Ruotsi on kerrankin oikealla asialla, kun se ilmoitti energiastrategiakseen pyrkimyksen irti maaöljystä. Suomen kannattaa seurata (tässä tapauksessa) Ruotsin esimerkkiä: polttoaineeksi kotimaista etanolia, voiteluöljyksi rypsi- ja rapsiöljyä, talot lämpiämään kotimaisella puulla, lämmöt talteen. Pakettipellot kasvamaan energiaa. Kuudes ydinvomala heti Olkiluotoon, jotta päästään irti ruotsien, norskien ja venäläisten sähkökartellista. Jääpi rahaa muuhunkin kuin sähkö- ja bensalaskuihin.
Irti arabiöljystä!
2
368
Vastaukset
- Isänmaallinen
Ukrainan energiasulku Venäjän taholta viime talvena hätkähdytti koko Eurooppaa ja sai monet valtiot miettimään kauppapolitiikkaansa Venäjän kanssa uudestaan.
Suomi voisi pikkuhiljaa vetäytyä eroon itänaapurin öljy-ja kaasuriippuvuudestaan, koska Venäjä näyttää käyttävän energiavarojaan eräänlaisena poliittisena painostuskeinonaan.
Kenties uudet atomivoimalat ovat Suomen harkinnassa juuri tuosta syystä. - loginomi
omavaraiseksi, jos todella haluttaisiin! Hiljattain mediassa oli juttua, että maataloudelle olisi kannattavampaa pidemmällä tähtäyksellä alkaa tuottaa energiaraaka-aineita kuin elitarvikkeita!
No tottahan toki eväätkin pitää saada omasta pellosta; kaikenlainen riippumattomuus perustarvikkeista on tulevaisuuden valttikorttimme!
Kumma kyllä maajussit itse ovat öljyn kannalla, jopa pellettien käyttöön siirtyminen on heille vastemielistä!
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723083
- 552745
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322365- 792198
- 952006
- 601993
- 121596
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171547Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301390Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?301361