Ei sillä, että koirien omistajia olisi tarve suojata, mutta tämä toimii vain hyvänä esimerkkinä siitä, kuinka isokokoiset koirat ja muutkin tietyt rodut ovat vaara sivullisille, etenkin lapsille. Mm. Saksassa jo onkin kuonokoppappakko isoille koirille.
Suomeen on tällainen saatava myös, sillä eihän ole mitään järkeä että sivulliset ottavat riskin sen takia, että koirien omistajilla olisi mielestään hauskempaa.
Suomeen on tällainen saatava myös, sillä eihän ole mitään järkeä että sivulliset ottavat riskin sen takia, että koirien omistajilla olisi mielestään hauskempaa.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Koira ei tappanut ketään vaan kyseessä oli lievä pureminen. Henkilön tappoi hänen sairaushistoriansa ja puremasta siirtynyt hyvin yleinen ja terveelle henkilölle vaaraton basilisko.
Välillä ottaa ihan sydämestä, kun puistoissa tulee vastaan isoja koiria aivan irrallaan tai pienten lasten ulkoiluttamina. Koskaan ei pysty tietämään onko kyseessä kiltti hauveli vai persoonallisuushäiriöinen tappajarakki.
Tarvitaan laki suojelemaan tavallisia kansalaisia raivopäisiltä elukoilta.
ihmisistäkään,itse luotan koiraani enemmän kuin ihmisiin,koirani muuten on ns.taistelukoira.Ihmiset ne on syyllisiä koirien käytökseen,mutta toki löytyy hulluja niin koirista kuin ihmisistä,ihmisistä ehkä enemmän.Ja koirathan on pidettävä kiinni,ja lakihan me tarvitaan suojelemaan koiria hulluilta ihmisiltä eihän aseitakaan kaikille anneta.
annatko sinä koirasi vaikkapa lapsen ulkoilutettavaksi?
hieman väsyttää ja en nyt juuri välittäisi mennä koiran kanssa ulos, mutta jos tuo naapurin liisa sen veisi niin....?
mies sai bakteerin koiransa nuolaisusta.
Tuo oli yksi tapaus. Kuinka monesti vuodessa ihmiset tappaa toisiaan? Tuo koira saattoi olla kiusattu, uhattu, sairas(jonka kyllä huomaa jos on ajoissa) tai hyvin huonosti pidetty. En ole lukenut artikkelia tarkemmin mutta jos koira on oikein pidetty ja sitä pidetään rakastettavasti, niin tuollainen on erittäin harvinaista. Muutenhan koirat kohta luokitellaan susiksi eli vaarallisiksi. Väkivaltaisille ihmisille pitäisi laittaa kahleet.
kannattais lukea muutakin kuin vain lööpin lehen etusivusta... luin koko jutun ja siellä tuli selväksi että isäntä hakkas koiraa...ja eikö siinä vaiheessa koira puolustaudu ja se vain näykkäs ja se mies kuoli yleensä harmittomaan bakteeriin... kamalaa tollainen yleistäminen...koira on ihana ja paras ystävä ihmiselle paljon turvallisempi kuin toinen ihminen
Oli kyseisessä tapauksessa miten tahansa, niin moni lapsi joutuu Suomessa vuosittain koiran raatelemaksi, ja jokunen kuolee silloin tällöin.
Jokainen lapsiuhri on liikaa! Kuonokoppapakolla Suomessakin nämä voidaan välttää!
Kaikki muut rakit saisi hävittää,paitsi palvelu- poliisi- sotilas- metsästys koirat. Koiran jätöksiä on aivan liiaksi keväisin sen varsinkin huomaa. Lumipenkat ovat talvisin keltaisinaan rakkien virtsasta.
Vaaralliset koirarodut on kiellettävä kokonaan Suomessa!
Näin on jo tehty monessa maassa. On kummallista, että suomalaisten lasten terveydellä ja hengellä on vähemmän väliä kuin monessa muussa maassa.
olemassa vaarallista koirarotua.
Eläinrakkaus ei tarkoita sitä,että yhteiset tilat ovat koirien käymälöitä,tahi haukunnalla häiritä ympäristöä!!
On niitä moniakin rotuja, jotka on jalostettu luonnehäiriöisiksi. Tällaisia ovat mm. rotweiler, pitbullterrieri ja muutama muu. Lisäksi on iso joukko rotuja, jotka eivät ole näin vaarallisia, mutta joissa vaarallisia yksilöitä on paljon.
Suomenpystykorva, lapinkoira ja karjalankarhukoira ovat ainoat, jotka kuuluvat Suomeen. Ne ovat suomalaisia rotuja. Isot mustat ulkomaalaiskoirat, kuten dobermannit ja rotweillerit, ulos!