Adventisteina olemme kerran, jos pysymme Jeesuksen uskossa, voittajien joukossa lasisella merellä. Siellä, jonne yksikään lainrikkoja ei tule pääsemään. Jeesus sanoo: usko ja ole kuuliainen niin perit elämän. Yksinkertaista, mutta ei kelpaa suurimmalle osalle kristittyjä. He tahtoisivat päästä ikuiseen elämään sisälle lakia rikkoen. Ei tule onnistumaan!!!!!
Päämääränämme lasinen....
kirjoitettu on
17473
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kovin on viestialoitus ilman mitään asiaa.
Se onkin tyypillistä adventistisanomaa.
Tämähän ei ollutkaan julistuspalsta? Tarkoitushan on keskustella niillä metodeilla joilla yleisesti tällä palstalla keskustellaan? Eli hyökkäävästi!
Tappele niin että veri roiskuu!
Me jäämmekin sitten vain seuraamaan!
Ei meillä ole sota lihaa ja verta vastaan. Sotamme
on pimeyden voimia vastaan. Nämä pimeyden voimat ne sotivat meitä totuuden puolustajia vastaan. Uskonelämä on jatkuvaa sotimista, mutta Jeesus on ylipäällikkömme. Siksi emme pelkää olla uhreina, sillä Jeesuksella on elämän ja kuoleman avaimet hallussaan.
Suuri taistelu kirjaa saatavilla mm. netissä:
http://www.worldincrisis.org/Great-Controversy-site/st.html
No mitäs siinä jarruttelet?
Anna mennä nyt!
Ei sitä enempää tarjoilla kun sielu sietää. Siedätyshoidoilla paras tulos. Jatkuvaa tajunnanvirtaa. Virtuaalisia totuuden hiukkasia. Odotellen ja pysyen linjoilla.
Hyökkäyshän oli sinun parasta puolustustasi?
Anna mennä!
Kenttä on nyt sinulla!
Jeesuksen rakkaus ilmeni monella tavalla. Hän sanoi Pietarille: Mene pois saatana! Kenelle hän sen sanoikaan?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000013&posting=22000000016290285
Eipä ole käsialaani. Nimimerkkivaras asialla.
Anna nyt mennä vaan ,kun on alamäki.
Kohta voi tulla ylämäki.
Jeesus kertoi, että ne, jotka auttavat lähimmäisiään tulevat pelastumaan.
"Niin kuningas vastaa ja sanoo heille: Totisesti minä sanon teille: kaikki mitä olette tehneet yhdelle näistä minun vähimmistä veljistäni sen te olette tehneet minulle "Matt:25:34-46 Se, että rakastammeko lähimmäisiämme ratkaisee kohtalomme, eikä opinkohdat. Mutta sillä, joka ymmärtää tehdä oikein, eikä tee se on luettava synniksi. Itse en voisi vaihtaa sapattia sunnuntaille, koska ymmärrän sen merkityksen Raamatusta. Mutta suurin osa ei ymmärrä, joten jos he toimivat omantuntonsa mukaan ja ovat valmiita auttamaan lähimmäisiään, niin he tulevat pelastumaan, Jeesuksen sanojen mukaan. Uudestisyntynyt ihminen näkee evankeliumissa mahdollisuuden auttaa ihmisiä parhaiten johtamalla heidät Jeesuksen luo, unohtamatta myös inhimillisiä tarpeita.
Noin sitä pitää!
Paha olla eri mieltä kanssasi.
Jeesus näytti esimerkillään, että meillä pitää olla laki itsessämme, joka pyrkii meissä noudattamaan hyvyyttä kaikissa oloissa, vaikka itse joutuisi väärinkohdelluksi.
Siinä Rakkaus ja vanhurskaus vasta punnitaan, kun me vaikeissakin oloissa itse pidämme itsemme kurissa välttäen tekemästä sitä, mikä on väärin.
Mitä erinomaista me siinä teemme, jos me rakastamme ihmisiä hyvissä olosuhteissa.
Mutta kun teemme niin vielä äärimmäisissäkin olissa välittämättä siitä, mitä meille tehdään, se vaatiikin jo uskoa.
Job:
35:8 Ihmistä, kaltaistasi, koskee jumalattomuutesi ja ihmislasta sinun vanhurskautesi.
vaikuttaa kaiken oikean ja hyvän,saamme luottaa täysin Jeesuksen sovitukseen ja armoon,ja Hän meissä vaikuttaa kuuliaisuuden ja rakkauden tehdä Jumalan tahto ja rakastaa lähimäistämme!Kaikki on vain armoa ja lahjaa.Kristus EI vie meitä laittomuuteen!Usko vaikuttaa kuuliaisuuden,niin että me ilolla valitsemme sen mikä on omantunnon mukaista,muutoinhan emme olisi ollenkaan uskossa.Senvuoksi voimmekin sanoa,että Jumalan käskyt ovat piirretyt uudestisyntymässä sydämen lihatauluun.Usko MUUTTAA KAIKKI tekemisemme ja tahtomisemme!Niin se vain ON!
kelvoton luonne?
Se ei sopeudu muiden kanssa sovussa eloon!
ja pahasti!!!