Nestlén ja Unileverin boikotti jatkuu edelleen!
Jäätelökesä
8
699
Vastaukset
- realisti1
Onko tälle muita syitä kuin muodikkuus, massan mielipiteiden myötäily tai pätemisen ja huomion haku?
- ainakaan
mikään mainitsemistasi ole syynä.
- S.O.Longinus
juuri tuossa täydellisesti nykynuorten "aktivismin".
- laktoosi-intolerantikko
Mä haluan kanssa tietää, miksi Nestleä pitäisi boikotoida. Olen kuullut joitain äidinmaitovastikejutuista Nigeriassa, mutta siitähän on lähemmäs 30 vuotta aikaa. Olen vakuuttunut, että siinä ajassa asioissa on tapahtunut parannusta.
- Enpä
S.O.Longinus kirjoitti:
juuri tuossa täydellisesti nykynuorten "aktivismin".
tainnut määritellä.
laktoosi-intolerantikko kirjoitti:
Mä haluan kanssa tietää, miksi Nestleä pitäisi boikotoida. Olen kuullut joitain äidinmaitovastikejutuista Nigeriassa, mutta siitähän on lähemmäs 30 vuotta aikaa. Olen vakuuttunut, että siinä ajassa asioissa on tapahtunut parannusta.
Nojuu, itse asiassa boikotin suurin syy oli ulkomaisuus, eli tämä on Ingmanin piilomainos.
Toki ylikansallisia yhtiöitä kannattaa muutenkin välttää. Pieni on kaunista.- laktoosi-intolerantikko
Aniara kirjoitti:
Nojuu, itse asiassa boikotin suurin syy oli ulkomaisuus, eli tämä on Ingmanin piilomainos.
Toki ylikansallisia yhtiöitä kannattaa muutenkin välttää. Pieni on kaunista.Joo, siitä olen samaa mieltä. Kotimainen lähiruoka on monella tapaa paras vaihtoehto.
- ovat
Nestlé rikkoo äidinmaidonkorvikkeiden mainostamisessa kansainvälisiä sääntöjä (International Code of Marketing of Breastmilk Substitutes). Tätä on jatkunut vuosikymmeniä huolimatta Unicefin, EU:n, ym. painostuksesta.
Unilever taas yhä edelleen teettää eläinkokeita kotitaloustuotteillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32671Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1052394Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42199Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441814- 311396
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141283- 1731109
Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201013Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden81984Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?79873