jouluna oli muuten erittäin helppoa sen kun stumppasi viimeisen spaaderon.Joten uskon että on tupakkatehdaiden salaliitto niitä vastaan jotka harkitsevat lopettamista, väittämällä sitä vaikeaksi.Koska sitä se ei ollut,poltin sentään askin päivässä 20 vuotta.Ainahan meille on toitotettu kuinka vaikeata on lopettaa tupakanpoltto,älkää uskoko tuota soopaa pitäkää päänne se ei ole vaikeata.Ja muuten nikotiini purkasta ei ole mitään hyötyä,uskon että tupakka tehtaat omistavat myös näitten valmistajat.
Lopetin tupakan polton
Kyseenalaistaja
4208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
vain siksi että tupakointi vähentyisi ja lopulta siirryttäisiin korvaavaan tuotteeseen. ei siinä mittää pahaa ole jos se korvaava tuote ei tapa tupakintavoin.
viellä tutkittu. Jospa jonkusen ajan 10-100.V. tutkimuksen jälkeen osoittaantuukin, että esim. nikotiinipurukumi tappaa purekselijansa ja aiheuttaa riippuvuutta.
eipä tuo ollut vaikeaa onko lie edes tupakkaa enään koko heinä? Ei ainakaan maistu samalta kuin joskus ennen :)
Savukkeissa on kemiallisia aineita, jotka tehostavat nikotiinin vaikutusta siten, että se toimii kuin crack. Itseasiassa sen vaikutustapa dopamiinisysteemiin on hyvin samanlainen.
Nikotiinipurkka taas vaikuttaa samaan järjestelmään paljon hitaammin, joten siitä ei tule crack-tyylistä rushia. Tupakoitsija ei siis saa fixiään, joten toimii varsinkin nykysavukkeiden polttelijalla hyvin huonosti.