Kysymys tietäville

Palstalla esiintyy useitakin henkilöitä, jotka ovat perehtyneet kommunismiin ja sen ilmiöihin. Kysyisin heiltä, että mitkä olivat perusteet tiukkaan rajavalvontaan, joka on ollut tyypillistä kaikille kommunistimaille? Ja nimenomaan niinpäin, että omien kansalaisten maasta poistuminen oli tehty mahdollisimman vaikeaksi - valtio oli valmis tappamaan luvattomasti maasta ulos yrittävän. Asia tuli mieleeni, kun katsoin aamulla yle 1:n uutisia, jossa kerrottiin Viron saarista. Saarten rannat olivat paikallisille kiellettyä aluetta.
4179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...siten, että mikäli neuvostokansalainen haluaa maanpäällisestä paratiisistaan poiketa kapitalistiseen maailmaan vaikka lomalle, hänet siepataan ja laitetaan orjatyöhön kapitalistin tehtaaseen. Näinhän oli todistettavasti nääs käynytkin, kun monet neuvostomaista loikanneet eivät koskaan tulleet takaisin. Siksipä valtio kansalaistaan suojellakseen siis pitää tiukkaa jöötä siitä kuka lähtee, ja mieluummin ei siis kukaan lähde.

Tuo oli joskus totuus. :)

Äänestä

Valtio, ja siis muut kansalaiset, olivat panostaneet niin paljon jokaisen henkilön kehitykseen, niin koulunkäyntiin kuin myös rokotuksiin ja muuhun terveydenhoitoon, että jokaisen velvollisuus oli osallistumalla sosialismin rakentamiseen maksaa takaisin kansalle se hyvä minkä oli aikaisemmin saaneet.

Näin siis Kallelle vastattiin 30-40 vuotta sitten hänen ujosti asiaa taistolaisilta stalinisteilta kysyessä.

/Kalle, joka antaa kommunistien puheiden puhua heidän aatteensa puolesta - kuten nyt heidän käsityksensä vapaasta yhteiskunnasta - ja paskat välittää marxin paskapaperista

Äänestä

Ja miten sitten politrukit selittävät lännen tavaroista notkuvat kauppojen hyllyt??

Joo. Kalle on omin korvin kuullut toverin selittävän toiselle asian johtuvan siitä, että meillä täällä lännessä on niin huonot palkat, että emme pysty ostamaan kauppoja tyhjiksi - paremmin olivat asiat neukkulassa sillä siellä työmiesten palkka riitti ostamaan kaupat tyhjiksi.



Ja vielä kun hakee venäläisvaltuuskuntaa lentokentältä niin politrukki kysyy, että pitääkö kaikki autot aina pysäköidä juuri tämän kulkureitin varteen??

Tai kun kommunistisen puolueen pääsihteeri oli käymässä tampereella ja vieraili myös silloisella Lokomolla ja kysyy ihmeissään nähdessään työläisten pysäköintipaikan, että miksi täällä juuri tänään pitää pitää autonäyttelyä. Ja kun hänelle selitettiin kysymyksessä olevan työmiesten autoja niin hän suuttui ja väitti isäntiään valehtelijoiksi, sillä eihän työmiehellä voi olla autoa.

/Kalle, joka nauraa paskaset naurut kommunismille - vaikka eihän sellainen rikollisuus ole oikeastaan edes naurettavaa

Äänestä

perussyy jonkin sortin fobia. Sama, joka ilmeni toisinpäin, kun kyseessä oli pyrkiminen lännen suureen demokratiaan! Pelko vallitsevaa järjestelmää nakertavasta vastavoimasta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kyöttinen kirjoitti:

Palstalla esiintyy useitakin henkilöitä, jotka ovat perehtyneet kommunismiin ja sen ilmiöihin. Kysyisin heiltä, että mitkä olivat perusteet tiukkaan rajavalvontaan, joka on ollut tyypillistä kaikille kommunistimaille? Ja nimenomaan niinpäin, että omien kansalaisten maasta poistuminen oli tehty mahdollisimman vaikeaksi - valtio oli valmis tappamaan luvattomasti maasta ulos yrittävän. Asia tuli mieleeni, kun katsoin aamulla yle 1:n uutisia, jossa kerrottiin Viron saarista. Saarten rannat olivat paikallisille kiellettyä aluetta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu