Olin todella vihainen kun sain selville, että historiallisesti ottaen Jeesus on olematon henkilö. Kuten muutkin, uskoin sen mitä koulussa opetettiin, ja riparillakin: että jeesuksen historiallisuus on varma asia. Kun sitten tajusin että Jeesuksen historiallisuus voidaan aivan mielekkäästi kieltää, olin raivoissani: miksi minua huijattiin uskomaan Jeesuksen historiallisuuteen?? Kaikki olivat mukana tuossa huijauksessa, koulu, yhteiskunta, kirkko, papit, opettajat...on käsittämätöntä, että tällainen epävarmuus kuin jeesuksen historiallisuus on voinut nousta sellaiseksi totuudeksi kuin se on. Nykyään olen sitä mieltä, että vain harva uskovainen kykenee rehellisesti erottamaan toisistaan historiallisen jeesuksen ja uskon jeesuksen. Tämä on valitettavaa. Uskon jeesuksella, joka on fiktio, pönkitetään historiallista "totuutta" jeesuksesta, jopa oppineiden piirissä. Milloin tämä kauhea huijaus oikein loppuu, milloin me näemme totuuden ja sen mikä ei siihen kuulu? Milloin tajuamme, ettemme tiedä jeesuksesta yhtään mitään, ja että kaikki uskon kappaleet ovat omaa keksintöämme, eivät mitään historiallisia totuuksia?
MINUA ON HUIJATTU JEESUKSELLA
NONPERSON
201197
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
sinulle, kun jatkat etsimistä! Vain Jumalan Pyhä Henki voi asian kirkastaa. Rukoile ja pyydä Apua Ylhäältä. Tulet hämmästymään. Jeesus ei ollut pelkästään historiallinen henkilö, vaan myöskin ylösnoussut ihmisen vapahtaja, Jumala itse oli Jeesuksessa, joka kuoli meidän puolestamme. - Asiaa on vaikea käsittää, ellei Jumalan Pyhä Henki sitä sinulle ja meille kaikille kirkasta! Hyvää jatkoa etsinnällesi ja kyselyllesi. Rukoile, siis.
JOHANNEKSEN EVANKELIUMI 7:16-18 " 16 Jeesus vastasi heille ja sanoi: "Minun oppini ei ole minun, vaan hänen, joka on minut lähettänyt. 17 Jos joku tahtoo tehdä hänen tahtonsa, tulee hän tuntemaan, onko tämä oppi Jumalasta, vai puhunko minä omiani." 18 Joka omiaan puhuu, se pyytää omaa kunniaansa, mutta joka pyytää lähettäjänsä kunniaa, se on totinen, eikä hänessä ole vääryyttä."
Hei
Haluaisin huomioosi muutaman asian.
Jeesuksen silminnäkijtä joutuivat julman vainon kohteeksi todistaessaan Hänestä.
Heillä ei ollut itsekkäitä vaikuttimia.
Raamattu kertoo tästä.
Sitten "historiallinen Jeesus?"
- Jeesus oli lopulta rikollisten kirjoissa, eikä
rikollisista kirjoitettu historiaan.
Sen ajan vallanhimoiset papit pelkäsivät oman valtansa puolesta, kun Jeesus nuhteli heitä, ja toimittivat Jeesuksen pois päiviltä.
Kuitenkin Jeesus oli merkillinen "rikollinen"
sillä hänestä on säilynyt historiankirjoissa jotakin:
- Historioitsija Tacitus mainitsee "krestilaiset" (kristityt) kertomukisessaan Rooman palosta.
Se pantiin kristittyjen syyksi.
"- eräästä Krestuksesta jonka maaherra Pontius Pilatus oli mestauttanut Tiberiuksen ollessa hallitsijana. Tiberius syyttää "turmiollisesta taikauskosta" ja muusta häpeälisestä joka oli levinnyt Roomassa."
- Suetonius:
"Roomasta karkotti juutalaiset jotka erään Krestuksen ansiosta alionomaa aiheutti levottomutta." (Vrt.Apt 18:2)
- Josefus kertoo Jaakobin mestauksesta, ja mainitsee hänet Jeesuksen veljeksi.
Myös juutalaisten Talmudissa mainitaan Jeesuksesta.
Tämän perusteella Jeesus oli historiallinen henkilö, ja syytä huomioida ettei sen aikaisia kirjoituksia ole juuri säilynyt.
Jerusalemin hävityksessä tuhottiin kaikki yleensä. Vuonna 70 jkr.'
Jerusalem oli poltettu ja raunioina. Edes sukuluettelot eivät säilyneet, jotka olivat aarteita joita varjeltiin.
Jeesus oli historiallinen henkilö!
Sinua ei ole huijattu.
Tutki lisää:
http://www.media7.fi/kirjeopisto
Hyvää kesää, siunausta
jari laurila
http://www.netikka.net/jarinraamattuhotelli
Minulla olikin siitä valmis telemäni Raamattuopetus:
Terv.
jari
JEESUS, TOTTA VAI TARUA?
"Usko Herraan Jeesukseen, niin Sinä pelastut" (Apt 16:31)
Monet ihmiset kieltäytyvät periaatteellisista syistä lukemasta ja uskomasta Raamattua. (1 Kor 1:18) Monet ovat nekin jotka todistavat Raamatun sanoman pelastuksesta ja elämää muuttavasta voimasta. Kristityille Raamattu on innoitettu Jumalan sana, (2 Piet 1:21, 2 Tim 3:16) ja Raamattu onkin ilmoitus Jeesuksesta Kristuksesta. Uskovalle Jumalan sana pitää yllä hengellistä elämää. (Matt 4:4)
Jeesus Kristus on Raamatun päähenkilö, jonka ympärille koko Raamattu keskittyy ja rakentuu. Jeesuksen elämästä on kirjoitettu muuallakin kuin Raamatussa, mutta niukasti. Jeesus teki suuria tekoja jo ihmiselämänsä aikana, ja Jeesus Kristus oli kuuluisa henkilö. Kuitenkin vasta ylösnousemuksensa jälkeen Jeesus muutti paljon maailmanhistoriaa. Vasta taivaallisena ylipappina henkensä välityksellä, Hän on tehnyt jatkuvasti työtä samanaikaisesti koko maapallolla ihmisten sielujen pelastukseksi. (Joh 16:7, Hebr 8:1-2, Matt 18:11-13, Luuk 19:10) Jeesuksen nimissä on tehty paljon hyvää, mutta myös pahaa. Puhtaan Raamatun evankeliumin vastustajia on ollut aina. Kristillisyys sinänsä on rakkauden sanoma joka ei aiheuta väkivaltaa, sillä kristityt rakastavat kaikkia lähimmäisiään. (Matt 10:34, Matt 22:39, 1 Tim 1:5, Gal 5:6,22, 1 Joh 4:8,2) Uskonnollisuus sen sijaan on pahempi asia kuin ateismi. Ateisti ei tee pahaa uskonsa vuoksi tavallisesti, mutta Jeesuksen nimissä, ei kuitenkaan Jeesuksen valtuuksilla, uskonnollisuus on käyttänyt väkivaltaakin maailmanhistorian aikana mm. pyrkimällä pakkokeinoin vaikuttaa ihmisten omantunnon kysymyksiin. Uskonnollisuus on myös saattanut paljon harhaoppia maailmaan. Kaikki harhaoppi pois Raamatun rakastavasta totuudesta on tullut aina pääasiassa uskontojen kautta. Monet järkevät ihmiset karttavat Raamattua ja Jeesusta sen vuoksi etteivät ole saaneet koskaan käsitystä oikeasta kristillisyydestä, ja Jeesuksen rakkaudesta. (Joh 3:16, 1 Joh 4:8,16, 2 Kor 13:11, Ef 3:19)
Jeesus historian kirjoituksissa:
Antiikin aikana eläneet historioitsijat mainitsevat Jeesuksen. Jeesuksen seuraajia alettiin nimittämään "Kristuslaisiksi", tms. Jeesuksen nimestä "Kristus" (suom. voideltu) johdosta. Tacitus syytti kertomuksessaan Rooman palosta kristitittyjä. Hän kirjoitti: "Tämä nimi johtuu eräästä Krestuksesta jonka maaherra Pontius Pilatus oli mestauttanut Tiberiuksen ollessa hallitsijana, ja jonka vuoksi turmiollinen taikausko ja muu häpeällinen oli levinnyt Roomassa."
Suetonius kirjoittaa keisari Claudiukesta: "Roomasta karkotti juutalaiset, jotka erään Krestuksen toimesta alinomaa aiheuttivat levottomuutta." (Apt 18:2)
Josefus kirjoitti (n. v. 0090) Jaakobin mestauksesta ja sanoo häntä Kristukseksi nimitetyn Jeesuksen veljeksi.
Juutalaisten perinnäissääntöjen kirjakokoelmassa Talmudissa mainitaan myös Jeesuksen nimi. Jeesus arvosteli uskonnollisia opettajia perinnäissäännöistä jotka olivat ihmiskäskyiksi muutettuja Mooseksen kirjoja ja proofettojen opetuksia.
Jeesuksesta on siis kirjoitettu historian kirjoihin muuallakin kuin Raamatussa! Vaikka historiankirjoitus on niukka, se kuitenkin todistaa Jeesuksen olemassa olleeksi henkilöksi muidenkin kuin Raamatun kirjoituksien perusteella.
Ihminen joka hylkää Raamatun ja Jeesuksen, ei tiedä mitä tekee. Jos hän ymmärtäisi, hän innolla tarttuisi Raamattuun, ja nauttisi Jumalan Hengen toimivasta elämää uudistavasta voimasta, ja rakastuisi Jeesukseen Kristukseen, ja Jumalan sanaan. Jumala antaa ihmiselle ymmärrystä, mutta ihmisellä on vapaa tahto torjua Jumalan Hengen puhuttelu. (Apt 7:51, Matt 13:14-16, 12:31)
Ymmärtävä antaa pelastaa itsensä ikuiseen paratiisimaahan. (Room 10:9-11, Ef 2:8, 1 Piet 1:5, Mark 16:16, Ilm 21:1,4-5)
RAAMATTU JUMALAN SANANA JA AUKTORITEETTINA
Vuonna 1947 Beduiinipoika Muhammed Adh-Dhip löysi Kuolleen meren kirjakääröt. Noin 2000 vuotta vanhoja Raamatun käsikirjoituksia! Ne todistavat että meillä on tänään kädessämme aivan sama Raamattu kuin profeetoillakin oli, ja jota Jeesuskin kädessään piti ja opetti. Juutalaiset kopioivat Raamattua hyvin tarkasti ja valvotusti. Raamatun kieltä on jouduttu tarkistamaan nykykielelle, mutta kaikki käännöstyöt on tehty samoista vanhoista alkukielen asiakirjoista. (jopa 250 ekr - 450 jkr, Pääosin VT 1008 jkr ja UT 350-450 jkr) Ei koskaan ole käännetty edellisestä käännöksestä. (Jehovan todistajien UM- käännös on poikkeus. Se on käännetty englanninkielisestä Raamatusta.)
Raamattu on kirjakokoelma jonka 66 kirjaa kirjoittivat hyvin erilaiset noin 40 ihmistä vajaan 1600 vuoden aikana. Jumala antoi profeetoilleen sanoman jonka he pukivat kukin persoonalliseen tyyliinsä ihmiskielelle. Raamatun syntyä ohjasi itse Jumala Pyhän Henkensä kautta. Raamattu Sanookin ettei Jumala tee mitään ilmoittamatta ensin palvelijoilleen profeetoille. Myös ettei yksikään kirjoitus ole syntynyt ihmisen omasta tahdosta, vaan ihmiset saivat Jumalalta sen minkä kirjoittivat. (Aam 3:7, 2 Piet 1:21, 2 Tim 3:16)
"Näin sanoo Herra" sanonnat toistuvat Raamatussa noin 1800 kertaa. (Jer 1 :4,6, 38:2-3, Sak 1:4) Tähän jumalalliseen alkuperään perustuu Raamatun arvovalta. Tämän vuoksi Raamattu on yhtenäinen ja looginen kirja alusta loppuun, eikä sisällä todellisia ristiriitoja Raamatun sanoman kannalta. Raamattu onkin vakaumuksellisille kristityille Jumalan sana ja auktoriteetti. Ei uskonnollisten mielipiteiden kokoelma joka mahdollistaisi ihmisen oman tahdon etusijalle. Raamattu sisältää valtavan määrän profetioita eli ennustuksia. Jokainen Raamatun profetia on toteutunut tarkasti yksityiskohtiaan myöten. Osa ennustuksista toteutuvat parhaillaan ja osa odottavat toteutumistaan, jotka samalla todennäköisyyden varmuudella tulevat tapahtumaan ja toteutumaan.
Profeetta Daniel näki jo 2700 vuotta sitten yhdistyneen euroopan, EU:n ! Raamattu on ilmoitus kirjakokoelman keskushenkilöstä Jeesuksesta Kristuksesta. Raamattu on puolueeton ja erehtymätön erehdysten paljastaja, esittää ihmiskunnan historian, Jumalan sana ihmiselle, maailman levinnein kirja, kertoo myös "hyvien" ihmisten ja uskon suurmiesten virheistä, profeetallinen sana, luotettava opas. Raamatulla on ihmistä muuttava vaikutus, se on muuttumaton, oppimattomienkin ymmärettävissä Jumalan Hengen avulla, kulkee tieteen kanssa rinnan oikein tulkittuna, totuuden paljastaja, vihattu ja rakastettu.
Raamattua tutkittaessa on huomioitava seuraavat asiat:
- Asiayhteys! Mihin asiayhteyteen Raamatun jae ja asia kuuluvat, eli mistä on kysymys kun tutkimme asian yksittäisen jakeen ympäriltäkin.
- Mitä muualla samasta asiasta sanotaan.
- Alkukielen merkitys, ja usein sen ajan kulttuurin ja tapojen yhteys asiassa.
Raamattua on tutkittava vilpittömällä mielellä, Hengessä ja totuudessa. Siksi Raamattu ei aukene pelkille virheiden etsijöille, ja siksi Raamattua ymmärretään ja opetetaan usein väärin. (Joh 4:23, Joh 17:17, Kol 1:6)
Moi
jari
OLEN ELÄVÄ TODISTE SIITÄ,ETTÄ JEESUS ELÄÄ.
kuten sanoin, harvat uskovaiset kykenevät tekemään eron historiallisen jeesuksen ja uskon jeesuksen kanssa....ilmeiseti sinä kuulut niihin.
Muut vastaukset pysyivät enemmän asiassa, kiitos niistä.
Että kehtaatkin syöttää tuollaista palturia Nad Hammadin kirjakääröistä! Ne todistavat ainoastaan sen, että tuohon aikaan oli muitakin evankeliumeja, kun ne joita raamatussa on. Näissä kirjakääröissä oli mm. Magdalan Marian, Filippuksen ja Tuomaan evankeliumit! Näitä löytöjä pidetään gnostilaisina ja näinollen ne ovat siis melko kaukana Raamatun löpinöistä.
Nämä löydökset ovat kuitenkin historiallisesti merkittäviä, sillä ne valoittavat tuon ajan ajatuksia ja kristillisen kirkon alkutaipaleita. Miksi näitä kirjoituksia on säilynyt vain nämä yhdet kappaleet? Olisiko niin, että niissä kerrotaan erilaisesta uskosta, kun mitä raamatussa? Alkukristittyjä oli eri suuntauksia ja Gnostilaisuus tukahdutettiin maan alle väkivalloin. Raamattuun valittiin tälläisten väkivaltaisten tyrannien toimesta ne kirjoitukset, joita siellä tänä päivänä on! Mitä se kertoo Raamatun uskottavuudesta?
Raamatun tekstit on siis valittu sellaisten ihmisten toimesta, jotka eivät suvainneet muita näkökulmia kuin omansa. He eivät saaneet Jumalallista johdatusta tappaa toisinajattelijoita, vaan ottivat Jumalan hommat omiin käsiinsä ja verenvuodatuksella kitkivät gnostilaisen ajattelun pois kristittyjen keskuudesta. Raamattuun kelpuutettiin vain heidän näkemyksiään tukevat tekstit! Sinäkin Jarlau uskot sokeasti tyrannien valitsemiin teksteihin. Onneksi kuolleenmeren kirjakääröt ovat säilyneet tähän päivään asti ja valottavat meille edes hiukan sitä todellisuutta ja oikeaa uskoa, jota Jeesus opetti!
http://www.kolumbus.fi/harry.hilden/artikkeleita.htm#ONKO
Qumranin ja Nad Hammadin kirjakääröt ovat eri asia!
"Onneksi kuolleenmeren kirjakääröt ovat säilyneet tähän päivään asti ja valottavat meille edes hiukan sitä todellisuutta ja oikeaa uskoa, jota Jeesus opetti!"
Kuolleenmeren kirjakääröissä ei ollut mitään Jeesuksesta.
Toki siellä oli Jesajan kirjan katkelmia, jotka osoittivat että Raamattu on pysynyt hyvin samanlaisena huolimatta siitä että se on käsityönä kopioitu sukupolvelta toiselle.
Valitettavasti olet uskontut DaVinci koodi kirjaa, se on fiktiota, koita nyt tajuta.
Hei ja kiitos
Raamatussa on pelastussanoma joka avautuu tutkimalla.
Vain Jeesuksessa on pelastus, ja Raamatun ydin ja keskus on Jeesus Kristus. Joh 3:16.
Apogryfikirjatkin lukea voit jos tahdot, jos niistä jotakin hyödyt.
Siunausta ja hyvää kesää
jari laurila
ONKO RAAMATUN USKONTO AIHEUTTANUT VÄKIVALTAA JA SOTIA MAAILMASSA?
Moni hämmentyy lukiessaan Vanhaa Testamenttia siinä kerrottujen sotien vuoksi. Jeesus sanoi: "Älkää luulko että minä olen tullut tuomaan maan päälle rauhaa. En minä ole tullut tuomaan rauhaa, vaan miekan." (Matt 10:34) "Minä olen tullut nostamaan pojan isäänsä, tyttären äitiään ja miniän anoppiaan vastaan." (Matt 10:35-36, Luuk 12:51-53)
Vanhassa testamentissa Israelin kansa edusti Jumalaa, ja oli jonkinlainen "poliisivaltio." Jumala ei milloinkaan maailman histioriassa ole ollut luoduilleen armoton, vaan aina antanut lukuisia tilaisuuksia tehdä parannusta ennen kuin antoi rangaistuksensa kohdata. Israelin kansa joutui tottelemattomuutensa vuoksi kokemaan kuritusta. (Jes 45:22, Hes 18:23,32, Joel 2:12-13, Mal 3:7, 3 Moos 26 luku, Ps 107)
Israelin kansa hävitti tieltään pakanakansoja. Pakanakansojen syntien mitta oli tullut täyteen, ja aivan sama rangaistus odottaa meidänkin aikamme jumalattomia ajan lopussa. Israelin kansan tehtävänä oli korottaa Jumalan kunniaa ja Israel ottikin kansansa jäseniksi kääntyneitä pakanoita samoin kuin tänäänkin uuden liiton Israelin kansaan liitetään kääntyneitä kansallisuuteen tms. katsomatta.
Evankeliumi ja Raamatun uskonto ovat aivan pelkkää rakkautta alusta loppuun. Kaikki keskittyy rakastavan Isän Kaikkivaltiaan ja Herran Jeesuksen Kristuksen rakkauden ympärille. Evankeliumi ei ole koskaan aiheuttanut sinänsä väkivaltaa. Jeesus antoi esimerkin rakkaudesta rakastamalla vihamiehiäänkin. "Autuaita ovat rauhantekijät." (Matt 5:9) Evankeliumi on rauhan evankeliumi (Ef 6:15)
Evankeliumi on rauhan sanoma, mutta maailma on aina ollut suurimmalta osaltaan saatanan hallinnassa joka on Kristuksen vihollinen. Evankeliumi tarjoaa ihmiselle elämän periaatteita jotka ovat täysin vastakkaisia heidän omien tapojensa ja tavoitteidensa kanssa. Siksi he nousevat kapinaan. Heitä ei miellytä puhtaus, joka paljastaa ja tuomitsee heidän syntinsä. He vainoavat ja hävittävät niitä, jotka julistavat heille oikeudenmukaisia ja pyhiä vaatimuksia. Maailmassa on ollut miljoonia marttyyreita tämän vuoksi.
Koska Raamatun evankeliumin totuudet herättävät vihaa jumalattomissa, tässä mielessä Jeesus puhui evankeliumista myös "miekkana." Kristitty noudattaa joka tilanteessa Jumalan käskyjä: "Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi" ja "Älä tapa." Vainojen teot eivät ole evankeliumin vaikutusta, vaan evankeliumin vastustamisen seurausta.
Herra ei tahdo, että kukaan tuhoutuu, vaan että kaikki kääntyisivät. (2 Piet 3:9)"Antakaa pelastaa itsenne, että ette hukkuisi tämän kieroutuneen sukupolven mukana." (Apt 2:40)
.
Nimittäin niin paksulla valheella, ettei Yeshuaa muka olisi koskaan ollutkaan. Et voi olla noin sinisilmäinen ja siksi uskon, ettet itsekään usko moiseen puppuun, kunhan vain tahdot haastaa riitaa täällä uskovien osastolla. Sinun on syytä hävetä!
Parhaat dokumentit eli todisteet Yeshuan olemassaolosta löydät Raamatun uudemmasta osasta, jota nimitetään virheellisesti Uudeksi Testamentiksi, sillä sen oikea nimi tulee olla Uusi Liitto.
Myös muista paljon Raamattua vähäpätöisemmästä lähteistä löytyy selvät maininnat Yeshuasta historiallisena henkilönä. Sellainen on ollut mm. roomalainen historioitsija Josefus.
Sitävastoin esim. roomalaisista keisareista on huomattavasti heikommat dokumentit olemassa, muttei kukaan historiallisesti sivistynyt ole kieltänyt heidän olemassaoloaan! Siksi on sinisilmäisyyttä ja täyttä typeryyttä, jopa umpisokeutta kieltää Yeshuan olemassaolo historiallisena henkilönä!
Mitä taas tulee Koraanissa mainittuun profeetta Muhammed'in historiallisena henkilönä, voidaan se täysin perustein asettaa kyseenalaiseksi. Ensimmäinen maininta hänen olemassaolostaan on vasta n.200 vuotta hänen väitetyn syntymänsä jälkeen ja se löytyy vain Koraanista. Sieltäkin vain epäsuorasti eli täysin tulkinnallisesti. Kyseinen tulkintkin voi olla yhtä täyttä potaskaa, kuin hänen väitetty Jerusalemissa käyntinsä, mistä ei ole kerrasssaan mitään dokumenttia olemassa.
- - -
Kirjoituksestasi huomaa hyvin, ettet ole lainkaan ymmärtänyt hyvää sanomaa Yeshuasta. Mitä vikaa löydät hänen ilmoituksestaan, että Jumala rakastaa kaikkia ihmisiä sinut mukaan lukien ja on siksi lähettänyt ainutlaatuisella tavalla ihmiseksi synnytetyn Poikansa syntiuhriksi sinunkin puolestasi, kuolemaan häpeällisen ristinkuoleman Golgatan ristillä liki 2000 vuotta sitten?
Kerro nyt mitä vikaa tuossa ihanassa taivaallisessa ilmoituksessa on!
Siunausta Yeshuassa!
.
Ei evankeliumissa sinänsä mitään vikaa ole, nyt ei ollut kyse evankeliumista vaan siitä, onko Jeesus historiallinen henkilö vai. Evankeliumia voi lukea vaikka jeesusta ei olisi koskaan ollutkaan.
.
Koska ilmeisesti et usko Raamatun ilmoitukseen, jotka ovat täysin luotettavia, niin lueppa seuraavasta, mitä Yeshua HaMashiach'sta on kirjoitettu Raamatun ulkopuolisissa lähteissä:
JEESUS HISTORIAN HENKILÖNÄ - RAAMATUN ULKOPUOLISET LÄHTEET
Matti Kankaanniemen kirjasta Nasaretilaisen haaste (2000)
Tätä artikkelia saa levittää vapaasti ei-kaupallisiin tarkoituksiin.
1.1 Jeesus historiallisena henkilönä
Historiallisen Jeesuksen olemassaoloa ei juuri kukaan vakavasti otettava tutkija epäile. Ajoittain joku tutkijaksi luokiteltava radikaali on väläytellyt mahdollisuutta, että tämä maailmanhistorian merkkihenkilö olisikin ainoastaan mielikuvituksen tuote, mutta nämä radikaalit on varsin pian vaiennettu. Syy siihen, että tällainen käsitys edelleenkin elää "kansan keskuudessa", juontaa juurensa mitä ilmeisimmin kommunismin seitsemänkymmenen vuoden kulta-ajalta. Marx ja Engels nimittäin liittivät kehittelemäänsä sosialistiseen ideologiaan teorian, jonka mukaan Jeesus Nasaretilaista ei ole koskaan ollutkaan ja tästä tuli marxilaisuuden virallinen oppi.
Koska kommunismin vaikutus Länsimaidenkin yliopistomaailmassa oli ainakin vielä 1970-luvulla varsin voimakas, on tämän ajatuksen säilyminen nykypäiviin asti ymmärrettävää. Mm. Suomen vapaa-ajattelijoiden kotisivuilla on käännettynä amerikkalaisen Earl Dohertyn kirjoitus, joka pyrkii perustelemaan Jeesuksen historiallisuuden kieltävän näkökannan.
Dohertyn esitys on ylhäisessä yksinäisyydessään varsinainen oppikirjaesimerkki ns. hiljaisuudesta argumentoinnista ja johtopäätösakrobatiasta. Lähinnä tästä vapaa-ajattelijoiden suosimasta suuntauksesta tulee mieleen joidenkin natsihenkisten radikaalitutkijoiden väite, jonka mukaan mitään keskitysleirejä ei toisen maailmansodan aikaan itse asiassa ollutkaan. Näin ollen jokainen juutalaisten käsiin tatuoitu numerosarja on vain osa suurta maailmanlaajuista salaliittoa, kuten myös jokainen valokuva, liittoutuneiden sotilaiden todistus, museoina toimivat entiset leirit ja hiusvuoret. Mielipiteeni on valmis - älä sekoita minua tosiasioilla!
Vaikka Raamatun ulkopuolisten lähteiden maininnat Jeesuksesta ovat niukkoja, Jeesuksen historiallisuutta voidaan pitää hyvin perusteluna tosiasiana. Jeesuksen elämä ei nimittäin Rooman valtakunnan perspektiivistä katsottuna ollut niin merkittävä, että siitä voitaisiin olettaa olevan paljoa kirjallisia merkintöjä. Lisäksi historiallisten mainintojen määrä Tiberiuksen hallitusaikaa koskien on yleensäkin ottaen varsin vähäinen. Tietoa kyseiseltä ajalta voidaan löytää vain neljästä roomalaisesta lähteestä, joita ovat Suetonius, Tacitus, Velleius Paterculus ja Dio Cassious.
Juutalaisessa yhteisössä Jeesuksen merkitys oli luonnollisesti paljon suurempi ja myöhemmin hänen merkityksensä nousi myös koko Rooman valtakunnan alueella, kun kristinusko levisi aina Rooman asti. Jeesuksen vaikutus juutalaisessakin yhteiskunnassa oli suurempi vasta hänen kuolemansa jälkeen, jolloin kristinuskosta alkoi muodostua oma uskontonsa. Babylonian Talmudissa on maininta Jeesuksesta, joskin kyseinen teos on koottu varsin myöhään ja näin ollen sen todistusarvo on kiistanalainen.
Kuuluisa juutalainen historioitsija Flavius Josefus puolestaan eli ensimmäisellä vuosisadalla ja hänen kristinuskoon ja Jeesukseen liittyviä mainintoja voidaankin pitää jo paljon tärkeämpinä Jeesuksen historiallisuuden selvittämisessä. Jerusalemin temppelin hävityksen yhteydessä vuonna 70 jkr tuhottiin myös suuri määrä juutalaisia asiakirjoja, joten tämä saattaa osaltaan vaikuttaa siihen, että tietoa Jeesuksesta ei juutalaisistakaan lähteistä juurikaan ole löydettävissä.
Jeesusta koskevista Raamatun ulkopuolisista maininnoista käsittelemme tässä yhteydessä pääasiallisesti vain kolmea: Tacitusta, Thallusta ja Josefusta.
1.1.1 Tacitus
Roomalainen historioitsija Tacitus kirjoitti toisen vuosisadan alkupuolella mainiten kuuluisissa kirjoituksissaan myös Jeesuksen. Tacituksen teoksista ovat kadonneet ne teokset, jotka käsittelevät vuosia 29-32 eli juuri ne kirjat, jotka olisivat käsitelleet Jeesuksen kuulustelua ja kuolemantuomiota.
Teoksessaan Annaalit Tacitus käsittelee kristinuskoa seuraavasti: "Pysyvä huhu arveli keisari Neroa tämän tulipalon sytyttäjäksi. Voidakseen tukahduttaa huhun, hän syytti rikoksesta lahkoa, jota yleisesti vieroksuttiin sen jumalanpalvelustapojen vuoksi ja jonka jäseniä kutsuttiin kristityiksi. Nimi oli annettu heille erään Kristuksen mukaan, jonka prokuraattori Pontius Pilatus tuomitsi ja naulitsi ristille Tiberiuksen hallitusajalla.
Tämä vaarallinen lahko, jota olen kuvannut aikaisemmin, ei ole juurtunut vain Juudeaan, josta se on kotoisin, vaan myös itse Roomaan, jonne kaikki pelättävät ja häpeälliset asiat kerääntyvät ja löytävät sieltä kotinsa.
Viittaus Jeesuksen on mitä ilmeisemmin aitoa Tacitusta. Se esiintyy kyseisen teoksen kaikissa tunnetuissa kopioissa ja on kirjoitettu Tacituksen kirjoitustyylillä. Sen kristinuskon vastainen tyyli antaa olettaa, etteivät kristityt ole lisänneet kyseistä kohtaa Tacituksen teokseen. Tacitusta tutkivat historioitsijat ylistävät Tämän tarkkuutta, huolellisuutta ja luotettavuutta.
Tacitus keräsi tietoa mitä ilmeisimmin pääasiallisesti roomalaisista lähteistä. Näin ollen väite, jonka mukaan Tacitus olisi nojautunut kommentissaan kristittyjen omiin käsityksiin, ei ole uskottava. Mitä tietoa saamme Tacitukselta kristinuskoa koskien?
a) Kristityt saivat nimensä liikkeen perustajan, Kristuksen, mukaan.
b) Roomalainen prokuraattori Pontius Pilatus tuomitsi hänet kuolemaan.
c) Tämä tapahtui keisari Tiberiuksen hallituskaudella (14-37).
d) Hänen kuolemansa lopetti "taikauskon" hetkeksi.
e) "Taikausko" heräsi uudelleen henkiin.
f) Tämä tapahtui Juudeassa, josta liike on lähtöisin.
g) Hänen seuraajansa toivat opin mukanaan Roomaan
h) Kun Rooma tuhoutui suuressa tulipalossa keisari Neron hallituskaudella (54-68), keisari syytti tapahtumasta kristittyjä.
1.1.2 Thallus
Kolmannella vuosisadalla elänyt kristitty historioitsija Julius Africanus kokosi ja kirjoitti viisiosaisen Maailman historian noin vuonna 220 jkr. Julius käsittelee siinä kolmen tunnin pimeyttä, joka tapahtui Jeesuksen kuoleman yhteydessä ja kommentoi tätä ilmiötä seuraavasti:
"Mitä pelottavin pimeys painosti koko maailmaa ja maanjäristys järkytti kallioita ja monet paikat Juudeassa ja muilla alueilla sortuivat. Tätä pimeyttä Thallus kutsuu Historiansa kolmannessa kirjassa auringonpimennykseksi – väärin minun mielestäni."
Thallus kirjoitti Eusebiuksen mukaan kreikaksi maailmanhistorian Troijan tuhosta aina ensimmäisen vuosisadan puoliväliin asti. Thalluksen uskotaan yleisesti kirjoittaneen teoksensa 50-100jkr. Myös juutalainen historioitsija Josefus viittaa mahdollisesti juuri tähän samaan Thallukseen.
Julius Africanus viittaa myös toiseen historioitsijaan, Phlegoniin, jonka mukaan Tiberiuksen hallituskaudella täyden kuun aikaan oli täysi auringonpimennys, joka kesti kuudennesta hetkestä yhdeksänteen.
Julius Africanus uskoi Phlegonin kirjoittavan samasta pimeydestä kuin Thallus ja hän itse. Julius käyttää ilmausta "tästä pimeydestä" (touto to skotos), mikä antaa ymmärtää, että Thallus yritti selittää pimeyttä, joka liittyi ristiinnaulitsemiseen ja joka oli sen ajan tähtitieteilijöiden kiihkeän pohdinnan kohteena.
Thallus ei siis vain dokumentoinut jotain tiettyä auringonpimennystä, vaan pyrki löytämään kyseessä olevalle pimennykselle nimenomaan luonnollisen selityksen. Näin ollen Julius Africanus ja Thallus näyttävät pitävän itsestään selvyytenä sitä, että Jeesus kuoli (ja näin ollen myös tietysti oli olemassa.)
Historioitsija Paul Meier kirjoittaa tästä pimennyksestä seuraavasti: "Tämä ilmiö näkyi ilmeisesti Roomassa, Ateenassa ja muissa Välimeren kaupungeissa. Tertullianuksen mukaan…se oli kosminen tapahtuma tai "maailman tapahtuma". Phlegon, kreikkalainen kirjailija, joka oli kotoisin Cariasta kirjoitti kronologian noin 137 jkr ja kertoi, että 202. Olympiadina (noin vuonna 33jkr) oli "suuri auringonpimennys" ja että "kuudennella hetkellä tuli yö" niin, että jopa tähdet näkyivät taivaalla."
1.1.3 Josefus
Juutalainen historioitsija Flavius Josefus kirjoittaa siis myös Jeesuksesta kahdessa kohdassa. Toisen ja pitemmän maininnan suhteen tutkijat jakautuvat kolmeen leiriin, jotka pitävät mainintaa:
a) Kokonaan Josefuksen alkuperäiseen tekstiin kuuluvana.
b) Kokonaan kristittyjen kopioijien myöhempänä lisäyksenä.
c) Osittain Josefuksen alkuperäisenä mainintana, johon on myöhemmin lisäilty joitakin mainintoja.
Kyseinen maininta kuuluu seuraavasti:
Tuohon aikaan eli Jeesus, viisauden täyttämä ihminen, mikäli häntä yleensä voidaan ihmiseksi kutsua. Hän teki nimittäin aivan uskomattomia asioita ja oli kaikkien niiden opettaja, jotka mielellään kuulevat totuutta. Monet juutalaiset ja kreikkalaiset seurasivat häntä. Hän oli Kristus. Vaikutusvaltaisten miestemme yllyttämänä Pilatus tosin tuomitsi hänet kuolemaan ristillä. Kuitenkin ne. Jotka aikaisemmin olivat häntä rakastaneet, pysyivät uskollisina häntä kohtaan.
Hän nimittäin ilmestyi kolmantena päivänä heille elävänä niin kuin Jumalan lähettämät profeetat ovat tuhansissa ihmeellisissä ennustuksissa hänestä julistaneet. Vielä nytkin on olemassa lahko, jonka jäsenet kutsuvat itseään hänen mukaansa kristityiksi.
Kuuluisa Josefus-tutkija Louis Feldman luettelee pääargumentit kyseisen kohdan aitouden puolesta ja vastaan.
Puoltavat argumentit:
1) Kyseinen kohta löytyy kaikista säilyneistä käsikirjoituksista.
2) Eusebius lainaa sitä 324 jkr.
3) Laajemmalti hyväksytty viittaus Jeesukseen kirjassa 20 antaa olettaa, että hänet on täytynyt mainita jo aiemmin, loogisesti Pilatuksen käsittelyn yhteydessä.
4) Sanasto ja tyyli vastaavat Josefuksen käyttämää.
5) Koska mitään muuta kohtaa Josefuksen teoksessa Antiquities ei ole kyseenalaistettu, todistustaakka on skeptikoilla.
Vastustavat argumentit:
1) Sisältö on liian kristillistä juutalaisen kirjoittajan kirjoittamaksi.
2) Eusebiusta varhaisemmat kirjoittajat eivät lainaa kyseistä kohtaa; Origenes sanoo, että Josefus ei uskonut Jeesuksen olevan messias.
3) Kohta katkaisee Pilatusta käsittelevän kertomuksen.
4) Kohdassa on tyylillisiä pikkuseikkoja, jotka eivät esiinny muualla Josefuksen kirjoituksissa. Esimerkki tästä on " Vaikutusvaltaisten miestemme…", jossa Josefus käyttää monikon ensimmäistä persoonaa kolmannen sijasta.
5) Joistain käsikirjoituksista (ns. slaavilaisesta versiosta) on löydetty interpolaatioita.
1971 Professori Schlomo Pines Jerusalemin Heprealaisesta Yliopistosta julkaisi tutkimuksen arabiankielisestä käsikirjoituksesta, johon sisältyi myös tämä Josefuksen maininta Jeesuksesta. Kyseisen käsikirjoituksen on tehnyt 1000-luvulla vaikuttanut Hieropoliin piispa Agapius.
Tähän aikaan eli viisas mies nimeltä Jeesus. Hänen käytöksensä oli hyvä ja hänen tiedettiin olevan hyveellinen. Monet ihmiset juutalaisista ja muista kansoista tulivat hänen opetuslapsikseen. Pilatus tuomitsi hänet kuolemaan ristiinnaulitsemalla. Mutta ne, joista oli tullut hänen opetuslapsiaan eivät hylänneet opetuslapseuttaan. He kertoivat hänen ilmestyneen heille kolme päivää ristiinnaulitsemisen jälkeen ja olevan elossa, minkä mukaan hän ehkä oli Messias, jota koskien profeetat ovat ennustaneet ihmeitä.
Professori David Flusserin mukaan tämän arabiankielisen version luotettavuuden puolesta puhuu se, että siitä on ilmeisesti poistettu kohta, jonka mukaan juutalaiset ovat syypäitä Jeesuksen kuolemaan. Kristityt tuskin olisivat poistaneet kyseistä kohtaa. Useat sekä kristityt että juutalaiset tutkijat ovat päätyneet siihen johtopäätökseen, että tämä Josefuksen maininta Jeesuksesta tästä on pääsääntöisesti aito, joskin siihen kuuluu myös muutamia interpolaatioita, eli myöhempiä lisäyksiä. Ilmeisesti arabiankielisessä versiossa ei ole näitä kristittyjen tekemiä lisäyksiä ja sitä voidaan pitää siltä osin luotettavana.
Jonkinlaisena tutkijoiden konsensuksena Josefuksen todistuksen (Testimonium Flavianum) suhteen voidaan pitää John Meierin näkemystä, jonka mukaan Josefuksen todistus on kolmea lisäystä lukuun ottamatta aito. Lisäyksinä pidetään kohtia: "hän oli messias", "mikäli häntä yleensä voidaan ihmiseksi kutsua" ja mainintaa Jeesuksen ylösnousemuksesta. Uusimpia näkökohtia Josefuksen todistuksen tutkimisessa on Goldbergin tekemä tietokoneanalyysi Luukkaan Emmauksen tie –kertomuksen ja Josefuksen todistuksen välisistä yhtäläisyyksistä. Goldbergin mukaan sekä Luukas että Josefus lainaavat samaa kadonnutta lähdettä. Johtopäätökseensä Goldberg on tullut vertailemalla mm. tyylillisiä ja kieliopillisia seikkoja
Luotettavana pidetään mainintaa Jaakobista, Kristukseksi kutsutun veljestä, joka tuomittiin kivitettäväksi Jumalan pilkasta. Jaakob, Jerusalemin alkuseurakunnan johtaja mainitaan siis myös tässä ei-kristillisessä lähteessä. Koska Jaakobin teloittaminen tapahtui verrattain aikaisin, 62 jkr, tämä Josefuksen mainita antaa ymmärtää, että kristillinen seurakunta oli olemassa jo tuolloin. Mm. tämän Josefuksen maininnan perusteella voimme pitää Jeesusta kristinuskon perustajana. Se, että Josefus käyttää termiä "niinkutsutun Kristuksen" ilmaisee ehkä lievää halveksuntaa, mutta toisaalta tämä myös vahvistaa Jeesuksen historiallisuuden.
Habermasin mukaan Josefuksen kirjoituksesta voidaan päätellä mm. seuraavia Jeesusta ja kristinuskoa koskevia asioita:
1) Jeesus oli viisas ja hyveellinen ihminen, joka tunnettiin hyvästä käyttäytymisestä
2) Hänellä oli paljon opetuslapsia, sekä juutalaisia että kreikkalaisia.
3) Pilatus tuomitsi hänet kuolemaan.
4) Kuolemantuomio toteutettiin ristiinnaulitsemalla.
5) Opetuslapset ilmoittivat Jeesuksen nousseen kuolleista ja ilmestyneen näille kolme päivää ristiinnaulitsemisen jälkeen.
6) Opetuslapset jatkoivat hänen opetuksiensa levittämistä.
7) Jeesus oli Jaakobin veli ja jotkut kutsuivat häntä messiaaksi..
- - -
Tässä 'lyhykäisesti' selvät todisteet Yeshuan historiallisuudesta. Vaikka siihen uskoisitkin, niin se ei sellaisenaan vielä sinua pelasta.
Voidaksesi pelastua Helvetin kadotustuomiolta, sinun tulee uskoa siihen, mitä Yeshua OPETTI ja OJENTAA ELÄMÄSI SEN MUKAISESTI sekä SÄILYTTÄÄ USKON SALAISUUS PUHTAASSA OMASSATUNNOSSASI. Kaikkeen tähän et ikinä omin voimin kykene. Siksi sinun tulee uskoa Jumalan rakastavan sinua ja uskoa myös siihen, että Hän kykenee säilyttämään sinut uskossa Poikaansa Yeshuaan ja viemään sinut perille, jos Hänen pelastettavakseen suostut.
Huomaa: VALINTA ON KOKONAAN SINUN ja jos valitset väärin, niin KANNAT SEN SEURAUKSET YKSINÄSI!
Siunausta Yeshuassa!
.
Kuka uskaltaa väittää, että Jeesusta ei ole ollut koskaan olemassakaan? Ei kaikkea pidä uskoa. Kyllä antiikin historioitsijat mainitsevat Jeesuksen.
On typerää uskoa johonkin asiaan jota ei todennäköisesti ole koskaan ollut olemasakaan.
http://www.kolumbus.fi/harry.hilden/artikkeleita.htm#ONKO
et ole ainoa uhri
...EI OLISI OLLUT EVANKELIUMIAKAAN,JOKA SIIS TARKOITTAA ILOSANOMAA.En ole professori Raamatun muistamisessa,mutta todistan Jeesuksesta jaHänen todellisuudestaan vain ja ainoastaan siksi,että Jeesus TODELLAKIN muutti minut 3 vuotta sitten!!!
Miksi haluaisin menettää kasvoni,olla hörhöksi leimattu,ja epäsuosittu ns.ystävien silmissä??SIKSI,ETTÄ RAAMATTU EI OLE PELKKÄÄ HISTORIAA VAAN MYÖS NYKYAIKAA!!!Ei SE muuten olisi 2000:tta vuotta pitänyt POWERIA.Jeesus eiole pelkästään muotia tai nörttien touhua,JUMALAN Pyhä Henki vaikuttaa ihmisessä jöka on ollut NIIN ROHKEA,että on uskaltanut olla HEIKKO Jumalan edessä ja antaa Jeesuksen kulkea edellä.Niinhän minäkin tietysti joskus luulin,että uskovaisten elämä on tylsää,mutta EREHDYIN!Tää se vasta on LAIFFII,Jeesuson Kingi,siitä en tingi!!!Ei tää hei mitään hiljaisen kirkon penkillä synkän näköisenä istumista oo,vaan TODELLISTA ELÄMÄÄ.Jos tietäisitte,niin....mutta Suosittelen etsimään JEESUSTA.ET KADU.En vaihtaisi vanhaan hulabaloo-elämääni IKINÄ.
mikset yksinkertaisesti eroa tuosta hirveästä, demonisesta laitoksesta, joka kulkee nimellä kirkko
http://www.eroakirkosta.fi/