KEPU-maajussien tukiaishuijaukset ovat saavuttaneet kansantalouden sietokyvyn kannalta täysin kestämättömän tason.
Samaan aikaan maatalous jatkaa Suomen vesistöjen saastuttamista.
Tämä on täysin kestämätön tilanne ja tapahtuu maajussien oman puolueen KEPUn siunaamana.
Nyt tilanteeseen on puututtava kovalla kädellä. Rangaistukseksi tukiaishuijauksesta (vaikka nk. "hyvässä uskossa tehdystä") on oltava aina ehdotonta vankeutta vähintään puoli vuotta sekä kovat sakot.
Maataloustukiaisia saavien henkilöiden nimet ja tukiaissummat on julkistettava. Samoin valvontaa on tehostettava ja valvojien oikeuksia on parannettava.
Tällä hetkellä monet tukiaishuijaukset Suomessa jäävät paljastumatta, sillä valvojien on ilmoitettava ennalta tarkastuskäynnistä. Laki on saatava sellaiseksi, että tarkastajat voivat ratsata maataloustukiaisia nostavat tilat mihin vuorokauden aikaan tahansa ja ilman ennakkoilmoitusta. Samoin tarkastajille on annettava esteetön pääsy kaikkiin tukiaisia nostavan maatilan tiloihin.
Näillä toimenpiteillä säästetään veroeuroja ja saadaan Suomen maatalous terveeksi.
KEPU-maajussien tukiaishuijaukset
13
366
Vastaukset
- xxxxxxx,zzzzz
känisee. Hokee kuin häkissä elättinä oleva papukaija yhtä ja samaa....
Voi näitä löylynlyömiä sossuressukoita.... - oivasti..
http://www.yle.fi/yle24/videosali/index.php?a=11&t=4&q=6
Korkeaoja änkkää, ettei väärinkäytökset ole väärinkäytöksiä.- Korkeaojalta
60 kepuloista kärähtänyt tukihuijauksista.
Kuinkahan suurista rahoista on ollut kyse?
Paljonkohan jää paljastumatta?
Kepu pettää aina.
- Otso Kääriäinen
Meillä se tiedetään, jos missä.
- Kannettu vesi
Kyllä olisi jo korkea aika saada röyhkeät tukiaishuijarit rautoihin kirkonedustan jalkapuun kautta. Ja nimet ja naamat viralliseen lehteen ja julkisille nettisivuille.
- Oikeusvaltion puolustaja
Katsos nyt veli hyvä.
Se vanha Neuvostoliitto kun meni jo.
Kukaan ei säikähdä meuhkaamistasi. - korjaantuu pian
kun ensi vaalien jälkeen maahan saadaan porvarihallitus.
Hallitus selkeyttää ensitöikseen perustuslain tulkintaa, hyvässä yhteisyhteisymmärryksessä porvarienemmistöisen eduskunnan kanssa, presidentin tehtäväkuvan osalta, eli ämmälle pistetään suitset.
Seuraavaksi vaihdetaan Suomen Pankin pääjohtaja...
...tästä se lähtee...- Otsikossa kaikki
Ps. Meuhkaamistahan voi silti jatkaa.
- tietenkään
Otsikossa kaikki kirjoitti:
Ps. Meuhkaamistahan voi silti jatkaa.
Siitä päätetään Keskustan ja Kokoomuksen kesken komeassa ja korkeassa salissa Helsingissä.
PS.
Sulta ei kysytä.
- ???
Monia muitakin osia suomalaista yhteiskuntaa kuin vain maataloutta. Onko teillä kokoomuslaisilla asiasta ensi käden tietoa?
- Katainenhan se siinä
Siinä puhuu aito kokoomuslainen. Äkkiä kokoon sinipunahallitus. Ei puhuttu noista ongelmista Lipposen hallitusten aikana. Silloinhan kaikki nuo Känän ehdotukset sisältyivät rikoslakiin.
Kyllä Jyrki Katainen ottaa vaalitaistelussa esille mainittujen rötösten palauttamisen rikoslakiin. Ottaahan? - ole huijausta
Suuromistajat keitä lienevätkään. Kyllähän se olvikääriäinenkin tietysti kaljaosakkeisiinsa tukia saa.
- JOHTAJA J:LLÄ
Hyvä kirjoitus, joka ansaitsee noston.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1491757
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu121601Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va291206Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1931151- 911083
- 74971
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta351933- 62809
- 49781
- 50776