Kysyisin mitä mieltä ootte "kansankirkkomme", siis Evankelisluterilaisten srk:en, tominnasta, opetuksesta?
-oppi kasteesta
-srk:n liittämisestä
-onko seurakunta näkemys Raamatullinen
-ketkä voivat kuulua srk:n
-erotetaanko koskaan srk:sta
-hautajais/siunaus tilaisuus
-srk:n työntekijät/vakaumus(henk.koht. usko)
-jne, jne, -kerro, kiitos.
-oppi kasteesta
-srk:n liittämisestä
-onko seurakunta näkemys Raamatullinen
-ketkä voivat kuulua srk:n
-erotetaanko koskaan srk:sta
-hautajais/siunaus tilaisuus
-srk:n työntekijät/vakaumus(henk.koht. usko)
-jne, jne, -kerro, kiitos.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Joka uskoo ja kastetaan, pelastuu.
Luterus oli Jumalan mies ja Sanassa tinkimätön.
Joka tänä päivänä on kastettu, kuulee ja uskoo Jumalan Sanan = Kristus ja nauttii sakramentit uskossa pelastuu.
On turha spekuloida ihmisten milipiteillä. Ahkeroi vaan itse uskoa, rukoilla ja tehdä parannusta omista synneistään.
Eihän mielipiteillä kukaan pelastu. Mielipiteitä viljelevät eniten juuri muiden elämästä virheitä etsivät ja toisten synneistä parannusta tekevät, jotka eivät lue, eivätkä usko Jumalan Sanaa.
Tällaisilla ihmisillä on paljon mielestään hyviä mielipiteitä.
Olisinkin mieluummin lukenut täältä sinun nimimerkki "kyselevä" henkilökohtaisen uskontunnustuksesi.
Tällaiset kyselyt vain provosoivat epäuskoisia ja itsevanhurskaita panettelemaan uskovia ja heidän kirkkoaan.
Kaikkialla on vain syntisiä ihmisiä, mutta kaikki eivät ole armahdettuja syntisiä ja se taas johtuu epäuskosta.
Kiitos viestistäsi, se oli täynnä viisautta!
"Joka uskoo ja kastetaan, pelastuu."
Kyllä, mutta sellainenkin pelastuu, joka uskoo eikä ole kastettu.
Kirjoita Raamatun paikat ylös tuohon. Tällainen ei tietääkseni ole mahdollista, sillä joka ei usko, on jo tuomittu. Joka uskoo noin kun sinä sanoit, ei siis usko ja on jo tuomittu, koska ei usko Kristukseen, eikä ole kastettu Isän Pojan ja Pyhän Hengen nimeen. Eli jos noin uskot, tee parannus ja usko evankeliumi, niin pääset sinäkin kerran taivaaseen.
Markus 16:16 "Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen."
Kadotukseen tuomitaan vain ne, jotka eivät usko. Ei ollenkaan mainita että kastamattomat sinne joutuisivat.
Ehkäpä vielä pieni esimerkki, jossa sama lauserakenne:
"Joka kävelee ja viheltelee, se pääsee perille; mutta joka ei kävele, se ei pääse."
Mitä arvelet, onko tuossa viheltämisellä osuutta perille pääsyyn (muuten kuin että on ehkä hauskempi kävellä).
Uskoni perustuu Herraamme Jeesukseen Kristukseen ja Jumalan Pyhään Sanaan.Ja juuri tuossa järjästyksessä kuin kirjoitit,JOKA USKOO ja KASTETAAN. Aamen!
Usko johti kasteelle ja siitä seurasi pelastus.
Jos ei uskonut, niin se ei johtanut kasteelle eikä siitä seurannut pelastusta. He hylkäsivät sekä uskon että sitä seuraavan kasteen.
Olepa tarkkana, etenkin tuolla nimimerkillä.
Asiahan on niin että suoraan noista kahdesta Raamatun lauseesta et löydä mainintaa uskovien kastamattomien pelastumisesta vaikka millä tikulla kaivelisit.
Mistä moinen epäselvyys? Raamattu ei ole esim. luonnontieteen oppikirja joten sillä alueella epäselvyydet ovat ymmärrettäviä. Pelastuksen oppikirja se sen sijaan on mitä suurimmassa määrin joten siihen liittyvät epämääräisyydet olisivat Jumalalta suorastaan pöyristyttävää leväperäisyyttä. Ainut vaihtoehto on siis se, että Jumala ei ole pitänyt mainitsematta jätettyjä asioita olennaisina. Siitä taas seuraa, että uskovien kastamattomien kohtalo ei yksikäsitteisesti selviä muuten kuin olettamalla pelastusehdoksi pelkästään uskon. Silloin kaikki neljä vaihtoehtoa saavat yksikäsitteisen tulkinnan eikä Raamatun tekstissä ole ristiriitaa (ylimääräistä kyllä kasteen osalta mutta ei ristiriitaa).
1. Mikä oppi? Kun olet pieni niin kummi pitää sylissä ja pappi nakkelee jääkylmää vettä päälle, sitten kahvia ja pullaa. Jos nimi ei miellytä pappia niin se keksii oman lennosta.
2. Aina kun muutat niin tulee paikalliselta kirkolta lappu että tervetuloa! Seurakuntaan liittyy siis automaattisesti muuton yhteydessä kun on vaan joskus kirkkoon liittynyt.
3. No Raamattua luetaan saarnan aikana. Osa seurakuntalaisista ei tee muuta kun lukee Raamattua ja paheksuu toisia syntisiä.
4. Kuka vaan haluaa
5. Minkähän takia pitäis erottaa, menis hyvät kirkollisverot.
6. Ihmiset on mustissa ja itkee, pappi puhuu kuinka ihana tämä tuntematon ihminen oli, heppu monttuun, kahvia ja pullaa.
7. Joku sairaalloisen uskonnollinen vanhapiika tai mummo, vanhemmat papit ehkä semmosia uskonnollisia auktoriteetteja. Silloin tällöin joku nuorempikin henkilö vakaasti uskossa esim. nuorisotyössä. Loput tekee duunia.
Eli kyllä minusta se on lähinnä sitä pullaa,kahvia ja joulukirkkoa.
...ankeat ovat asenteesi ja näkemyksesi. Mutta silti pidän sinusta, älä kysy miksi. En minä tiedä.
Sanot kaiken mahdollisimman repivästi.
Ja - takana pilkistää usein totuuttakin. Valitettavasti.
Mutta elämällä on taipumus siloitella rosoreunoja... Niin kai sinunkin.
No tämä iloinen asenteeni johtuu varmaan siitä kun noin 7 vuotiaana astuin omasta mielestäni ulos sellaisesta untuvalinnasta (rakastavat vanhemmat ja perhe) ainoastaan se taulun enkeli suojanani tänne Eedenin takapihalle, niin sanotaanko seuraavat 13 vuotta opin miten asiat todellisuudessa ovat. Sen jälkeen on tullut vain pientä hiontaa ja hienosäätöä. Eli voitaisiinko sanoa että alunperin sileä pinta hiotaan liian karhealla hiekkapaperilla sellaiseksi, että ihminen tulee toimeen elämässä.
Kaikenlaista tallaajaa löytyy jotka tekevät mitä hirveimpiä asioita ja ulospäin esittävät nuhteetonta pientä Jumalan karitsaa. Viimeistään Helsinkiin muuttaessa tajusi, että löytyy sanahelinää, ulkokuorta ja kädestäpuristajia. Oma hyvinvointi ja omat uskomukset ajavat lähimmäisenrakkauden edellä, kuitenkin tämän nimeen vannoen.
Elämä potkii munille ja kun olet maassa niin pari kertaa vielä päähän. Siitä olen oppinut että kun onni sattuu kohdalle niin nauti siitä täysin siemauksin. Pidä silmät auki ja mieli avoimena. Älä sulkeudu mihinkään lokeroon, koska jotain mahtavaa voi jäädä kokematta. Rakasta lähimmäisiäsi, myöskin niitä läpeensä kieroja.
Minusta asioista pitää puhua sellaisina kuin ne on, mitä sellainen turha hyssyttely auttaa? Jos jonkun asian perille saamiseksi pitää sanoa k**pä tai v**tu niin silloin se pitää sanoa. Hyvin valittu sana on melkein yhtä hyvä kuin valokuva. Tämä taas ei tarkoita sitä että 12v hiiphoop saa minusta mennä metrossa sanomaan mummolle että "haistapa v**tu vanha ky*pä!"
PS. Jostain syystä monet ihmiset pitävät minusta, syytä en toistaiseksi ole vielä löytänyt.
Veikkaan että vaikka mitään ulkoista syytä ei löydy siihen että minulla on mies ja naisystäviä, niin luulen että he arvostavat sitä että yritän aina olla rehellinen vaikka se toisikin minulle itselle jotain paskaa käteen.
Valkoisia valheita kyllä tulee kerrottua. Miksi satuttaa toista kun voi tehdä hyvänkin mielen.
Itse asiassa minäkin olen oppinut pitämään nimim. "pirusta", vaikka kaikista asioista emme ihan samaa mieltä olekaan. En tiedä miksi pidän, ehkä juuri siksi, että piru sanoo asiat juuri niin kuin ajattelee?
Alkaa poskia ihan kuumottaa. En minä väitä olevani jokin pyhimys tai edes oikeassa väitteissäni. Teen varmasti enemmän paskoja asioita kuin moni muu, mutta en ainakaan väitä etten tee niitä.
Olisi mukava mailailla, vai? :) Sinulla on käsityksiä ja mielipiteitä joista ois mielenkiintosta ehkä keskustella enemmänkin..
En sitten tiedä miten käy tämän aktiivisen ihmisten elämien kritisoinnin jos pitää alkaa vielä mailaileenkin, mutta onhan se kivaa ku tulee postia.
En oo varma voiko city:ssä rekisteröidä nickejä jotka eroaa vaan kirjainten koossa, mutta
[email protected] pitäis ainakin toimia.
...siinähän se asian ydin onkin! Jotku ne vaan jaksaa kiillottaa pintaa ja kieltää asioita joita oikeasti on_olemassa/tapahtuu.
Sitä paitsi, jälleen kerran puhut kuin minun suullani, joten mä taidan tykätä Pirusta eniten!=D
...on joskus paras tapa saada ihmisten kielenkantimet (tai tässä tapauksessa kai sormien nivelet) liikkumaan. Silloin joku saattaa lipsauttaa jotain todellista, mielenkiintoistakin... ;)