Terve,
Perinteisissä akuissahan vettä täytyy olla sen verran että kennot peittyvät kokonaan.
Itselläni pienoinen ongelma veden määrän tarkistuksen suhteen koska akut ovat omissa koteloissaan sellaisessa paikassa ettei yläpuolelta ole mitään mahdollisuuksia tarkastukseen. Samoin akkujen poisnosto tuntuu sellaiselta operaatiolta etukäteen ettei sitä viitsisi tehdä kuin akkujen vaihdon takia.
Onko kenelläkään konstia mielessä vesien tarkastukseen kun akut ovat suoraan silmien tasolla vaakatasossa ja akkujen yläpuolella työskentelytilaa ylössuunnassa on noin 30cm?
Kastamalla jotakin tikkua kennoihin tai pieni peili tms. Onnistuuko?
Akkuveden määrän
9
4378
Vastaukset
- akkuhappomittari
Sillä kun imaset akkuvettä niin helposti selviää nesteen määrä. Ei tuu vettä jos pinta liian alhaalla joten sit lisätään. Helppoa
- kun moinen
ongelma.Osaathan aina määritellä koskenkorvapullon pinnan korkeudenkin ilman mittaria, tosin harjoittelethan kylläkin monasti viikossa.
- koskenkorva
hiukka läpinäkyvämmässä astiassa,onhan tietty akkujakin vaaleissa muovikuorissa,huoltovapaa akku on yksi vaihtoehto.Akkuhappomittari ihan hyvä koska sinulla on kaikesta päätellen mustakuoriset akut.
- ihan vaan
rohkeasti sormella. Jos sormi kastuu, niin on siellä jotain nestettä.
Sen jälkeen nuole sormi puhtaaksi. Mausta erotat, onko kyseenssä
vesi vai happo vai kossu. - mutterinpyörittäjä
Kun on noinkin paljon tilaa akkujen yläpulella, niin ota peili ja taskulamppu ja tähystä vesipinnat.
Hanki sellainen akkuvesikannu, jossa on
täyttönokka, kun sen panee korkinreikään ja painaa
alaspäin, se täyttää automaattisesti nesteen oike-
aan korkeuteen. Kun pulputus lakkaa, niin kennon
neste on oikeassa korossa, eikä tule täytettyä
liikaa.
En vaan muista, mistä moisen vehkeen aikanaan han-
kin. Taisi olla akkuveden pumppukannun nimellä.
Sellainen noin litran vetoinen, keltainen pänikkä- juujuu
Esim. motenetistä tai biltemasta saa semmosen kannun
- tarkastus
Olen lisännyt 30litraa vettä ja lattia tulvii, onko se tarpeeksi?
- åkebäng
Minulla on purjevene, käyvätkö nämä neuvot myös minulle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1532607
- 1971880
- 701657
- 921628
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91341- 721008
- 80998
- 95989
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes190914- 67901