julkisuudes väitetään 3 suurinta syytä:suojaamaton seksi,huumeneulat&verensiirrot...
Onko muita mahollisuuksia saada tommone paska tauti mitä HIV/AIDs on?
Onko muita mahollisuuksia saada tommone paska tauti mitä HIV/AIDs on?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oikeessa olet, noi kolme ne tartunnat yleensä aiheuttaa, jossain afrikassa ym sitä on joillain apinoilla, joita jotkut syö ja saa tartunnan sitä kautta. Sieltähän Hiv alunperin on lähtenykki ku jengi on popsinu niit apinoi ku on tullu nälkä.
AIDS on immuunikato, eli vastustuskyky heikkenee, joillain HIV ei koko elinaikana puhkee AIDSiksi, joillain taas hyvinki nopeesti. Itsellä pysyny Hivin puolella, lääkkeisiin en suostu ku vievät kuulemma huonoon kuntoon neki ja rajottaa elämää. Kerran täällä vaan ollaan ja oma vika kun tartunnan olen saanut. Tyhmyyttäni.
MUISTAKAA, että yhdynnän jälkeen on 48 tuntia aikaa mennä sairaalaan ja ne tekee siel jónku operaation, ettei saa tartuntaa. Jos vaikka harrastatte seksiä Hiv-positiivisen kanssa ja kortsu hajoo tai jotain, ni peli ei oo vielä menetetty, kunhan toimii nopeesti!! Olkaahan varovaisia niitten neulojen ja yhden illan juttujen kanssa!!
48 tuntia aikaa mennä sairaalaan! PAH!
Tosi juttu se on, vai oliko se 36 tuntia. Oikeesti!!!
Mulla kerran meni yhden illan kumppanin kanssa kortsu rikki ja siinä sitten kesken puuhien lähdettiin siltä istumalta sairaalaan ja se mies jäi sinne. Mä liukenin paikalta. Hävetti, vaikka oikein toimin ja mies tiesi sairauteni jo ennestään.
HI-virukseen mutta ne ovat turkasen kaliita ja niitä annetaan vain siinä tapauksessa että tiedetään olevan mahdollista saada HI-virus (esim. kun kumi puhkeaa ja toinen kantaa virusta). Tiedän tämän sen vuoksi että pistin itseäni jokin aika sitten vahingossa likaisella naulalla (näytteenottotilanteessa, rimpuileva lapsi jne.), sain hepatiittirokotteet mutta koska tällä lapsella ei ollut HI-virusta (tutkittiin) en saanut rokotetta. tämä rokote ei ole mikään ehkäisykeino, viruksen voi saada vaikka sinut mahdollisen tartunnan jälkeen rokotettaisiinkin mutta se ainakin pienentää riskiä saada virus!