Tukien julkisuus

Vaatimukset tukien julkisuudesta on punnittava sitäkin vasten, mitä ja ketä tällainen julkisuus palvelee. Kun maatalouspolitiikkamme (EU:n ja Suomen) on suuressa määrin protektionismiin ja taloudelliseen tukeen perustuvaa, kyse on poliittisista valinnoista. Kansalaisilla pitää olla demokratiassa oikeus saada tietää kaikki noihin päätöksiin olennaisesti vaikuttavat seikat tietoonsa.

Maatalolouspolitiikan perusteet ovat hämäriä tai ne on haluttu hämärryttää. Perustearsenaali kaivetaan tarkoitushakuisesti sitten esiin. Ainakin seuraavia voi löytää:

1) omavarainen elintarviketuotanto

2) maaseudun asuttuna pitäminen

3) kriisiaikojen elintarviketuotanto

4) maaseutumaiseman säilyttäminen

5) elintarvikkeiden puhtaus

6) ympäristön hoito

7) työllistäminen

Voi olla muitakin perusteita, mutta nämä nyt ainakin. Keinot ja perusteet pitää sovittaa yhteen. Tässä se ongelma tuleekin, koska maatalouspolitiikka on selvästi ristiriitaista eri tavoitteiden saavuttamisen osalta. Tämän vuoksi tuekien rakenne on hyvä tietää. Ohjaako se esim. maaseudun asuttuna pitämiseen vai ei.

5

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maataloustukeen tuhlataan niin paljon meidän veroeurojamme, että meillä veronmaksajille on oikeus tietää ketkä tukea saavat ja kuinka paljon.

      Lisäksi tukien tarkastajien oikeuksia pitäisi lisätä. Nyt aika moni tukiaishuijaus pääsee läpi, koska tutkijat joutuvat etukäteen ilmoittamaan tulostaan.

      • Auta nyt Anneli

        Kesälomalainen voisi kertoa vähän historiasta.


    • estäisi...

      ... sitä ettei kaikki maailman rahaliikenne voisi olla julkista?

      Tietysti kaiken julkistaloudessa liikkuvan rahan tulisi olla julkista. Se on demokratian edellytys. Ei demokraattiseen systeemiin kuulu valita luottamushenkilöitä, jotka luottamuksellisesti hoitelevat joitakin asioita joista me emme edes tiedä mitä asioita ne ovat. Miten me muka voisimme valita itsellemme tällaisen luotetun edustajan? Demokratiaa pärstäkertoimen perusteella?

      Mutta kannattaa myös kysyä miksi kaikki maailman rahaliikenne ei voisi olla julkista. Kannattaa kysyä ihan pelkästään senkin takia, että vakavasti tätä pohdittaessa on nimettävä ne asiat jotka estävät avoimuuden. Se on sitten lista niistä kelvottomista asioista.

      Markkinatalous esim. on sellainen täysin kelvoton asia. Miksi liikesalaisuuksista pitäisi olla hyötyä joillekuille? Mikä periaatteessa erottaa tiedon pimittämisen ja siitä hyötymisen muista eri tavoin tapahtuvista hyväksikäytöistä? Tuleeko tietoa salaamalla suoritetusta talousoperaatiosta jotenkin kunniakas -- mitäs kunniallista siinä on?

      Jne. Jne. Toki maatalous-, tekes- yms tuet pitäisi saada aivan avoimesti julki. Mutta toki kaikki ihmisten rahankäyttö silloin kun se tapahtuu julkisen asiapaperin, rahan, välityksellä, pitäisi olla ihan julkista. Tai vähintäänkin arvostusten pitäisi olla tämänsuuntaisia. Taloustoimijoille, joilla on salaisuuksia, ei pidä antaa kunniaa.

    • oivahärkönen

      ... taisit tahallaan unohtaa. Koko tuethan saivat alkunsa siitä, että demarit eivät sodan jälkeisinä vuosikymmeninä halunneet panna maataloustulon korotuksia täysimääräisenä tuottajahintoihin ja sitä tietä elintarvikkeiden kuluttajahintoihin. Alettiin maksaa subventiota hintojen nousun hillitsemiseksi. Jos tuet nyt lopetetaan maailmanlaajuisesti, kulutushinnat nousisivat tukien verran.

      Maataloustuet ja niihen perusteet ovat niin monimutkainen juttu, jotta viljelijöillä menee suuri osa ajasta pähkäillessä niitä. En tiedä miten sinulle perusteet selviäisi paremmin, jos tilakohtaiset tuet julkaistaisiin.

    • kytköksiäkö?

      Onko Stasilistojen julkaisu uhkaamassa jos.....

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2073
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1886
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1659
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      64
      1534
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1202
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      84
      1173
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1132
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1103
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1076
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1023
    Aihe