyselijät eivät viitsi selailla aiempia keskusteluja? Noista rauhattomista alueista kysellään kyllästymiseen asti ja ne on lueteltu täällä varmaan satoja kertoja jo!
En yhtään ihmettele jos palstan suosio alkaa laskea kun keskustelu muuttuu yksitoikkoiseksi tyyliin: rauhaton vaiko eikö....Itse laitoin jo tuonne jotakin linkkejä.
- Mielestäni...
Totuushan on se, että Espoosta ei muuta löydykään kuin slummia. Itse asuin 90-luvun alussa Olarissa, ja kyllä oli aika alkeellista menoa. Luojan kiitos pääsin siitä slummista eroon. Kyllä tuo Pisa voi olla jo asuttavan tuntuista, mutta itse en asuisi Espoossa, mutta kyllä Espoossakin varmasti joku fiksu yksilö löytyy, jos on tuuria. Tarkoitan nyt naapurien suhteen.
- siis ääliö?
Mielestäni... kirjoitti:
Totuushan on se, että Espoosta ei muuta löydykään kuin slummia. Itse asuin 90-luvun alussa Olarissa, ja kyllä oli aika alkeellista menoa. Luojan kiitos pääsin siitä slummista eroon. Kyllä tuo Pisa voi olla jo asuttavan tuntuista, mutta itse en asuisi Espoossa, mutta kyllä Espoossakin varmasti joku fiksu yksilö löytyy, jos on tuuria. Tarkoitan nyt naapurien suhteen.
Olethan sinäkin ollut jonkun naapuri....Ja sinun naapurisi varmaan piti sinua ääliönä.... Mikä slummi? Tässä paljastit ettet tunne maailmaa ja oikeita slummeja ollenkaan, hehehhehh....
Olet siis ääliö. - raapii päätään
Tietoa tarvitseva kirjoitti:
Ei ole tyhmiä kysymyksiä vaan ainoastaan tyhmiä vastauksia. Tottakai haluan tietää, jos alueella on rauhatonta, jos olen sinne muuttamassa.
Kiitokset muuten asiallisesta vastauksesta.Anteeks vaan, mut et kai sä nyt IHAN tosissa edes siis oleta et joku Pisa tai Suna tai muu tylsä rivitalo-lapsiperhe-hiekkalaatikko-kultanennoutaja-lähiö siis ihan oikeesti vois edes olla "rauhaton".
Kai sulla nyt joku mielikuva oli tosta Pisasta etkä heittäny sitä nimenä ihan tosta vaan Suomen kymmenientuhansien paikannimien joukosta?
Rauhattomuudesta puhuttaessa kun puhutaan Espoosta niin adekvaattia ois ehkä tiedustella kuinka rauhaton on nykyään Matinkylä, Suvela, Kuitinmäki, Etelä-Leppävaara, eli siis kaupunginosat joissa on paljon kerrostaloja, kaupungin vuokra-asuntoja, nuorta porukkaa ja silleen. Kaikkihan tietää et Pisa on hornan tuutissa melko huonojen kulkuyhteyksien päässä, ja pientaloa. Ei sellases nukkumalähiössä oo ikinä mitään erityistä rauhatonta, paitsi jos naapurissa asuu joku raivohullu tai seudulla liikkuu satunnainen sarjamurhaaja. Kaikkihan tän nyt tietää, eli oli joo sikäli aika tyhmä kysymys....
- kysymykseen..
Rauhattomuus:
Omakoti/rivaritalo aluetta, kai siellä siis asua voi.
Ulkoilualueet:
Jalkakäytävä on ainakin ja metikköä (Espoostahan kun kyse on)
Liikenneyhteydet:
Bussi, oma auto ja tai esimerkiksi jalkaisin.
http://aikataulut.ytv.fi/reittiopas/fi/?keya=pisa &keyb=olari&hour=18&min=37&vm=1&day=26&month=06&year=2006&adv=
Koulut,päiväkodit:
http://www.intsys.fi/Latokaski/?sivu=julkiset
http://kartta.hel.fi/cache/{QRHSKRY8-MNDY-3ONZ-RUK6-DMWN3QUYGCG}.jpg
http://postiosoite.espoo.fi/selaa.php?alpha=e
http://www.espoo.fi/default.asp?path=1;28;11866;10672;37752;11264;11271;11273
http://www.espoo.fi/default.asp?path=1;28;11866;10672;10682;10729;10743
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=espoo pisa &btnG=Hae&meta=lr=lang_fi- Neuvoa tarvitseva
Kiitokset hyvästä ja asiallisesta vastauksesta. Googlettanut olen toki itsekin, mutta nuo linkit esim. kouluista ja päiväkodeista olivat todella hyödyllisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t734416- 332511
- 402324
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin211815Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401672Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251552- 811536
- 1491346
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221243Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901145