Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

korstu ja seisokki

voisitteko kertoa jotankin vinkkejä kun uudella tuttavuudella pelkkä kortsun näkeminenkin melkein aiheuttaa lerpahduksen.. ? miten hän voisi oppia uuden suhtautumisen asiaan etteise aiheuttaisi moista "panikkiia" tms. tuntuu että tää kaikki on myös liitoksissa pieneen kokoon kenties. kyllähän aikuisen ihmisen tulee pystyä käyttämään kondoomia!
74727
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Oli ihan sama juttu poikaystävän kanssa aluksi. Meillä kesti tosi kauan ennen kuin päästiin itse asiaa ja sitten kun päästiin niin hän tuli melkein heti. Meidän kohdalla vaikeudet voitettiin lähinnä kärsivällisyydellä. Täytyy myöntää, ettei ollut helppoa mutta kaikki oli sen arvoista! Tärkeintä on kai, ettet painosta. Poikaystäväni ongelma oli lähinnä psyykkistä. Hän otti hirveät paineet mun tyydyttämisestä ja senhän sitten tietää, mihin ne paineet johtaa. Mä päätin, et ensin hoidetaan poikaystävä kuntoon ja sitten keskitytään vasta mun tyydyttämiseen. Ja kyllähän sekin tuo nautintoa, kun huomaa että toinen onnistuu ja nauttii. Ai niin ja muista kehua kaveriasi silleen sopivasti. Se nostaa itseluottamusta jne. Jos uusi tuttavuus todella kiinnostaa niin suosittelen, että jaksat katsoa mihin homma johtaa. Itse olen ainakin tyytyväinen, että jaksoin poikaystäväni kanssa ja että hän jaksoi yrittää lukuisista epäonnistumisista huolimatta. Kaikkein tärkeintä epäonnistumisen hetkellä on se, että kerrot ettei se haittaa ja että teillä on aikaa. Missään nimessä ei saa näyttää omaa pettymystään, sillä se masentaa kaveria entisestään ja luo lisäpaineita. Tsemppiä vaan!

Äänestä

Jospa koittaisit jatkaa esileikkiä vielä tuplasti, ja
ellei riitä, triplasti, jne.

Itseäni harjoitin alussa siten, että runkkasin
kortsuun, totuin uuteen releeseen, ja piankohta
pitikin ottaa taidot käyttöön.

Äänestä

vaihtaa se miesystävä kykenevään yksilöön. Useimmat miehet pystyvät kyllä yhdyntään myös kortsun kanssa. Tuo lerpahtaminen saattaa johtuva alkavasta impotenssista.

Äänestä
  • 99% varmasti kyse on vain suorituspaineista, siis HENKISISTÄ tekijöistä, joista pääsee eroon, kunhan homma saadaan alulle ja osapuolet tutustuvat kunnolla toisiinsa.

    Kaikenlaista neuvojaa, voi taivas...

    Äänestä

jätä se. vaihda miestä!

Äänestä

Kyseessä on varmaan ihan vain tottumattomuus. Se ei hoidu muuten kuin totuttelemalla. Mitäs jos sinä laittaisit sen kondomin, silloin miehen keskittyminen menee ihan muualle kuin siihen miten se pakkaus avataan ja onko se nyt oikeinpäin. Hommiin tulee muutenkin ikävä ajatuskatko kun pitää alkaa sitä tuttia sovittelemaan. Siinä pitäisi olla sen verran rutiinia että ei tarvitse ajatella, riittäisi kun toimii.

En edes yritä väittää että se olisi itsellenikään täysin ongelmatonta, siksi rohkenen kuvitella että samoin asia on aika isolla osalla miehiä. Keskiverto on aika laaja käsite, armeijassa sen jo oppi näkemään. Yleensä jotenkuten edes selviten pääsee sinne puoleenväliin melkein mitä tahansa tarpeeksi isossa joukossa.

Äänestä

Itselläni oli alkuaikoina kokemattomana samoja ongelmia. Vaiva oli omalla kohdallani täysin psyykkinen. Ajan ja kärsivällisyyden kanssa ongelma hoitui kuntoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mievain.. kirjoitti:

voisitteko kertoa jotankin vinkkejä kun uudella tuttavuudella pelkkä kortsun näkeminenkin melkein aiheuttaa lerpahduksen.. ? miten hän voisi oppia uuden suhtautumisen asiaan etteise aiheuttaisi moista "panikkiia" tms. tuntuu että tää kaikki on myös liitoksissa pieneen kokoon kenties. kyllähän aikuisen ihmisen tulee pystyä käyttämään kondoomia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu