Onnistuuko Helsingin ryöstöretki Sipooseen
Saddam
4134
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
maan punamultahallitus, joten Helsinki
on vain esityksen tekijä.
Kun Helsinki ja sen menettelytavat hätäisesti siunanneet ministerit vetoavat lakiin, juuri kyseinen laki jättää paljon tulkinnan varaa. Periaatteessa lain mukaan homma hoituisi hyvinkin nopeasti, jos luovutettava alue on kunnan pinta-alasta alle kymmenen prosenttia tai luovutettavan alueen asukasmäärä on alle viisi prosenttia väestöstä. Mutta Sipoon tapauksessa luovutettavaksi esitetyn alueen maaointa-ala on 16 prosenttia Sipoon pinta-alasta ja alueen asukasluku 19 prosenttia väkiluvusta. Niinpä luovutukseen vaaditaankin erityisen painavia perusteluja. Niitä ei Helsingillä taida olla.
Älykkäät ja sivistyneet suomenruotsalaiset ovat aina olleet hyviä pitämään puoliaan. Näin on ollut varsinkin perusteltujen syiden kanssa.
Vapaavuori ja Hiltunen ovat köykäisiä vastustajia.
Asia ratkeaa KHO:n päätöksellä.
Tietysti perustelujen pitää olla hyvät.
Helsingin valtuustossa hakemuksen jättämistä vastustivat rkp, skp ja satunnaiset vihreät. Maan hallituksesta vihreää valoa ovat hankkeelle näyttäneet ainakin Vanhanen ja Manninen. Eli ratkaisu tehdään Helsingin perustelujen ja Sipoon vastaperustelujen pohjalta.
aikeita, tässä Sipoon maiden järkiperäisessä käytössä. Taas "omatekoinen atvokaattimme" änkyröi omiaan vastaan. Ihan kuin Paavo Väyrynen.. Onneksi vähemmistössä.. Voidaan käyttää järkeäkin.. Mahtaa ottaa koville, kun omatkin ovat jatkuvasti eri linjoilla?
Kyllä se päivä paistaa sinullekin joskus ja saatat vielä joskus olla oikeassakin;-))