YLE:n uutisissa kerrotaan myös presidentistä. Siksi on hyvä tietää, että Atte Jääskeläinen, ennen STT:stä on nyt myös kuvioissa mukana. Nähtäväksi jää, miten uutisointi muuttuu.
Sensuuri pyyhkii
tärkeää tietoa pois
6455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mikä oli pois siirretyllä kari männyllä? se voisi olla oleellista tietoa?
"Mänty toimi kuusi vuotta päätoimittajana vaasalaisessa sanomalehti Pohjalaisessa." ennen ylelle tuloa 2002.
Eikös Pohjalainen ole poliittinen lehti? Kepulainen?
12 §
Sananvapaus ja julkisuus
Jokaisella on sananvapaus. Sananvapauteen sisältyy oikeus ilmaista, julkistaa ja vastaanottaa tietoja, mielipiteitä ja muita viestejä kenenkään ennakolta estämättä. Tarkempia säännöksiä sananvapauden käyttämisestä annetaan lailla. Lailla voidaan säätää kuvaohjelmia koskevia lasten suojelemiseksi välttämättömiä rajoituksia.
Viranomaisen hallussa olevat asiakirjat ja muut tallenteet ovat julkisia, jollei niiden julkisuutta ole välttämättömien syiden vuoksi lailla erikseen rajoitettu. Jokaisella on oikeus saada tieto julkisesta asiakirjasta ja tallenteesta.
Euroopan ihmisoikeussopimuksen 10 artiklan 1 kappaleen
mukaan jokaisella on sananvapaus. Euroopan
ihmisoikeustuomioistuin on korostanut sananvapauden
sisällöllistä laajuutta.
Sananvapaus ei pelkästään kata
sellaisia tietoja ja ajatuksia, jotka otetaan
myötämielisesti vastaan, joita pidetään vaarattomina tai
joihin suhtaudutaan välinpitämättömästi.
Sananvapaus kattaa myös sellaiset viestit, jotka loukkaavat,
järkyttävät tai häiritsevät valtiota tai jotain sen
väestön osaa. Tätä vaativat tuomioistuimen mukaan
moniarvoisuus, suvaitsevaisuus ja avarakatseisuus, joita
ilman ei ole "kansanvaltaista yhteiskuntaa.."
1) Halosen vaalipäällikkö (sd.)
http://fi.wikipedia.org/wiki/Markku_J._Jääskeläinen
2) Vaalijohtaja (sd.)
http://www.om.fi/25496.htm
3) STT:n toimitusjohtaja (?)
http://www.stt.fi/fi/mika-on-stt/ajankohtaista/atte-jaaskelainen-siirtyy-ylen-vastaavaksi-paatoimittajaksi.html
Hox: http://www.stt.fi/fi/mika-on-stt/ajankohtaista/yleisradio-irtisanoo-uutispalvelusopimuksensa.html
PS Sanoma WSOY on ollut pitkään yksi suurimmista STT:n omistajista. Viime vuonna Alma Media-konserni (MTV3) nousi suurimmaksi omistajaksi ja myös TS-Yhtymä (Turun Sanomat) nosti omistustaan STT:ssä merkittävästi.
http://www.stt.fi/fi/mika-on-stt/omistajat.html
Eli päinvastoin, kun yleinen käsitys on ollut, STT ei ole koskaan ollut puhtaan puolueeton uutistoimisto, siis itsenäinen toimija. Sen omistus on aina ollut jaettu suurimpien uutistoimistojen välillä. 80-luvulla se oli (lähes) täysin omistettu YLE:n ja Sanoma WSOY:n kanssa puoliksi.
Ei ihme, sillä siltähän nuo "uutiset" ovat vaikuttaneetkin jo pitkän aikaa jo 80' lähtien
ollut hyviäkin juttuja, mutta sensuuri pyyhki pois kaikki Urkin törmäilyt ja mölväykset. Sellainen on sensuuri, presidenteillekkin.